Svet v nedeľu spomína na obete holokaustu

Osvienčim
Koncentračný tábor v Osvienčime. Foto: SITA/AP

BERLÍN 27. januára (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová si myslí, že jej národ bude „večne“ cítiť zodpovednosť za zločiny spáchané nacistami počas druhej svetovej vojny.

Merkelová tieto slová povedala v sobotu, teda deň predtým, ako si svet pripomína Medzinárodný deň spomienky na obete holokaustu.

Historici si takisto o niekoľko dní pripomenú aj vymenovanie nacistického vodcu Adolfa Hitlera do funkcie ríšskeho kancelára. Presne 30. januára 1933 tak urobil vtedajší nemecký spolkový prezident Paul von Hindenburg.

„Pochopiteľne, že máme večnú zodpovednosť za zločiny národného socializmu, za obete druhej svetovej vojny a, predovšetkým, za holokaust,“ uviedla Merkelová na svojej internetovej stránke. O tejto čiernej kapitole ľudských dejín treba podľa nej hovoriť „zas a znova“. Cieľom je podľa kancelárky zabezpečiť, aby „rasimuz ani antisemitizmus nemali šancu“.

Svet si v nedeľu Medzinárodným dňom spomienky na obete holokaustu pripomína oslobodenie koncentračného tábora Osvienčim v Poľsku zo strany sovietskej Červenej armády. K udalosti prišlo presne 27. januára 1945.

„Dnešný deň je dňom tichej spomienky na obete nacistických zverstiev,“ vyhlasuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti SR. Zároveň si treba pripomenúť boj proti všetkým formám neznášanlivosti a intolerancie založeným na odlišnom pôvode, národnosti alebo vierovyznaní, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol tlačový odbor ministerstva.

V stredu 30. januára budú v Bratislave titulom „Spravodlivý medzi národmi“ ocenení ďalší záchrancovia židovských spoluobčanov počas obdobia druhej svetovej vojny. Slovensko patrí ku krajinám s najvyšším počtom ocenených občanov. Cenu udeľuje Štát Izrael a múzeum Yad Vashem. Získalo ho už viac ako 20-tis. ľudí na celom svete, u nás sa ním môže pýšiť viac ako 500

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela Merkelová