Svet upriami pozornosť na súboj Bolt vs. Blake

Usain Bolt
Najväčší favoriti na víťazstvo Usain Bolt (vľavo) a Yohan Blake (uprostred) Foto: SITA/AP

LONDÝN 5. augusta (WEBNOVINY) – Nedeľňajší večer na Olympijskom štadióne v Londýne dá odpoveď na otázku, kto je momentálne najrýchlejším mužom planéty.

Pozornosť celého sveta sa sústredí na necelých 10 sekúnd, počas ktorých sa rozhodne o olympijskom víťazovi na 100 metrov.

Skončí sa tak obdobie rôznych špekulácií, silných rečí, zachovávania tajomstiev. Favoriti sú jasní.

O zlato by sa mali pobiť predovšetkým Jamajčania Usain Bolt a Yohan Blake.

Prvý menovaný obhajuje olympijské prvenstvo, druhý je úradujúcim majstrom sveta. Bolt po vlaňajšom pokazenom štarte vo finále na 100 m na MS v Dägu, pre ktorý ho diskvalifikovali, sa chce vrátiť na šprintérsky trón. Jeho prípravu do Londýna poznačili zranenia a prehry s Blakom na jamajskej národnej kvalifikácii. Obaja sa v ostatných dňoch utiahli do ústrania a pripravovali sa pod vedením šprintérskeho trénerského guru Glena Millsa.

Obrazom: Prvý štart Usaina Bolta na olympiáde v Londýne

Rozdielne povahy

Usain Bolt
Foto: SITA/AP

Spomenutí Jamajčania sú úplne rozdielne povahy.

Kým Bolt neustále púta pozornosť svojím vystupovaním, Blake dokazuje svoje kvality iba na dráhe a radšej má pokoj. Je oveľa menej výrečný ako jeho tréningový priateľ.

Aj jeho posolstvo je však jasné: „Na trati sa mením na zviera. Chcem zabiť súperov,“ povedal Blake, ktorý je tento rok svetovou jednotkou.

„Všetci sa ma budú snažiť zdolať. Na štarte však na všetko môžete zabudnúť. Sú to nové preteky a každé sú iné. Nesústredim sa špeciálne na Bolta, ale na celý šprint. Bude to ťažké,“ doplnil Blake, ktorý začínal ako hráč kriketu.

Tento šport 22-ročný atlét miluje a pravidelne ho hráva aj naďalej. Začiatkom roka si v drese Kingston Cricket Clubu zlepšil svoje osobné hodnotenia a podľa jeho slov to bol najlepší zážitok za predchádzajúce mesiace. Teraz sa však už sústredí len na olympijské hry.

Bolt je aj naďalej svetovým rekordérom, jeho čas 9,58 by však mohol prekonať londýnsky víťaz. Podľa viacerých je v nohách súčasných šprintérov čas pod 9,50. Bolt sa chce stať prvým šprintérom, ktorý na dvoch OH za sebou vyhrá obidva šprinty na 100 i 200 metrov.

Prvý štart Usaina Bolta v Londýne
Foto: SITA/AP

Sebavedomý Bolt

Usain Bolt
Foto: SITA/AP
Usain Bolt
Foto: SITA/AP

Pred Londýnom má veľké sebavedomie, aj keď posledné prehry s Blakom mu ukázali, že si musí dávať veľký pozor.

„Veľa legiend, veľa športovcov tu bolo predo mnou, ale teraz prichádza môj čas,“ tvrdí Bolt, ktorý tento rok v Ostrave bežal prvýkrát po troch rokoch čas nad 10 sekúnd.

„Mal som vtedy zlý štart, celé preteky som nemal dobrý pocit. Moje nohy boli akoby mŕtve a najmä prvých 40 metrov bolo hrozných,“ priznal vtedy Bolt. Po dvoch prehrách na jamajskej kvalifikácii sa začalo špekulovať, či svetový rekordér môže vyhrať v Londýne.

„Každá podobná prehra pomôže a povzbudí vás do ďalšej práce. Pracujem na svojej výkonnosti, tvrdo trénujem, pretože viem, že len tak môžem byť šampiónom. Viem, čo mám urobiť a zameral som sa iba na jedinú vec,“ uviedol Bolt po príchode na Britské ostrovy.

Podľa bývalého olympijského šampióna Maurica Greena je favoritom stovky Blake. Američan si už pred dvoma rokmi všimol nedostatky v Boltovej technike, na ktorých odstránení údajne nepracoval.

Prvý štart Usaina Bolta v Londýne
Foto: SITA/AP

Zdravotne nie je fit

Prvý štart Usaina Bolta v Londýne
Foto: SITA/AP

Problémom obhajcu prvenstva sú predovšetkým štarty.

Vzhľadom na svoju výšku a váhu (196 cm/91 kg) potrebuje na vyštartovanie z blokov viac času ako jeho súperi. Pri behu však má na rozdiel od nich potom výhodu, že má oveľa dlhší krok.

„Nechápte ma zle – Bolt môže prísť do Londýna a ukázať fantastický výkon. Je toho schopný, ale už zďaleka to nie je taký šprintér ako pred štyrmi rokmi v Pekingu. Za ostatné dva roky sa u neho objavilo množstvo problémov s technikou. Môže sa však pokojne stať, že napokon vyhrá,“ uviedol pre AP Greene.

Bolt sám nedávno priznal, že zdravotne nie je úplne v poriadku a jeho stav je 5 % od optima. Celý svet bude zvedavý, či zopakuje svoje pekinské galapredstavenie s tromi prvenstvami na 100, 200 a 4×100 m. Sebavedomie na pokorenie ďalšieho cieľa mu určite nechýba.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Usain BoltYohan Blake