Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí Corgoň ligy

Futbal

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov sobotňajších stretnutí 27. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2009/2010:

1. FC Tatran Prešov – Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:1)

Gól: 7. Michal Ďuriš, ŽK: 84. Papaj – 77. Pleva, rozhodovali: Kráľovič – Slyško, Kubačka, 1 656 divákov

Prešov: J. Diviš – Prekop, Piter-Bučko, Hanek, Josl (46. Ižvolt) – Lipták (46. Vršajevič) – Papaj, P. Katona, M. Poliaček, Tesák – Pavol Jurčo (74. Bernardo)

B. Bystrica: Boroš – Turňa, Vajda, M. Hlinka, Brašeň – Pich (81. Považanec), Pleva, V. Gajdoš (71. Snitka), T. Hučko – M. Pančík, Michal Ďuriš (90+. Uškovič)

Hostia začali miernym tlakom a už v 3. min zahrávala tretí rohový kop. V 6. min Prešovčania pohrozili po rýchlej kontre, ale Jurčov center z pravej strany Boroš pohodlne kryl. Dukla udrela o minútu neskôr, keď po peknej akcii dal gól Michal Ďuriš – 0:1. Hráči Tatrana sa nedokázali presadiť cez obranu hostí a kopili veľké množstvo nepresných prihrávok. Banská Bystrica bola celý prvý polčas futbalovejšia, domáci hrali vyslovene zle. Hostia mohli zvýšiť svoj náskok, ale Vajdov volej spoza šestnástky zblokovala obrana domácich. Sedem minút pred koncom polčasu vyrovnať Piter-Bučko, ale jeho hlavičku bravúrne vyrazil Boroš. V 42. min mal ďalšiu šancu M. Poliaček, ale jeho strela len o centimetre minula bránu Dukly. V poslednej minúte spáli tutovku Prešovčan Jurčo, ale z 5 m prestrelil svätyňu hostí. Banskobystričania vyhrali prvý polčas zaslúžene.

Tatran začal druhý polčas tlakom, ale štandardky Papaja a Katonu obrana Dukly ustála. O vyrovnanie sa pokúšali svojimi strelami aj Poliaček a Papaj, ale mierili nepresne. Hra Prešova sa postupne začala podobať hre z prvého polčasu. Dukla hrala v obrane výborne a bezzubí východniari v útoku zhoreli ako fakľa. Hostia sa tiež pokúšali o druhý gól, ale strely Snitku a Ďuriša leteli mimo bránky. Domáci stratili doma tri body a prehrali 0:1.

Roman Pivarník (tréner Prešova): „Škoda, že sme dostali rýchly gól. Mali sme potom lepšie dostupovať k hráčom a hrať viac nátlakovo. Nesúhlasím s názorom, že Dukla bola dnes lepším tímom.“

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): „Som veľmi spokojný s hrou aj výsledkom. V tomto zápase sme boli lepším tímom.“

MFK Dubnica – DAC 1904 Dunajská Streda 1:1 (1:0)

Góly: 5. M. Filo ml. – 55. Kazlauskas, ŽK: 58. Nosek – 31. Kazlauskas, 57. Pajič, 88. Seelaus, ČK: 61. Pajič (Dunajská Streda) po druhej ŽK, rozhodovali: Vlk – T. Somoláni, Jankovič, 1760 divákov

Dubnica: P. Bajza – I. Obert, Chupáč, Nosek, Ondráš – Bruško (85. Augustíni) – J. Vavrík (66. Gorelka), P. Poliaček, E. Ľupták (89. Tubonemi), Šulek – M. Filo ml.

Dunajská Streda: Ján Novota – Helísek, Michellini, Majus, Kazlauskas – Seelaus – Wau (46. Pajič), Yavarzadeh (66. Sariyar), Halini (85. Lénarth), Palla – Koejoe

Domáci čakali na strelecké prebudenie sa Michala Fila päť jarných kôl. V dôležitom stretnutí s DAC hneď v 5. minúte z ťažkého uhla z ľavej strany prekonal Novotu a naštartoval dubnický „stroj“. Na oboch stranách bola vidieť snaha o úspešné zavŕšenie stretnutia, nechýbalo nasadenie, akcie i strely. V 17. min si diváci zgustli na nožničkách hosťujúceho Kazlauskasa. V 22. min prihral Vavrík do výbornej pozície Poliačkovi, ktorý však zbrklo vystrelil vysoko nad. Domáci o šesť minút neskôr odmietli aj druhú šancu na zvýšenie vedenia, tentoraz neúspešne zakončoval Vavrík. Záverečná desaťminútovka prvého dejstva bola pokojná. Z 25 m vystrelil ešte Dunajskostredčan Yavarzadeh, následne Seelaus a z dubnických hráčov skôr na rozchytanie Novotu ešte Ľupták a Bruško.

Druhý polčas sa domácim vyslovene nevydaril, nedokázali využiť ďalšie šance na poistenie svojho náskoku a k slovu prišli hostia. V 55. min zahrával priamy kop Seelaus a v neprehľadnej situácii pred Bajzom sa výborne zorientoval Kazlauskas a po zemi prepasíroval loptu do siete – 1:1. Vývoj Dubnicu zaskočil a jej herný prejav bol s pribúdajúcimi minútami čoraz rozháranejší. Nedokázala využiť ani číselnú prevahu, keď od 61. min hostia hrali bez vylúčeného Pajiča. Prejavila sa veľká sila výkonu brankára Novotu, pred ktorým operovali skúsení obrancovia. Domáci nedokázali nájsť dostatočný pokoj pre dotiahnutie rozbehnutých akcií.

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, strelili sme rýchly gól a do 25. minúty sme mali ešte dve – tri tutovky, takže sme mohli o stretnutí rozhodnúť. Dôsledkom nepresností sme ale inkasovali a po vylúčení Pajiča nám chýbala rozvaha a pokoj na zvládnutie tlaku. Hostia predviedli dostatočný potenciál a uhrali remízu, ktorá nie je pre nás spravodlivá.“

Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): „V Dubnici zase hralo viacero nových hráčov, takže dôsledkom toho boli nepresnosti v našej hre. Pred prvým gólom sa nedohodli napríklad Novota s Michellinim. Domáci následne zahodili dve – tri dobré šance, po našom vyrovnaní a hlavne vylúčení Pajiča prišla opäť iniciatíva a tlak Dubnice. Ustáli sme ho so šťastím, ale hlavne vďaka skúsenostiam hráčov.“

MFK Ružomberok – ŠK Slovan Bratislava 2:0 (1:0)

Gól: 39. Coimbra, 48. Zošák, ŽK: 57. Gallo – 50. Dosoudil, rozhodovali: Šipoš – E. Weiss, Benko, 1988 divákov

Ružomberok: Hrdlička – P. Maslo, Kostelný, Sivčevič, Gallo – Besta – Zošák (80. Kúkoľ), Ďubek (85. Hoferica), J. Chovanec (90. A. Sloboda) – Higor de Sales Coimbra, Piščur

Slovan Bratislava: Putnocký – Dobrotka, Saláta, Dosoudil, Had – Ivana (78. Bagayoko), Guédé, Božič, Breznaník (61. Štepanovský) – Masaryk (46. Sylvestr), Kuzma

V prvom polčase sa hral pod Čebraťom dlho sotva len priemerný futbal. V úvodnej dvadsaťminútovke zaujal akurát domáci brankár Hrdlička, ktorý s loptou na nohe vybehol ďaleko za šestnástku a následne s prehľadom prihral spoluhráčovi. Prvá zaujímavejšia situácia sa zrodila až v 23. minúte. Breznaník našiel centrom Masaryka, ktorého hlavička z hranice malého vápna letela len tesne nad ružomberskú bránku. Potom sa dva razy o šťastie pokúšal domáci Piščur. V 28. min jeho strela po teči len tesne minula bránku Slovana a v 34. min ukrajinský útočník hlavičkoval zblízka priamo do náručia hosťujúceho gólmana Putnockého. V 39. min prišiel blesk z čistého neba. Coimbra napriahol z 22 metrov a po Putnockého zaváhaní skončila lopta v sieti – 1:0.

Druhé dejstvo začalo pre Ružomberok akoby podľa vysnívaného scenára. V 48. min Dosoudil stratil loptu pred vlastným pokutovým územím, zmocnil sa jej Zošák, ktorý pohodlne obhodil vybiehajúceho Putnockého – 2:0. V 61. min bežal Chovanec na Putnockého, brankár Slovana situáciu vyriešil pohotovým vybehnutím a odkopnutím lopty. Slovan sa potom častejšie dostával na polovicu súpera, ale šancu nedokázal vytvoriť. Väčšia futbalová kvalita bola na strane Liptákov, ktorí kontrolovali dianie na ihrisku. V 73. min sa parádnou ďalekonosnou strelou z 30 m prezentoval Coimbra, lopta napokon skončila na hornej sieti. O tri minúty na to konečne udrel aj Slovan, Kuzma z bezprostrednej blízkosti však trafil len do nôh Hrdličku. Potom zahrával trestný kop Coimbra, ale Putnocký bol na mieste. V 85. min mal kontaktný gól na kopačke Sylvestr, ten však zblízka netrafil bránku. Ružomberok zvíťazil úplne zaslúžene a pripísal si už štvrté víťazstvo v rade na jar.

František Straka (tréner Ružomberka): „V dnešnom zápase sme chceli hlavne neprehrať, vedeli sme totiž, proti komu hráme. V kabíne pred stretnutím som hráčom povedal, že dnes bude rozhodovať srdiečko. V prvom polčase sme mali aj šťastie, pri jedinej príležitosti Slovana nás podržal brankár Hrdlička. Tri body sú pre nás veľmi cenné, je to dielo kolektívu. Som veľmi rád, že sme zdolali takého dobrého súpera.“

Štefan Horný (tréner Slovana): „Vedeli sme, že v Ružomberku to nebudeme mať ľahké a to sa aj potvrdilo. Domáci hrali disciplinovane, nepustili nás do vážnejšej šance. Zaskočil nás prvý gól, po tom druhom už hrali domáci v pohode. Za celý zápas sme si vypracovali tri – štyri šance, no ani jedna z nich nebola vážnejšia a bez streleného gólu sa uspieť nedá.“

MFK Petržalka – FC Nitra 3:2 (3:0) – hralo sa na Pasienkoch

Góly: 8. a 23. Nachtman, 14. Čikoš – 67. a 85. Rák, ŽK: 90.+Jenčo (Petržalka), rozhodovali: Fajčík – Balko, D. Hrčka, 220 divákov

Petržalka: Jenčo – Čikoš, Šedivý, Nachtman, Staško – Pavol Ďurica, F. Kiss, P. Sedlák, Augustín (67. P. Fieber ml.) – Szarka (90.+ Kuráň), Machovec (88. Dos Santos)

Nitra: M. Chudý – Kaspřák (27. Kolár), M. Kolmokov, Martin Tóth, Leško (75. Glenda) – S. Bališ, Šimonek (27. Valenta), I. Hodúr, T. Kóňa – Rák, Šimončič

Sobotňajší duel mal prekvapujúcu prvú polovicu úvodného dejstva. Už v 8. min stopér Petržalky Nachtman využil chybu obrany hostí a po prvom rohovom kope Augustína otvoril skóre – 1:0. Zverenci trénera Petra Fiebera v 14. minúte zvýšili už na 2:0, keď únik ukážkovo zužitkoval pravý obranca Čikoš – 2:0. O deväť minút neskôr Petržalčania zvýšili už na rozdiel triedy. Chybu nitrianskej obrany po rohovom kope potrestal opäť Nachtman – 3:0. Tréner hostí Ivan Galád na tento priebeh zareagoval dvoma striedaniami, lebo dovtedy Nitrania ohrozili bránku Petržalky iba dvakrát: Kóňovej strele v 2. a Rákovej v 19. minúte však chýbala presnosť.

Po zmene strán pokračovala Petržalka v nápore a jej výsledkom bola strela Ďuricu v 52. min, ktorú brankár Chudý chytil. Hostia boli v tejto časti hry najbližšie ku gólu v 54. min, no Kolár sa šance zľakol a z 12 m netrafil prázdnu bránku – vybehnutý Jenčo bol už prekonaný. Čo sa nepodarilo Kolárovi, dokázal v 67. min kapitán hostí Rák, ktorý z priameho kopu z 25 m ideálne trafil pravý horný roh petržalskej svätyne a Jenčo bol bezmocný. Aj druhý gól Nitry dosiahol Rák – v 85. min dopravil loptu do domácej bránky a dosiahol svoj 15. gól v sezóne 2009/2010. Petržalka svoje prvé jarné víťazstvo už ubránila.

Peter Fieber st. (tréner Petržalky): „Som veľmi rád, že sa nám toto stretnutie vydarilo, a že v podstate za 20 minút sme nad Nitrou vyhrávali 3:0. Páčilo sa mi, ako hráči bojovali, a aké dali dôležité góly. Som rád, že sme divákom predviedli veľmi pekný futbal, ktorý sa im musel páčiť. Vysoko si cením, že naši hráči išli na ihrisku na maximum a dokázali udržať výsledok a dosiahli prvú jarnú výhru. V tomto stretnutí bol rozhodujúci vstup do neho.“

Ivan Galád (tréner Nitry): „Samozrejme, že dnešný výsledok ma veľmi mrzí. Nepočítal som s tým, že s Petržalkou budeme hrať tak zle a prehráme. O všetkom sa rozhodlo v podstate v úvodnej dvadsaťminútovke. Hoci sme neskôr znížili až na rozdiel gólu, s výsledkom nie som spokojný. Toto stretnutie ukázalo, čo pre nás znamená Rák, ale musia sa k nemu pridať aj ostatní. Takto sa o ligové body nehrá a z prístupu niektorých hráčov k povinnostiam som veľmi sklamaný. Cez prestávku som prvýkrát paradoxne neznížil hlas, ale hráčom som dôrazne povedal, že takto ďalej spolupracovať nemôžme, a že sa musia zamyslieť nad tým čo robia.“

FC Spartak Trnava – FK Senica 1:2 (1:1)

Gól: 23. M. Guldan – 45+. Hesek, 72. Piroska, ŽK: 29. Kopúnek, 72. Kožuch – 41. Homola, 48. Bajan, 90. Halama, rozhodovali: Trutz – Brendza, R. Sluk, 748 divákov

Spartak Trnava: Bránsky – Jakubička (76. Štyvar), Doležaj, Kožuch, Ľ. Hanzel – Koro Kone – Kopúnek, Procházka, Mikovič (46. Hruška) – M. Guldan (65. Peter Ďuriš), Bernáth

Senica: Bolek – Merzič, Homola, Pavlovič, Gajdošík – Bajan – Vlasko (81. Halama), Laurinc, Piroška (90. Vrťo) – Hesek, Sodje (80. Števko)

Dve ligové prehry domácich po sebe, najprv so Slovanom a potom v Žiline, sa prejavili na diváckej kulise. Už od úvodu zápasu sa Trnavčania zahryzli do svojho súpera, ktorého hráči kazil množstvo prihrávok. Prvú vážnejšiu šancu na gól si vypracovali domáci, keď v 8. min po kikse brankára Boleka sa zmocnil lopty Procházka, priťukol Kopúnkovi, ale ten z 18 m tesne minul ľavú žrď senickej bránky. V treťom vzájomnom zápase Trnavčanov so Záhorákmi sa ako prví tešili z gólu domáci futbalisti. V 23. min štipľavú strelu Kopúnka z hranice šestnástky zastavila hosťujúca obrana a odrazená lopta sa dostala ku Guldanovi, ktorý pravačkou upratal loptu do siete. Po úvodnom góle pôsobili spartakovci lepším dojmom, mali viac loptu na svojich kopačkách a väčšina hry sa odohrávala na senickej polovici. V 43. min sa pekným zákrokom predviedol brankár Záhorákov Bolek, ktorý vyrazil na roh Doležajov projektil z 25 metrov. V nadstavenom čase prvého polčasu hostia nečakane vyrovnali, keď po rohovom kope Vlaska hlavičkou z päťky Hesek prekonal neistého Bránskeho.

Spartakovcov evidentne vyrovnávajúci gól z konca prvého polčasu zaskočil. Naopak, Záhoráci si začali viac veriť. V 67. min mal druhý gól Senice na hlave Gajdošík, ale po rohu tesne minul pravú žrď Bránskeho svätyne. To, o čo sa Záhoráci pokúšali, došlo v 72. minúte. Po veľmi pekne zahranom kope Pirosku sa hostia ujali vedenia. Pohrome v podobe tretieho gólu v domácej sieti zabránil brankár Bránsky, keď v 77. min hádzanárskym spôsobom zmaril sólo Sodjemu. Od tohto momentu hrali mužstvá medzišestnástkový futbal bez šancí na oboch stranách. S blížiacim sa záverom sa Trnavčania snažili aspoň o vyrovnanie, ale s nakopávanými loptami si senická obrana poradila.

Milan Malatinský (tréner Trnavy): „Od začiatku sme pôsobili kŕčovito, chýbala nám presná prihrávka aj pohyb. Po góle som si myslel, že naša hra sa bude vyvíjať inak. To, čo sa udialo s naším mužstvom v druhom polčase, si neviem vysvetliť. Podali sme zahanbujúci výkon.“

Radim Nečas (tréner Senice): „V Trnave sme vyhrali prvýkrát, preto sme veľmi radi. Mám veľké výhrady k prvému gólu, pretože sme ho domácim darovali. Oba naše góly sme strelili po štandardných situáciách. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene.“

Viac k osobe František StrakaIvan GaládJán NovotaJozef JankechKurt GargerMichal ĎurišMilan MalatinskýŠtefan Horný