Švédi do finále, Česi titul neobhája

MS v hokeji: Česko - Švédsko
Švédi postupujú do finále Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 13. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Česka dosnívali v piatok popoludní sen o obhajobe titulu majstra sveta. V piatkovom semifinálovom zápase v bratislavskej Orange aréne nestačili na mladý útočne disponovaný tím Švédska a podľahli mu jednoznačne 2:5.

O druhom finalistovi majstrovstiev sveta, ktoré sa konajú na Slovensku, sa rozhodne vo večernom zápase Rusko – Fínsko.

Semifinále (Bratislava) – piatok – výsledok:

Česko – Švédsko 2:5 (0:0, 1:2, 1:3)

Góly: 21. Eliáš (M. Michálek, Židlický), 55. Eliáš (Voráček) – 25. Berglund (Ekman Larsson), 35. Bäcklund (Sjögren), 49. Ericsson (Bäcklund), 53. M. Krüger (Tedenby), 60. Berglund (Petrasek)

Vylúčení: 3:1 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Rebier (Švaj.) – Šeľanin (Rus.), Terhö (Fín.), 9300 divákov.

Česko: Pavelec – K. Rachůnek, Z. Michálek, Škoula, Židlický, Krajíček, Čáslava – Jágr, Plekanec, Červenka – Michael Frolík, Eliáš, M. Michálek – Voráček, Rolinek, Marek – Průcha, Novotný, Hubáček

Švédsko: Fasth – Petrasek, Gunnarsson, Runblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman Larsson – Pääjärvi, Berglund, Thörnberg – R. Nilsson, Persson, L. Eriksson – M. Krüger, Silfverberg, Tedenby – Sjögren, Wallin, Bäcklund – Ericsson

3D animácie gólov:

Úvodná tretina sa niesla v znamení obrany a tlaku zodpovednosti, ktorému čelili obidva tímy. Diváci tak prakticky nevideli žiadnu vyloženú gólovú šancu, len niekoľko streleckých pokusov od modrej čiary a z uhlov. Hokej divákov nudil, čo sa prejavilo aj v slabej atmosfére.

Všetko sa však zmenilo po 46 sekundách druhej časti hry, keď Milan Michálek posunul puk od práveho mantinelu do bránkoviska, kde v súboji hokejok bola od Fasthovej rýchlejšia tá Eliášova a Česi viedli 1:0. Oba tímy následne zvýšili aktivitu. Švédi dostali šancu na vyrovnanie po úplne zbytočnom útočnom faule Červenku za švédskou bránkou a využili ju. Prvá Berglundova delovka od modrej čiary skončila na tele Rolínka, ktorý sa hodil do strely, ale odrazený puk na druhý pokus ďalšou tvrdou strelou už ponad ležiaceho Rolinka dopravil Berglund za Pavelcov chrbát – 1:1. Už o minútu na to mohli Česi opäť strhnúť vedenie na svoju stranu, ale Eliáš pri nájazde sprava nikým neatakovaný minul Fasthovu bránku. V 28. min neprikrytý puk poletoval pred švédskym bránkoviskom, no Plekanec minul odkrytú bránku. V 32. min Pavelec len s námahou vytlačil plecom Perssonov tvrdý projektil z ľavej strany. Pri Krügerovom vylúčení sa Fasth vyznamenal pri Rachůnkovej strele a následnej dorážke. Hneď po skončení švédskeho trestu si vzal puk vo vlastnom obrannom pásme Bäcklund, potiahol puk až pred českú bránku a na milimeter presnou strelou k vzdialenejšej žrdi obstrelil Pavelca aj Čáslavu. Koniec tretiny nezvládli zverenci trénera Aloisa Hadamczika v oblasti osobnej disciplíny a mali obrovské šťastie, že nepykali. Počas Eliášovho vylúčenia pri závare pred Pavelcom zovrel Rachůnek puk v bránkovisku a nasledovalo trestné strieľanie. Dallaský kanonier Loui Eriksson však kľučkou na Pavelca neuspel. Len deväť sekúnd potom putoval na trestnú lavicu Milan Michálek, ale „Tri korunky“ nevyužili 43-sekundovú presilovku o dvoch hráčov.

Záverečná tretina patrila Švédom. Najprv mali šance Tedenby a Berglund. Vzápätí sa zmobilizovali Česi: Plekanec však prestrelil, po buly pálil Marek a Voráček dvakrát dorážal, o chvíľu neskôr Rolinek prestrelili bránku. V 49. min si Ericsson počkal na Bäcklundovu prihrávku, ktorú zasunul za bezmocného Pavelca – 1:3. O 33 sekúnd neskôr vypálil Silfverberg a puk sa od hornej konštrukcie a žŕdky odrazil mimo Pavelcovej bránky. Pri ďalšom závare pred českou bránkou v 53. min sa však puk od hokejky jedného z českých bekov odrazil do českej siete, gól pripísali Marcusovi Krügerovi. V 55. min vykresala pre Čechov ešte iskričku nádeje dvojica Eliáš – Voráček. Druhý menovaný našiel od mantinelu medzi kruhmi strelca New Jersey Eliáša a ten tvrdou strelou k ľavej žŕdke Fastovej bránky znížil na 2:4. V 57. min Pavelec zlikvidoval čistú šancu Erikssonovi. V 60. min však už chýbal v českej bránke. Berglund prenikol a stanovil konečné skóre na 5:2 pre Švédsko.

Zľava: Český hráč obranca Lukáš Krajíček a hráč Švédska Mattias Tedenby počas semifinále Česko - Švédsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Zľava: Hráči Česka Jiří Novotný, Petr Hubáček, Zbyňek Michálek a brankár Pavelec Ondřej počas semifinále Česko - Švédsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Zľava: Hráči Švédska Tim Erixon, Mattias Sjögren, brankár Viktor Fasth a Carl Gunnarsson počas semifinále Česko - Švédsko na 75. hokejových majstrovstvách sveta 2011 IIHF v Bratislave. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Švéd Staffan Kronwall v osobnom súboji s Čechom Tomášo Rolínkom. Foto: SITA, AP
Švédi Magnus Paajarvi (v strede) a Tim Erixon (v pravo) v súboji s českým hráčom Tomášom Plekancom. Foto: SITA, AP

Prvé ohlasy médií na semifinále hokejových majstrovstiev sveta 2011 v Bratislave medzi Českom a Švédskom (2:5):

iDnes.cz (ČR): „Hadamczikovo švédske prekliatie pokračuje. Na veľkom turnaji padol štvrtýkrát. To už snáď nemôže byť náhoda. Českí hokejisti pod vedením trénera Aloisa Hadamczika prehrali so Švédskom ďalší dôležitý zápas na veľkom turnaji. Po výsledku 2:5 pre nich končí sen o obhajobe titulu majstrov sveta.“

Sportovninoviny.cz (ČR): „Českí hokejisti prehrali v semifinále majstrovstiev sveta so Švédskom 2:5 a prišli tak o šancu na obhajobu zlatých medailí z vlaňajšieho šampionátu.“

iSport (ČR): „Čierny piatok. Českí hokejisti prehrali so Švédskom. Jágrova modlitba do finále Česku nepomohla.“

Hokej.cz (ČR): „Koniec zlatého sna! Obhajcovia titulu nezvládli bitku so Švédmi, čaká ich len duel o bronz. Sedem stretnutí v rade vyhrali, to ôsme nie.“

Expressen (Švéd.): „Ááááno. Tre Kronor sú vo finále.“

Aftonbladet (Švéd.): „Tri korunky sú pripravené na svoje prvé finále po piatich rokoch. Po štyroch prehrách v semifinále sa konečne prebili do finále.“

iihf.com: „Švédi si idú po zlato. Skvelý výkon brankára Viktora Fastha a góly v druhej tretine z hokejok Patricka Berglunda a Mikaela Bäcklunda boli rozdielom.“

Alois Hadamczik (tréner ČR): „V I. tretine sme hrali výborne, vytvorili sme si tlak a hneď na začiatku druhej sme sa dostali do vedenia. Potom však prišlo naše vylúčenie a súper vyrovnal. My sme od tej chvíle urobili veľa individuálnych chýb, ktoré sa dovtedy na turnaji v našom hernom prejave nevyskytli. Kľúčový bol gól na 1:3, prepadli sme pri ňom v strednom pásme, súper išiel do prečíslenia a dal gól.“

Pär Maarts (tréner Švédska): „Som veľmi šťastný. Od začiatku nás skvelými zákrokmi držal brankár Viktor Fasth. Od druhej tretiny sme dostali súpera pod tlak, vytvorili sme si šance a strelili góly. Bol to veľmi dobrý hokej.“

V Prahe tisícky fanúšikov, zostali smutní

Piatkový semifinálový súboj na hokejových majstrovstvách sveta Česko – Švédsko (2:5) sledovali na Staroměstskom námestí v Prahe tisíce ľudí, ktorí chceli aspoň na diaľku podporiť snaženie svojich krajanov v bratislavskej Orange aréne. Aj napriek veľkým očakávaniam museli sledovať oslavy postupu Švédska do finále. Fanúšikovia zaplnili v centre Prahy priestor medzi Orlojom až po Chrám sv. Mikuláša. Medzi divákmi sa objavili aj niekoľkí švédski fanúšikovia.