Súperi Slovenska idú za postupom, Grécko a Bosna vyhrali

Lotyssko - bosna
Emir Spahič z Bosny a Hercegoviny (vľavo) v súboji s Lotyšom Edgarsom Gauracsom v zápase kvalifikácie na MS v Brazílii Foto: SITA/AP

RIGA 7. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Bosny a Hercegoviny potvrdili úlohu favorita v piatkovom dueli „slovenskej“ G-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie, keď zvíťazili v Rige nad domácim Lotyšskom vysoko 5:0.

Priebeh zápasu ovplyvnila skorá červená karta, ktorú dostal už v 11. min domáci Aleksandrs Fertovs po zákroku na Elvira Rahimiča. Bosniaci mohli zúročiť v prvom polčase početnú výhodu, ale Edin Džeko ani Miralem Pjanič nepremenili svoje príležitosti. Tri minúty po prestávke sa Balkánci predsa len dočkali, skóre otvoril Senad Lulič.

O päť minút bolo už 2:0 pre hostí, presnou hlavičkou sa presadil Vedad Ibiševič. Bosna bola pri chuti, v 63. min napriahol z viac ako 20 metrov Haris Medunjanin a upravil na rozdiel troch gólov.

Lotyši boli na kolenách, štvrtý gól do ich siete strelil v 80. min Pjanič. O dve minúty neskôr sa tešil aj najväčší kanonier Bosniakov Edin Džeko, ktorý dosiahol ôsmy kvalifikačný gól.

Futbalisti Grécka si poradili s domácou Litvou vo Vilniuse v piatkovom zápase „slovenskej“ G-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie tesne 1:0. O jediný gól stretnutia sa postaral v 20. min útočník talianskeho klubu FC Bologna Lazaros Christodulopulos.

Výsledok – G-skupina:

Lotyšsko – Bosna a Hercegovina 0:5 (0:0)

Góly: 48. Lulič, 53. Ibiševič, 63. Medunjanin, 80. Pjanič, 82. Džeko, ČK: 11. Fertovs (Lotyšsko), rozhodoval: Dean (Angl.)

Lotyšsko: Vanins – Klava, Gorkšs, Ivanovs, Mihadjuks – Kamešs (59. Gabovs), Fertovs, Bulvitis, Sinelnikovs – Verpakovskis (15. Lazdinš), Gauračs (64. Šabala)

Bosna a Hercegovina: Begovič – Lulič, Spahič, Zukanovič – Medunjanin (69. Stevanovič), Rahimič (69. Višča), Mujdža, Salihovič (79. Ibričič) – Pjanič – Ibiševič, Džeko

Litva – Grécko 0:1 (0:1)

Gól: 20. Christodulopulos, rozhodoval: Benquerenca (Portug.)

Litva: Zubas – Stankevičius, Mikuckis, Kijanskas, Borovskij – Ivaškevičius (86. Eliošius), Panka – Mikoliunas (73. Žulpa), Kalonas, E. Česnauskis – Matulevičius (86. D. Česnauskis)

Grécko: Karnezis – Torosidis, Manolas, S. Papastathopulos, Holebas (46. Tzavelas) – Katsuranis (85. Tziolis), Maniatis, Karagunis – Christodulopulos, Gekas (65. Salpingidis), Samaras