Super G vyhral Osborne-Paradis, Babušiak 50.

Osborne

LAKE LOUISE 29. novembra (WEBNOVINY) – Víťazom úvodného super G Svetového pohára 2009/2010 mužov v alpskom lyžovaní v kanadskom Lake Louise sa stal domáci Manuel Osborne-Paradis, ktorý na 2374-metrovej zjazdovke dosiahol čas 1:32,93 min. Dvadsaťpäťročný Kanaďan si vybojoval druhý triumf v tomto seriáli v kariére a siedmykrát sa dostal na pódium. Po prvý raz stál na najvyššom stupni 6. marca 2009, keď v nórskom Kvitfjelli vyhral zjazd. „Vedel som, že môžem dnes zajazdiť rýchlo, ale víťazstvo je pre mňa aj tak trochu prekvapením,“ skonštatoval víťazný Manuel Osborne-Paradis, ktorý zajazdil veľmi rýchlo najmä dolnú polovicu trate.

Na druhej priečke skončil skúsený Rakúšan Benjamin Raich so stratou 0,24 sekundy, ktorý načal deviatu desiatku umiestnení v prvej trojke v pretekoch SP. Bronzová pozícia patrila v nedeľu jeho krajanovi Michaelovi Walchhoferovi (+0,62). Slovenský reprezentant Jaroslav Babušiak obsadil v 71-člennom štartovom poli 50. miesto so stratou 6,91 sekundy. Líder celkového poradia SP a úradujúci svetový šampión v tejto disciplíne z Val d´Isere 2009 Didier Cuche skončil desiaty, ale zisk 26 bodov mu stačil na udržanie si prvej priečky so ziskom 226 bodov. Druhý celkovo je Raich so 165 bodmi. Obhajca celkového prvenstva vo SP Nór Aksel Lund Svindal, ktorý v sobotňajšom zjazde nebodoval, získal v druhom štarte v sezóne prvé body do hodnotenia seriálu – 17 za 14. miesto.

Super G v Lake Louise museli organizátori po páde majstra sveta v zjazde Johna Kuceru na chvíľu prerušiť. Kanaďan utrpel zlomeninu píšťaly a je takmer isté, že nestihne budúcoročnú zimnú olympiádu v domácom prostredí vo Vancouveri.

Výsledky:

Muži – super G (konečné poradie): 1. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 1:32,93 min, 2. Benjamin Raich (Rak.) +0,24 s, 3. Michael Walchhofer (Rak.) +0,62, 4. Erik Guay (Kan.) +0,75, 5. Robbie Dixon (Kan.) +0,79, 6. Carlo Janka (Švajč.) a Adrien Theaux (Fr.) obaja +0,86, 8. Ted Ligety (USA) +0,94, 9. Didier Defago (Švajč.) +0,95, 10. Didier Cuche (Švajč.) +0,99,… 50. Jaroslav Babušiak (SR) +6,91.

Poradie SP v super G (po 1 pretekoch): 1. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 100 bodov, 2. Benjamin Raich (Rak.) 80, 3. Michael Walchhofer (Rak.) 60, 4. Erik Guay (Kan.) 50, 5. Robbie Dixon (Kan.) 45, 6. Carlo Janka (Švajč.) a Adrien Theaux (Fr.) obaja 40, 8. Ted Ligety (USA) 32, 9. Didier Defago (Švajč.) 29, 10. Didier Cuche (Švajč.) 26.

Celkové poradie SP (po 4 pretekoch): 1. Didier Cuche (Švajč.) 226 bodov, 2. Benjamin Raich (Rak.) 165, 3. Carlo Janka (Švajč.) 160, 4. Ivica Kostelič (Chorv.) 135, 5. Ted Ligety (USA) 125, 6. Manuel Osborne-Paradis (Kan.) 115, 7. Michael Walchhofer (Rak.) 110, 8. Reinfried Herbst (Rak.) 100, 9. Jean-Baptiste Grange (Fr.) 96, 10. Werner Heel (Tal.) 94.

Viac k osobe Aksel Lund SvindalBenjamin RaichCarlo JankaDidier CucheDidier DefagoErik GuayIvica KosteličJaroslav BabušiakMichael Walchhofer