Superkombináciu vyhral Carlo Janka, Žampa obsadil 16. miesto

Adam Žampa
Slovenský lyžiar Adam Žampa počas slalomu v Levi. Foto: SITA/AP

WENGEN 16. januára (WEBNOVINY) – Superkombináciu v rámci Svetového pohára zjazdárov vo švajčiarskom Wengene vyhral v piatok popoludní domáci pretekár Carlo Janka.

Dvadsaťosemročný skúsený univerzál dosiahol desiaty triumf v pretekoch o krištáľové glóbusy, tretí v superkombinácii a prvý od marca 2011 a víťazstva v obrovskom slalome v Kranjskej Gore. Triumf vo Wengene si zopakoval po šiestich rokoch. Janka zvíťazil s náskokom 1,31 sekundy pred Francúzom Victorom Muffatom-Jeandetom. Skúsený Chorvát Ivica Kostelič na treťom mieste zaostal v súčte zjazdu a slalomového kola o 1,38 sekundy.

Carlo Janka
Foto: SITA/AP

Diskvalifikovali Slovinca

„Je to pre mňa veľká vec zvíťaziť pred domácim publikum. Prečo sa mi jazdí vo Wengene tak dobre? Neviem to vysvetliť, ale som vždy správne nabudený. Pokúsim sa to dobré z dnešných pretekov preniesť aj do najbližšej súťaže v Kitzbüheli,“ citoval Carla Janku v cieli rakúsky server Laola.

Jediný Slovák v súťaži Adam Žampa obsadil 15. miesto s odstupom 3,38 sekundy za víťazom a do hodnotenia Svetového pohára si pripísal ďalších 16 bodov. Pôvodne bol šestnásty, ale napokon sa posunul o jednu priečku vyššie vďaka diskvalifikácii Slovinca Klemena Kosiho, pôvodne jedenásteho. Nemal v poriadku výstroj. „Trochu ma štve, že som bol po zjazde tridsiaty prvý a nie v najlepšej tridsiatke pre slalom. Konečné umiestnenie v Top 15 má však pre mňa veľkú cenu a teším sa z toho. Bol to supertréning na zajtrajší slalom,“ reagoval Adam Žampa pre SITA.

Dvadsaťštyriročný Tatranec sa v tejto sezóne SP bodovo presadil už tretíkrát, predtým to bolo v slalome v talianskej Madonne di Campiglio (19.) a švajčiarskom Adelbodene (23.). Čo sa týka superkombinácie, ide o najlepšie Žampovo umiestnenie v kariére v bojoch o krištáľové glóbusy.

Žampa nebude chýbať ani na špeciálnom slalome

Pred rokom v rakúskom Kitzbüheli bol sedemnásty a predtým dvakrát práve vo Wengene na 29. priečke. Nór Kjetil Jansrud sa pokúsil stiahnuť náskok Rakúšana Marcela Hirschera na čele Svetového pohára, ale nepodarilo sa mu to. Po tretej pozícii v zjazde nedokončil slalom a obhajca veľkého glóbusu Hirscher (superkombináciu vynechal) zostal na čele SP s náskokom 212 bodov pred Jansrudom.

Adamovi Žampovi patrilo po zjazdárskej časti superkombinácie 31. miesto s odstupom 3,26 s za víťazným Carlom Jankom. Len o 23 stotín sekundy mu ušla výhoda štartu z prvej pozície do slalomovej časti, v ktorej napokon dosiahol deviaty najrýchlejší čas a posunul sa na celkové 16. miesto. Superkombinačný zjazd vo Wengene odjazdili predpoludním na skrátenej 3078 metrov dlhej trati slávneho Lauberhornu, ktorý bude v nedeľu hostiť najlepších svetových zjazdárov. Popoludňajší slalom na svahu Männlichen mal dĺžku 573 metrov a prevýšenie 188 metrov.

V sobotu príde vo Wengene na rad špeciálny slalom, v ktorom rovnako Adam Žampa nebude chýbať.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Wengen (Švaj.) – piatok – výsledky:

Superkombinácia mužov (zjazd + slalomové kolo): 1. Carlo Janka (Švaj.) 2:29,31 min, 2. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) +1,31, 3. Ivica Kostelič (Chor.) +1,38, 4. Matthias Mayer (Rak.) +1,43, 5. Ted Ligety (USA) +1,64, 6. Natko Zrnčič-Dim (Chor.) +1,69, 7. Mauro Caviezel (Švaj.) +1,99, 8. Ondřej Bank (ČR) +2,08,… 15. Adam Žampa (SR) +3,38.

Celkové poradie vo Svetovom pohári (po 18 z 37 plánovaných pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 836 bodov, 2. Kjetil Jansrud (Nór.) 624, 3. Fritz Dopfer (Nem.) 506, 4. Alexis Pinturault (Fr.) 455, 5. Felix Neureuther (Nem.) 442, 6.- Ted Ligety (USA) 416,… 77. Adam Žampa (SR) 36

Poradie v hodnotení superkombinácie (po 1 z 2 pretekov): 1. Carlo Janka (Švaj.) 100 bodov, 2. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) 80, 3. Ivica Kostelič (Chor.) 60, 4. Matthias Mayer (Rak.) 50, 5. Ted Ligety (USA) 45, 6. Natko Zrnčič-Dim (Chor.) 40,… 15. Adam Žampa (SR) 16.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam ŽampaCarlo JankaFelix NeureutherIvica KosteličKjetil JansrudMarcel HirscherMatthias Mayer