SULÍK: SaS zastavila rozkrádanie v tejto krajine

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Richard Sulík
Predseda NR SR a predseda strany SaS Richrad Sulík počas TB, na ktorej zhodnotil pôsobenie strany vo vláde počas prvých šiestich mesiacov. Bratislava, 20. január 2011. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Ak by strana Sloboda a Solidarita (SaS) nevznikla, naďalej by tu podľa predsedu strany Richarda Sulíka vládla ľavicová vláda na čele s Robertom Ficom a páchala možno ešte väčšie zlo a rabovačky, ako to bolo do roku 2010.

Sulík preto vznik súčasnej vlády považuje za najväčší prínos jeho strany. Ako uviedol dnes na tlačovej besede pri hodnotení prvého polroku účasti SaS vo vláde, súčasný kabinet napráva hriechy, ktoré minulá vláda napáchala. „SaS zastavila rozkrádanie v tejto krajine. Potvrdzuje sa, že sme strana odborníkov. Naši ministri ako celok sú najkvalitnejší,“ vyhlásil.

Priznal chyby

Sulík priznal, že SaS aj spravila chyby. „Vieme si ich priznať a učíme sa z nich. Robíme ich menej,“ vyhlásil. Za veľkú chybu považuje Liberálny dom, za ktorú sa voličom ospravedlnil. Za chyby považuje aj svoj let do Salzburgu alebo obed s veľvyslancami. Podľa neho strana ide odhodlane napĺňať svoj program. „Sme si vedomí, že sa nám nepodarí naplniť všetko, ale ideme do toho s úprimnou snahou. Urobíme všetko pre to, aby bol naplnený sľub o zavedení odvodového bonusu,“ dodal. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál zdôraznil, že nová vláda podporuje mladé rodiny, čím plní programové vyhlásenie vlády. Na podporu mladých rodín tento rok je v rozpočte vyčlenených o 105 miliónov eur viac ako v roku 2010. „Zaviedli sme poriadok do systému nemocenských dávok. Odstránili sme anomáliu, podľa ktorej poberatelia rodičovského príspevku nemohli pracovať. Odstránili sme diskrimináciu náhradných rodín. V zákone o sociálnom poistení sme odstránili výnimky. Je to prvý nevyhnutný krok k ďalším zmenám, ako je zavedenie superhrubej mzdy,“ upozornil Mihál na najdôležitejšie oblasti, ktoré sa mu za pol roka v kresle ministra podarili.

Minister hospodárstva Juraj Miškov upozornil, že rezortu sa podarilo usporiť 16 miliónov eur v druhom polroku roka 2010 a to zavedením elektronických aukcií. „To by v budúcnosti malo ušetriť 40 percent nákladov,“ uviedol v súvislosti s elektronickými aukciami. Jeho cieľom je zlepšovanie podnikateľského prostredia. Podľa ministra obrany Ľubomíra Galka nové vedenie rezortu zastavilo bezhlavé rozkrádanie na ministerstve. „Podávame trestné oznámenia, ak odhaľujeme porušenia zákonov,“ uviedol. Ako príklad uviedol nákup člnov bez motorov.

Odvaha k reformám

Pripomenul, že ozbrojené sily pomáhali pri záchrane ľudí a majetkov pri povodniach a pri zosuvoch pôdy. Upozornil tiež na zvýšenie ich kreditu v zahraničí. Podľa neho zvýšenie počtu vojakov v Afganistane bolo tentokrát finančne kryté. „Ocenením pôsobenia v zahraničí je ponuka pre SR pôsobiť ako vedúca krajina v misii juh ALTEA v Bosne a Hercegovine. Túto ponuku zvažujeme,“ povedal. Galko chce z ministerstva obrany spraviť transparentné a funkčné ministerstvo. Chce dokázať, že rezort môže fungovať bez korupčných škandálov.

Na ministerstve kultúry SaS splnila jeden z významných predvolebných sľubov – vznik RTVS, čo je začiatok reformy verejnoprávnych médií na Slovensku, ktorej výsledkom bude záchrana verejnoprávneho vysielania. „My sme mali odvahu začať túto reformu. Na rade je transformácia TA SR,“ zdôraznil minister kultúry Daniel Krajcer. Rezort nastavil prísnejšie pravidlá pri fungovaní Audiovizuálneho fondu. Pripomenul tiež vypovedanie jedného z najhorších kontraktov, a to zmluvu na digitalizáciu kultúrneho dedičstva.

Predseda SaS Richard Sulík si nemyslí, že jeho strana má najviac ideových rozporov s KDH. „Sú rozdiely vo videní sveta medzi každou stranou. Programové vyhlásenie vlády je hrubá čiara, z ktorej vychádzame. Pri zákone o zbraniach a strelive sme s KDH na jednej lodi. Je to pri každom zákone od prípadu k prípadu,“ uviedol Sulík dnes na tlačovej besede. Koalícia podľa neho dobre spolupracuje. „Je postavená na dobrých základoch,“ dodal. Predseda KDH Ján Figeľ pred časom pre agentúru SITA povedal, že najväčší rozdiel alebo ideový rozpor je v koalícii medzi KDH a SaS. „Je to iste dané aj tým, že my sme 20-ročnou politickou stranou, oni sú noví a niektoré veci ako keby teraz zisťovali a uplatňovali,“ povedal Figeľ. Niekedy je to podľa neho pri zvolávaní schôdze, niekedy je to pri témach, ktoré už majú aj svoje dejiny. „Generálny prokurátor, inštitúcie v štáte,“ dodal.

Rozdiely medzi KDH a SaS sú však podľa Figeľa aj hodnotové. „Keď sme riešili zákon o hazardných hrách, tak najväčší spor nebol medzi koalíciou a opozíciou, ale KDH a SaS, kde SaS skôr obhajovala projekt megakasína, ktorý my považujeme za Las Vegas na Dunaji, teda za neprijateľné dielo, ktoré by zmenilo charakter nielen hlavného mesta, ale kultúry krajiny,“ upozornil.

Matovič: So stranou máme talianske konštruktívne manželstvo

Predstaviteľ občianskeho hnutia Obyčajní ľudia Igor Matovič, ktorý kandidoval do parlamentu za stranu SaS, označil šesťmesačnú spoluprácu so „Sulíkovcami“ ako „talianske konštruktívne manželstvo“. Z klubu sa mi najlepšie spolupracuje s Kamilom Krnáčom, no vôbec nemusím komunikovať s Luciou Nicholsonovou, priznal sa pre portál Webnoviny.sk Igor Matovič.

Najväčší konflikt riešil s Jozefom Kollárom ohľadom spôsobu vedenia poslaneckého klubu, ale v súčasnosti je už spolupráca medzi obidvoma politikmi podľa Matoviča korektná. Igor Matovič sa vyjadril aj k doteraz najväčšej kauze strany. Prvá reakcia na Liberálny dom bola: „Právne to môže byť čisté, ale eticky to nemáte šancu ustáť,“ uviedol pre portál Webnoviny.sk. Igor Matovič, ktorý to naďalej považuje za veľkú etickú chybu SaS počas jej doterajšieho pôsobenia vo vláde. Jediný dôvod, pre ktorý by poslanec Matovič zakladal vlastnú stranu, je snaha dosiahnuť zmenu volebných zákonov. Jeho cieľom má byť možnosť kandidovať do parlamentu aj nezávislým ľuďom.

Samotnú stranu založí až vtedy, ak o tejto reforme volebného systému nepresvedčí ostatných poslancov. Založenie novej strany Igorom Matovičom, by však neznamenalo automatické opustenie poslaneckého

klubu SaS-ky. Zotrvanie podmieňuje konštruktívnou spoluprácou.

Politológ: Liberálny dom je nováčikovská daň

„Domnievam sa, že šesťmesačné pôsobenie SaS vo vláde bolo normálne a racionálne, napriek počiatočným obavám. Richardovi Sulíkovi sa podarilo ustrážiť si svojich poslancov. Hlasovanie poslaneckého klubu Slobody a Solidarity vrátane štyroch členov hnutia Obyčajní ľudia bolo bezproblémové, “ povedal dnes pre portál Webnoviny.sk politológ Peter Horváth.

Strana si postupne stabilizovala svoje volebné preferencie, i keď na nižšej úrovni, než bol volebný výsledok z júna 2010. Prvotné pochybnosti o SaS ako najmenej stabilnom prvku vládnej koalície sa nepotvrdili. Do úzadia odsunula svoju požiadavku na legalizáciu marihuany a podporila KDH v otázke PPP projektov, čím nespôsobila ideologické konflikty vo vládnej koalícii.

Kauza Liberálny dom je istá nováčikovská daň. Sulíkovci nedomysleli podstatu svojich krokov. Inak sa správa človek vo firme a inak v politike, “ okomentoval doteraz najväčšidu kauzu SaS Peter Horváth. „S výnimkou neodvolania štátneho tajomníka Martina Chrena, Sulíkovci dokázali svoje chyby prežiť bez výraznej ujmy na svojej reputácií,“ uzavrel politológ Peter Horváth.

Rudolf Sivý/Webnoviny.sk

Sloboda a Solidarita

Sloboda a Solidarita je slovenská pravicovo-liberálna politická strana, ktorú založil ekonóm a bývalý poradca ministrov financií Richard Sulík. Na ustanovujúcom kongrese 28. marca 2009 bol Sulík zvolený za predsedu strany. Podpredsedami strany sú Jozef Mihál, Juraj Miškov, Ľubomír Galko. Generálnym manažérom strany je Jana Kiššová.

Strana SaS presvedčila v júnových parlamentných voľbách 12, 14 percenta voličov. Vďaka tomuto zisku obsadila 22 poslaneckých kresiel, pričom štyri parlamentné stoličky patria poslancom z občianskeho združenia Obyčajní ľudia na čele s Igorom Matovičom. Na základe koaličnej dohody následne SaS nominovala do vlády štyroch svojich ministrov – ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny a zároveň podpredsedom vlády SR sa stal Jozef Mihál, ministrom hospodárstva Juraj Miškov, ministrom obrany Ľubomír Galko a ministrom kultúry Daniel Krajcer.

Od 15. októbra 2011 Sloboda a Solidarita patrí do rodiny európskych liberálov (ELDR). V súčasnosti združuje ELDR spolu 56 politických strán z celej Európy. Patrí jej 75 poslancov Európskeho parlamentu a osem z 27 členov Európskej komisie. „Členstvo v ELDR je dôkazom snahy SaS ovplyvňovať politiku aj na európskej úrovni, odkiaľ má dnes pôvod veľká časť zákonov, prijímaných aj na Slovensku,“ povedal šéf SaS a predseda NR SR Richard Sulík v reakcii na prijatie. V minulosti sa viaceré strany snažili vstúpiť medzi európskych liberálov, no nepodarilo sa im to.

Koncom roka slovensko-český projekt KohoVolit.eu zmapoval aktivitu jednotlivých poslancov v parlamente. Z tohto prieskumu vyšli najlepšie práve parlamentní nováčikovia Najaktívnejším poslancom parlamentu sa stal Kamil Krnáč (SaS), druhé miesto obsadila jeho kolegyňa Jana Kiššová (SaS) a trojicu „poctivých“ uzatvára Natália Blahová (SaS). Celkovo až sedem poslancov za „Sulíkovcov“ sa v prieskume nachádza v prvej desiatke najaktívnejších poslancov parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel KrajcerIgor MatovičJán FigeľJana KiššováJozef MihálJuraj MiškovKamil KrnáčĽubomír GalkoNatália BlahováRichard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita