Suverénni Söderling a Murray povolili súperom 12 gemov

Andy Murray
Britský kúzelník s tenisovou raketou Andy Murray. Foto: SITA/AP

MELBOURNE 22. januára (WEBNOVINY) – Britský tenista Andy Murray a Švéd Robin Söderling ukázali, že by si možno mohli trúfať aj na celkový triumf v mužskej dvojhre na Australian Open v Melbourne.

Svojim súperom v sobotňajších dueloch 3. kola povolili uhrať dovedna iba 12 gemov. Štvorka mužského “pavúka” Söderling zdolal Čecha Jana Hernycha 6:3, 6:1, 6:4 a päťka Murray Španiela Guillerma Garcíu-Lópeza (32.) ešte hladšie 6:1, 6:1, 6:2. Finalista spred roka Murray nechal súpera hrať iba 82 minút. Za ten čas dosiahol 10 es, 24 víťazných úderov a najmä premenil 8 z 11 brejkových príležitostí.

Bolo to dnes veľmi dobré. Výborný servis, čisté údery zozadu, rýchly a bezproblémový zápas,“ komentoval Murray. Zatiaľ čo 23-ročný škótsky rodák je povestný svojou prepracovanou defenzívou, Söderling zasa útočnou hrou. Dvadsaťšesťročný Švéd zdolal 31-ročného českého kvalifikanta Hernycha vo víťazných úderoch 33:8 a na esá 10:0. Söderling rovnako ako Murray zatiaľ v doterajšom priebehu tu ešte nestratil set. Ak obaja zvládnu aj svoje osemfinálové zápasy, vo štvrťfinále nastúpia proti sebe.

Federer a Nadal sú najväčšími favoritmi, ale myslím si, že existuje aj niekoľko vyzývateľov, ktorí môžu pomýšľať na celkový triumf,“ odpovedal zovšeobecňujúco Söderling na otázku, či si trúfa potrápiť v Melbourne hviezdne švajčiarsko-španielske duo. Dvojnásobný finalista Roland Garros Söderling postupom do osemfinále už výrazne prekonal svoje doterajšie maximum na Australian Open, ktorým bolo dvakrát 2. kolo. Zároveň natiahol tohtoročnú víťaznú sériu na osem zápasov, keďže pred dvoma týždňami celkovo triumfoval na podujatí ATP v Brisbane.

Nadal potreboval na postup 150 minút

Španielsky tenista Rafael Nadal si podľa predpokladov vybojoval postup do osemfinále dvojhry mužov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (celková dotácia 25 005 635 AUD, tvrdý povrch Plexicushion vonku). Turnajová aj svetová jednotka v záverečnom súboji sobotňajšieho programu 3. kola mužskej dvojhry zdolala s voľnou kartou hrajúceho iba 18-ročného Austrálčana Bernarda Tomica za 150 minút 6:2, 7:5, 6:3.
Rafael Nadal

Španielsky ľavák ušiel bez zábran hrajúcemu súperovi v druhom dejstve zo stavu 0:4 na príjme a odvtedy už dominoval na centrálnom dvorci Arény Roda Lavera. V treťom sete Tomic nevydržal najmä s mentálnymi silami a za stavu 3:5 vyhodil pri prvom mečbale súpera ľahký forhend za bočnú čiaru. Napriek tomu podal mladý Austrálčan nebojácny útočný výkon, ktorý okorenil 50 víťaznými údermi (bilancia 50:36), ale aj 48 nevynútenými chybami (48:32).

Nadal nechýba z grandslamových podujatí, na ktorých štartoval, v osemfinále dvojhry už od roku 2005, keď na US Open skončil svoju púť v 3. kole. Medzitým v dôsledku zranenia vynechal len Australian Open 2006 a Wimbledon 2009. „Za stavu 0:4 v druhom sete som si hovoril, že sa pokúsim vyhrať aspoň tretí set. Našťastie, napokon to vyšlo v druhom aj treťom,“ s úsmevom komentoval Nadal a ďalej pokračoval: „Bol to ťažký zápas, lebo najmä v druhom sete hral súper veľmi uvoľnene a pre mňa bolo náročné dostať ho z tej hernej pohody dolu. Nie som určite celkovo spokojný so svojou hrou. Chýba jej ešte vyšší ´level´ v agresivite aj v koncentrácii v určitých momentoch.“

Bol to už 24. zápas v rade na turnaji elitnej štvorky, ktorý Nadal neprehral. Fenomenálny ľavák z ostrova Mallorca triumfoval vlani na Roland Garros, Wimbledone aj US Open. Naposledy sa na elitnej úrovni netešil práve vlani na Australian Open, kde vo štvrťfinále skrečoval zápas Andymu Murrayovi. Nadal bojuje v Melbourne o svoj druhý austrálsky a celkovo desiaty grandslamový primát. Tiež by chcel získať tzv. Rafa Slam, čiže štyri triumfy na grandslamovej úrovni v rade, ale nie v jednom kalendárnom roku.

Američan podľahol po štyroch hodinách

V sobotu sa v Melbourne Parku nečakane rozlúčil Francúz Jo-Wilfried Tsonga. Trinástka nasadzovacieho „pavúka“ nestačila v piatich setoch na ukrajinského debutanta Alexandra Dolgopolova /6:3, 3:6, 6:3, 1:6, 1:6/ a práve ambiciózny 22-ročný Kyjevčan Dolgopolov bude najbližším súperom Söderlinga. Finalista spred troch rokov a semifinalista z vlaňajška Tsonga súperovi výrazne dopomohol k víťazstvu, keď „spáchal“ až 58 nevynútených chýb. „Tsonga je kvalitný tenista, preto je toto víťazstvo zrejme najväčším v mojej doterajšej kariére,“ komentoval Dolgopolov, ktorému patrí v rebríčku ATP 46. priečka. „Dnes to bolo o tom, že som fyzicky nestačil. Úderovo to bolo v poriadku, ale pohyb bol slabší. Po zranení mi ešte chýba zápasová prax, nemám nahrané,“ konštatoval Tsonga.
Michail Južnyj

Okrem Francúza s konžským pôvodom sa predčasne porúčal ešte jeden vyššie nasadený tenista. Turnajová desiatka Rus Michail Južnyj nestačil na výborne servujúceho kanadského kvalifikanta Milosa Raonica.Dvadsaťročný rodák z čiernohorskej Podgorice, ktorý vo finále melbournskej kvalifikácie vyradil Slováka Andreja Martina, zdolal Južného 6:4, 7:5, 4:6, 6:4 a pri svojom debute na Australian Open je už v osemfinále.

Až 152. hráč svetového rebríčka ATP Raonic nastrieľal 31 es a dosiahol dovedna 64 víťazných úderov. „Definitívne som sa presvedčil, že viem hrať tenis aj na najvyššej úrovni. Vedel som, že musím využívať šance a darilo sa mi to. Mal by som povedať, že som v šoku z toho, ako hrám, ale nie som,“ poznamenal sebavedome Raonic. Jeho súperom v osemfinále bude Španiel David Ferrer nasadený ako siedmy. Ferrer vyprevadil Litovčana Richarda Berankinsa z kurtu výsledkom 6:2, 6:2, 6:1.

Americkú účasť v osemfinále na dvoch hráčov nerozšíril a k Andymu Roddickovi sa nepridal John Isner (20.). Vyše dvojmetrový dlháň z Tampy Isner podľahol v maratónskom súboji kvalitných servisov vlaňajšiemu semifinalistovi Chorvátovi Marinovi Čiličovi 6:4, 2:6, 7:6 (5), 6:7 (2) a 7:9. Isner v šestnástom geme piateho setu neudržal svoje podanie a pri mečbale po kvalitnom returne súpera odpálil loptičku ďaleko za bočnú čiaru. Stretnutie trvalo 4:33 h, víťaz v ňom dosiahol popri 22 esách až 75 víťazných úderov a najmä odvrátil až desať z jedenástich brejkových možností svojho súpera. Čilič si v osemfinále zmeria sily s víťazom súboja Rafael Nadal (Šp.-1) – Bernard Tomic.

Dvojhra mužov – 3. kolo – sobota – súhrn:

Rafael Nadal (Šp.-1) – Bernard Tomic (Aus.) 6:2, 7:5, 6:3

Robin Söderling (Švéd.-4) – Jan Hernych (ČR) 6:3, 6:1, 6:4

Andy Murray (V. Brit.-5) – Guillermo García-López (Šp.-32) 6:1, 6:1, 6:2

David Ferrer (Šp.-7) – Richard Berankis (Litva) 6:2, 6:2, 6:1

Milos Raonic (Kan.) – Michail Južnyj (Rus.-10) 6:4, 7:5, 4:6, 6:4

Jürgen Melzer (Rak.-11) – Marcos Baghdatis (Cyp.-21) 6:7 (5), 6:2, 6:1, 4:3 – skreč, Baghdatis odstúpil pre zranenie prsta na pravej ruke

Alexandr Dolgopolov (Ukr.) – Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-13) 3:6, 6:3, 3:6, 6:1, 6:1

Marin Čilič (Chor.-15) – John Isner (USA-20) 4:6, 6:2, 6:7 (5), 7:6 (2), 9:7