Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí Tipsport extraligy

Hokej
Zľava: Peter Bartoš z Košíc a Libor Hlubuček a Tomáš Hiadlovský z Trenčína v zápase 54. kola hokejovej Tipsport extraligy HC Košice - Dukla Trenčín. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 4. marca (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 54. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2011/2012:

HC Košice – Dukla Trenčín 5:3 (2:1, 0:2, 3:0)

Góly: 9. Dravecký (Pašek, Šeda), 18. Pašek (Dravecký, Slimák), 43. Kristek (Zálešák, Homer), 51. Jenčík (S. Gron, Michel Miklík), 59. Dravecký (Pašek, Hvila) – 3. Sojčík (O. Mikula), 23. Sojčík, 35. Sojčík (Gábriš)

Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Lauff – Rovenský, Snášel, 5013 divákov

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – P. Bartoš, Kristek, Zálešák – Jenčík, S. Gron, Michel Miklík – Pašek, Hvila, Dravecký – Matúš Chovan, Mlynarovič, Spilar

Trenčín: T. Hiadlovský – Hlubuček, E. Bednár, Nemčík, Gábriš, Biro, Trefný, Štindl, Imrich – Rožník, A. Šťastný, J. Gašparovič – Fojtík, M. Filo, P. Kopecký – O. Mikula, Sojčík, Broska – Lipták, Lelkeš, Jakúbek

Trenčania dali vedúci gól na košickom ľade v 126. sekunde, keď Sojčík vypálil zápästím od modrej čiary a trafil pravý kút domácej bránky. V 9. min sa začínalo od znova, Pašek spoza bránky naservíroval Draveckému, a ten Hiadlovskému nedal šancu – 1:1. V polovici prvej tretiny sa Bartoš natlačil pred bránku hostí, ale mieril tesne vedľa. Gronovo bekhendové zakončenie Hiadlovského neprekvapilo. Druhý gól Dukly mohol streliť Mikula, ale nepresadil sa. Na to domácim vyšla akcia v 18. min, Slimák vypálil od modrej čiary, k vyrazenému puku sa dostal Pašek a bolo 2:1.

V 24. min sa do nájazdu dostal Mikula, puk skončil v Hylákovej lapačke, ale o pár sekúnd na to Sojčík košického brankára predsa len prestrelil. V polovici zápasu to z otočky skúšal Šťastný. V poslednom kole základnej časti sa mimoriadne darilo Sojčíkovi, ktorý 35. min v oslabení pridal v Steel aréne svoj tretí gól v

Už v prvej minúte tretej tretiny nastrelil domáci kapitán Zálešák žŕdku. V 43. min hrali Košičania presilovku, odrazený puk sa dostal ku Kristekovi, a ten dosiahol svoj prvý gól po návrate do majstrovského tímu – 3:3. Tri body zabezpečil „oceliarom“ Jenčík, ktorý v 51. min zužitkoval Gronovu prihrávku. Poistku v podobe piateho gólu pridal v 59. min v presilovke Dravecký.

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Odohrali sme dobrý zápas až na prvých desať minút v druhej tretine, keď sme inkasovali góly. V tretej tretine sa nám však podarilo naskočiť do tempa a výsledok otočiť. Kolba, ktorý zápas nedohral, má natrhnuté slabiny.“

Róbert Kaláber (tréner Trenčína): „Niektorým hráčom sme dali voľno, ďalší s nami necestovali z osobných dôvodov, alebo si doliečovali zranenia. Príležitosť tak dostali hráči, ktorí hrávajú menej alebo tí z juniorky. Aj v tejto zostave sme odohrali slušný zápas, škoda záverečnej tretiny. Akoby sme sa zľakli, že môžeme vyhrať v Košiciach. V závere rozhodla súperova skúsenosť, ale naša hra ma potešila.“

MsHK DOXXbet Žilina – HK Nitra 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Góly: 19. P. Sivák (Róbert Huna, D. Devečka), 40. Smotrila (Houdek) – 27. M. Štefanka (Tůma, R. Tománek)

Vylúčení: 3:8 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jura – M. Korba, P. Korba, 1289 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Krčula, Houdek – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – T. Sýkora, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Troliga, Drábek – Smotrila, Linet, Kubiš

Nitra: Šimboch – K. Grman, Tůma, Ďurák, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík – R. Tománek, M. Štefanka, Kropáč – G. Saliji, M. Segľa, Hrnka – Mašlonka, Hamrák, H. Ručkay – Uhnák, Káčer, P. Slovák

Po trocha opatrnejšom úvode mohli ísť domáci do vedenia pri dvoch vylúčeniach hostí. Vytvorili si tlak, ale ani jedna strela nebola gólová. Počas celej prvej tretiny boli Žilinčania strelecky aktívnejší, keď súpera prestrieľali 16:6, ale v bránke hostí výborne chytal Šimboch. V 19. min sa predsa len domácim podarilo vsietiť úvodný gól, keď po trme-vrme pred nitrianskou bránkou pretlačil puk do siete Sivák – 1:0.

V druhej časti mali Žilinčania tiež viac z hry, ale vytvorili si pomerne málo streleckých príležitostí. V 26. min bol vylúčený domáci Troliga a Nitra po pol minúte početnú prevahu využila. Tůma strieľal od modrej a skúsený Štefanka prvýkrát prekonal domáceho gólmana – 1:1. Tempo hry sa zrýchlilo, v 30. min mal výbornú príležitosť Ručkay, ale Laco bol pozorný podobne ako Šimboch pri nájazde Stupku v 33. min. V závere tretiny mali Žilinčania veľkú šancu na zvýšenie skóre, keď vyše minútu hrali v početnej prevahe o dvoch hráčov, tú však nevyužili. Keď sa zdalo, že mužstvá pôjdu do šatne za nerozhodného stavu, Smotrila z bezprostrednej blízkosti prekonal výborne chytajúceho Šimbocha – 2:1.

V 43. min domáci kapitán Devečka dopravil puk za Šimbochov chrbát, avšak hlavný rozhodca Jura po konzultácii gól pre hru rukou neuznal. Žilinčania mohli zvýšiť svoj náskok opäť pri presilových hrách, avšak dobré strelecké príležitosti Devečku a Nemca zostali nevyužité. V záverečných minútach sa Nitra snažila o vyrovnanie. Pri vylúčení domáceho kapitána Harant fauloval Martina Segľu, ten však nariadené trestné strieľanie nepremenil. V záverečnej dvojminútovke to hostia skúšali aj s hrou bez brankára, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „Bolo to pre nás dôležité víťazstvo, najmä po troch posledných prehrách. Dôležité bolo aj zo psychologického hľadiska pred nastávajúcimi bojmi v play-off. Víťazstvo sme si vybojovali, mali sme prevahu, šance, viac sme strieľali, ale v koncovke nám chýbal pokoj. Som rád, že sme toto stretnutie zvládli. Teraz čakáme na súpera vo štvrťfinále. Chceme sa čo najlepšie pripraviť.“

Karol Kolečáni (tréner Nitry): „V nohách sme mali ťažký zápas so Slovanom, Žilina mala o jeden deň voľna viac. Trochu sme mali problémy so zostavou, niektorí hráči nastúpili so sebazaprením, niektorí si museli dávať pozor pre vyššie tresty. Do duelu sme vstúpili zle, prvá tretina nám nevyšla. Potom sme sa zlepšili, ale na priaznivejší výsledok to nestačilo.“

HC Slovan Bratislava – HKm Zvolen 2:3 po sam. nájazdoch (0:0, 1:1, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 38. Dobroň (Frühauf, Lipiansky), 51. Kukumberg (M. Hudec, I. Ďatelinka) – 30. Čurilla (Brabenec, J. Mucha), 48. Otčenáš (L. Jurík, Marek Slovák), rozhodujúci sam. nájazd Otčenáš

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Stano, M. Novák, 5987 divákov

Slovan: Karhunen – Dobroň, P. Frühauf, I. Ďatelinka, Jass, Trška, L. Kozák, Jerofejevs, Štajnoch – M. Bartánus, Lipiansky, L. Hudáček – M. Hudec, Kukumberg, D. Skokan – M. Bakoš, Bulík, M. Sloboda – A. Kudrna, Preisinger, D. Buc

Zvolen: Trenčan – Ďaloga, J. Mucha, Hraško, Jindra, M. Vantroba, Zošiak, Ťavoda – Puliš, Brabenec, Čurilla – Marek Slovák, L. Jurík, Otčenáš – Síkela, M. Jurík, T. Méry – Fekiač, Šiška

Hokej

Slovan, ktorý nastúpil bez zraneného kapitána Šatana, si vypracoval prvú vážnejšiu šancu v 8. min, no Bartánus ani na dvakrát neprekonal Trenčana. Gólman hostí si v úvodnom dejstve poradil aj pokusmi Hudeca, Štajnocha a Skokana. Na druhej strane Karhunen nemal veľa práce, hravo zneškodnil strely Síkelu aj Šišku.

V II. tretine pohrozil v 25. min Marek Slovák a v 28. min na druhej strane Frühauf – Karhunen aj Trenčan boli pozorní. Skóre duelu otvoril v 30. min hosťujúci Čurilla, ktorý pri vylúčení Skokana pretlačil puk až do bránky Slovana – 0:1. Vzápätí mohol zvýšiť Brabenec, ale stav sa nemenil. Na 1:1 vyrovnal rovnako v presilovke Dobroň, ktorý od modrej čiary prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste.

Zvolen sa dostal do vedenia v 48. min, keď Otčenášov nahodený puk skončil s prispením korčule jedného z hráčov pred bránkou za Karhunenom – 1:2. Vyrovnať sa podarilo už o tri minúty neskôr Kukumbergovi, ktorý v presilovke zasunul puk do odkrytej zvolenskej bránky po akcii Ďatelinku s Hudecom. V zostávajúcom priebehu už gól nepadol a muselo sa predlžovať.

Predĺženie

Rozhodnutie napokon padlo až v samostatných nájazdoch, za Slovana skóroval iba Lipiansky, za Zvolen Marek Slovák a Otčenáš.

Jan Neliba (tréner Slovana): „Nemáme optimálnu športovú formu. Verím, že teraz sa dáme dohromady a výkony sa zlepšia. K spokojnosti nám chýba dosť. Mužstvo bojovalo, niekedy však málo. V Slovane sú veľké očakávania, výkony im zatiaľ nezodpovedajú.“

Vladimír Klinga (asistent trénera Zvolena): „Prišli sme sa s cieľom dobre sa pripraviť na play-off. Snažili sme sa vychádzať z dobrej defenzívy a vyrážať do rýchlych protiútokov. Hráči do bodky splnili to, čo sme od nich chceli. Dovolím si tvrdiť, že sme dve tretiny boli lepším mužstvom. V nájazdoch sme mali aj trochu šťastia.“

HK AutoFinance Poprad – MHC Mountfield 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 11. S. Takáč (Škovira), 17. Strömberg (S. Takáč, Škovira), 22. P. Svitana (Vaic), 45. Balán (Kovačevič) – 24. Galamboš (Michal Važan), 59. Zeliska (Škumát)

Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc – Valach, Zvrškovec, 2105 divákov

Poprad: Melicherčík – R. Suchý, Pentikäinen, Tavželj, Kovačevič, Fabian, D. Kramár, D. Brejčák – Vandas, Koskinen, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Svačina, A. Kroták, R. Rapáč – Škovira, Strömberg, S.Takáč

Martin: Volentier – Matejka, Brcko, M.Škumát, M.Výborný, Zukal, Leško – M. Sobota, Galamboš, Michal Važan – Kriška, J. Cíger, Fadrný – Macejka, Zeliska, Miroslav Ižvolt – Themár, Vartovník, Tupý

Na začiatku boli vyložené gólové príležitosti prekvapujúco viac na hokejkách martinských hokejistov. Proti Melicherčíkovi neuspeli Fadrný ani Kriška. V 11. min vystrelil Popradčan Škovira, Volentier puk vyrazil len pred Takáča a domáci viedli – 1:0. Podtatranci prebrali taktovku zápasu do svojich rúk, druhý gól mal hneď na to na hokejke Strömberg, manéver spoza bránky mu nevyšiel. Fínsky útočník si všetko vynahradil v 17. min, keď znovu po kombinácii štvrtého útoku pridal druhý gól Popradu.

Domáci boli aj naďalej pri chuti, Vaic pripravil na úvod druhej časti gól ako na podnose pre Patrika Svitanu – 3:0. Martinčania sa bránili, no potm využili nepozornosť domácich. Važan vo vlastnom oslabení vysunul Galamboša a Mountfield korigoval stav. Aj naďalej dominoval na ľade Poprad, ktorý forsíroval kombinačnú hru a pred Volentierom bolo rušno. Martinský gólman v 33. min zlikvidoval Rapáčov prienik i tutovku Balána a držal svoj tím nad vodou.

V 44. min veľa ku gólu nechýbalo, keď Galamboš tečoval Thmeárovu strelu. Martin vzápätí inkasoval, keď sa v samostatnom prieniku predviedol Balán – 4:1. Poprad hral potom presilovku a takmer znovu inkasoval po Galambošovom nájazde, tentoraz bol však úspešnejší Melicherčík. Následne Volentier zlikvidoval Strömbergovu šancu, ale k slovu sa dostali aj hostia. Aktivita hostí napokon vyústila v gól Zelisku 86 sekúnd pred záverečnou sirénou.

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Do zápasu sme nastúpili takmer s kompletnou zostavou a s podobným zložením nastúpime aj do prvého kola play-off. Stretnutie sme chceli odohrať bez zranení, ale chýbal mi dôraz v osobných súbojoch. V prvej tretine sme si vytvorili náskok, ktorý sme v ďalšom priebehu udržiavali. Takýto výkon nám však vo vyraďovacej časti stačiť nebude. Bolo to povinné víťazstvo, s troma bodmi sme spokojní a tešíme sa na play-off.“

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Naším vrcholom pred záverom sezóny bol predchádzajúci zápas doma s Banskou Bystricou, v ktorom sme sa chceli dôstojne rozlúčiť s divákmi. Kvalita Popradu je jasná a sme radi, že sme ich v určitých fázach zápasu potrápili. Prehra 2:4 je pre nás prijateľná, dali sme šancu brankárskej dvojke, aby sa ukázal. Popradu gratulujem k víťazstvu, pre mňa je čiernym koňom na celkové víťazstvo v lige.“

HC’05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)

Góly: 1. Jokila (Ján Sýkora, Kristoffersson), 46. Jokila (Kristoffersson, Ján Sýkora), 47. M. Kokavec (T. Hričina, Beňa) – 12. J. Jurík (Lušňák), 14. Holovič (Šátek), 33. R. Konečný (Klejna), 34. Klejna (Obdržálek)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: David Pojkar (Skalica) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Gavalier, M. Grečko, 2939 divákov

Banská Bystrica: Chorošun – Huba, M. Grman, Cebák, Brňák, Kubka, Bambúch, Beňa – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Jabrocký, Miroslav Hlinka, Kútny – T. Hričina, Pulliainen, M. Kokavec – Češík, R. Heizer, Lamper

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, Pojkar, Křetinský, Kloz, Jankovič, Gula, Magušin – Obdržálek, R. Školiak, J. Hruška – T. Višňovský, Lušňák, Klejna – Kutálek, Holovič, Šátek – J. Jurík, R. Konečný

Hokej

Banskobystričania sa od úvodných minút zahryzli do súpera, vytvorili si tlak i šance a už v 25. sekunde skórovali. Sýkora z pravej strany poslal prihrávku na Jokilu, ktorý si počkal čo urobí brankár Lakosil a až potom efektne poslal puk pod hornú žŕdku – 1:0. Domácich následne veľmi mrzelo, že nevyužili tri presilovky za sebou. Skalica trestala v 12. min, Lušňák vyhral buly a Juraj Jurík tvrdou strelou z náprahu spoza kruhu prekonal Chorošuna a pripísal si svoj prvý extraligový gól v tejto sezóne. Skaličanom sa podaril otočiť nepriaznivý výsledok ešte v prvej tretine. V 14. min poslal peknú prihrávku Šátek a Holovič nikým nepokrytý sám pred brankárom Banskej Bystrice zblízka poslal svoj tím do vedenia.

Na začiatku druhej tretiny nevyužili Skaličania dve presilovky, hoci v nich mali tlak a strieľali na Chorošuna. Chýbali však vyložené šance. Domáci sa dostali k minútovej presilovke až v polovici zápasu, ale ani oni v nej veľa vody nenamútili. Najväčšiu príležitosť spálil v 32. min Lušňák, keď Pojkar poslal puk pred bránku, ale skalický útočník zahodil „tutovku“. Nemuselo ho to mrzieť, pretože o minútu všetko napravil Konečný, ktorý po Klejnovej prihrávke už mieril presne – 1:3. Banskobystričania si zlú trojminútovku odniesli aj ďalším inkasovaným gólom. Ubehlo iba 48 s od tretieho presného zásahu hostí a tentoraz už Klejna dobre umiestnenou strelou z ľavej strany prekonal Chorošuna – 1:4. Kouč Banskej Bystrice Milan Staš si zobral oddychový čas, ale jeho zverenci v druhej tretine neožili. Naopak po veľkej chybe Brňáka v 38. min sa dostal k puku Višňovský, ktorý prešiel pred domáceho gólmana a peknou zadovkou ho aj prekonal, no zvonila žŕdka.

V tretej tretine sa Banskobystričania snažili zápas zdramatizovať a znížili na rozdiel jedného gólu, keď najprv v 46. min po prihrávke Kristofferssona poslal puk do voľného priestoru Lakosilovej svätyne Jokila a o 71 sekúnd neskôr po drvivom domácom tlaku sa presadil pri ľavej žrdi voľný Kokavec. Aj skalický tréner Oremus zareagoval oddychovým časom a taktický manéver mu vyšiel, pretože hostia už nedovolil Banskej Bystrici streliť gól, keď v samom závere išiel na trestnú lavicu Huba a Skaličania v početnej výhode mohli ešte výsledok poistiť, ak by Obdržálek sám pred Chorošunom využil vyloženú šancu.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Rýchlym gólom sme si uškodili, lebo hráči potom nehrali tak, ako sme si povedali. Nevyšla nám séria presiloviek, hrali sme ich zle, presne tak, ako sa to nemá. Psychicky sme tým išli dole a súper to využil, dostal sa do vedenia. Druhá tretina bola ešte horšia, po zranení a odchode kapitána hráči išli ešte viac psychicky ku dnu. V druhej prestávke som ich musel psychicky podvihnúť a do tretej tretiny prišlo na ľad iné mužstvo. Zvýšili sme agresivitu, korčuľovanie a prejavilo sa to dvoma gólmi. Puk dokonca poskakoval po bránkovisku, mohli sme vyrovnať, ale nebolo hráča, ktorý by to do skalickej bránky dotlačil. V závere zápasu, keď sme boli v tlaku, nás pribrzdil faul, ktorý nás pripravil o power-play. Mali sme v rukách lepšie umiestnenie, ale keďže sme už tretíkrát doma Skalicu nezdolali, dostali sme žiaľ silného súpera z Košíc.“

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Úvod zápasu sa nám nevydaril. Inkasovali sme lacný gól, napriek tomu sme zápas otočili v nás prospech a vydarila sa nám najmä druhá tretina. Záver zápasu sme dohrávali na tri päťky, čiže 15 statočných ľudí. Pretože ostatní pre virózu duel predčasne ukončili. Aj preto som spokojný s výsledkom a zároveň aj s celkovým druhým miestom po základnej časti.“

Viac k osobe Ján SýkoraMichel MiklíkMilan JančuškaMilan StašMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert Huna