Deviaty deň na olympiáde v Soči
2
Zľava: Zlatí medailisti z nedeľňajšej štafety na 4 x 10 km klasickou a voľnou technikou - Daniel Richardsson, Johan Olsson, Marcus Hellner a Lars Nelson. Foto: SITA/AP
16. 02. 2014 12:59 Nezaradené od SITASITA Diskusia

Švédi obhájili zlato v štafete, bola to jasná záležitosť

SOČI 16. februára (WEBNOVINY) – Švédski reprezentanti Lars Nelson, Daniel Richardsson, Johan Olsson a Marcus Hellner získali zlaté medaily v nedeľňajšej štafete bežcov na lyžiach na 4 x 10 km na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči a zopakovali sobotňajší úspech krajaniek.

Severská krajina sa stala prvou za uplynulých 42 rokov, ktorá vyhrala na jedných ZOH zlato v oboch štafetách. Naposledy sa to podarilo reprezentantom Sovietskeho zväzu na ZOH 1972 v Sappore, predtým ešte Nórom štyri roky predtým.

Švédi triumfovali v nedeľu o takmer 30 sekúnd pred domácimi pretekármi. Tretie miesto obsadili Francúzi, pre ktorých je to 100. medaila na ZOH.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

„Získať zlato s týmito chlapcami pre mňa znamená veľa. Je to fantastické. Ženy bežali tiež neuveriteľne, sú inšpiráciou,“ citoval Nelsona informačný systém ZOH 2014.

„Pre našu krajinu to je veľký moment. Sme obhajcovia z Vancouveru, takže zopakovanie výkonu bolo úžasné. Nie je za tým žiadna mágia, iba tvrdá robota. Boli to naše preteky, udávali sme tempo a vedeli, že máme najsilnejší tím,“ dodal Olsson.

Štafeta beh na lyžiach

V podaní obhajcov olympijského víťazstva Švédov to bola jasná záležitosť, viedli od začiatku pretekov, akurát na druhom medzičase boli spoločne na prvom mieste s Fínmi. Tí skončili napokon na šiestom mieste.

Strieborní zo ZOH 2010 Nóri obsadili štvrtú pozíciu, pred štyrmi rokmi bronzoví Česi boli až na 8. mieste. Švédi obhájili zlaté medaily v štafete druhýkrát v histórii ZOH, predtým dokázali zopakovať triumf v Calgary 1988.

Obrazom: Nedeľa na olympiáde v Soči

Švédsko získalo na týchto ZOH v bežeckých disciplínach aspoň jednu medailu v siedmich z doterajších ôsmich súťaží. Zlato brali obidve štafety, Olsson má striebro na 15 km klasicky, Hellner bol druhý v skiatlone na 30 km, Teodor Peterson a Emil Jönsson si vybojovali striebro a bronz v šprinte a Charlotte Kallová má na konte dve striebra: na 10 km klasicky a zo skiatlonu na 15 km.

Švédski reprezentanti neskončili do tretieho miesta zatiaľ iba v ženskom šprinte. Do konca hier sa pôjdu ešte štyri preteky v behu na lyžiach.

Výsledky – beh na lyžiach:

štafeta mužov na 4 x 10 km klasickou a voľnou technikou:

1. Švédsko (Nelson, Richardsson, Olsson, Hellner) 1:28:42,0 h, 2. Rusko (Japarov, Bessmertnych, Legkov, Vylegžanin) +27,3 s, 3. Francúzsko (Gaillard, Manificat, Duvillard, Perrillat-Boiteuxi) +31,9, 4. Nórsko +1:09,7 min, 5. Taliansko +1:22,7, 6. Fínsko +1:46,4, 7. Švajčiarsko +1:51,8, 8. Česko +1:54,8.

Česko má v Soči prvé zlato, Samková ovládla snoubordkros Adam Žampa bol najlepším Slovákom v super G, chcel však viac

Štart Sagana, Vivianiho a Kruijswijka v Holandsku bol ohrozený, ich lietadlo muselo núdzovo pristáť Miera nezamestnanosti zostala pod hranicou päť percent, podľa Richtera nenastáva kríza Aktualizované: Pellegrini údajne plánuje odísť zo Smeru, na kandidátke nechce Fica, Gašpara ani Blahu Beňová pochybuje o kontaktoch Mariana K. na politikov, progresívcov komunikácia z Threemy neprekvapila Smer-SD sa po vražde Kuciaka neuchádzal o podporu kotlebovcov, pracoval len s dvomi variantmi Muža privalil valec na skládke odpadov, zomrel na mieste