Svetlana Kuznecovová zdolala v dramatickom zápase Kerberovú

Kuznecovová - Kerberová 6:4, 4:6, 6:3
Ruská tenistka Svetlana Kuznecovová počas osemfinálového zápasu Roland Garros, v ktorom porazila Nemku Angelique Kerberovú za 141 minút 6:4, 4:6, 6:3. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 2. júna (WEBNOVINY) – Ruská tenistka s dubajským bydliskom a španielskym zázemím Svetlana Kuznecovová sa stala prvou štvrťfinalistkou medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2013.

Miestna šampiónka zo sezóny 2009 zvíťazila v nedeľňajšom stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži nad dvojnásobnou semifinalistkou z úrovne veľkej štvorky, ľavorukou Nemkou s poľskými koreňmi Angelique Kerberovou nasadenou ako ôsmou, v ich štvrtom vzájomnom dueli za 141 minút tesne 6:4, 4:6, 6:3.

Zverenkyňa Carlosa Martíneza Kuznecovová rozhodla priebežným obratom z 0:1 na 4:1 v treťom sete.

Prvý mečbal premenila parádnou forhendovou kontrou popri čiare presne do rohu. Mala pomer „winnerov“ a nevynútených chýb 48:37, zdolaná 37:31. Aj tieto údaje svedčia o kvalite súboja.

Skúsená Ruska ťažila v slnečnom, ale veternom počasí z väčšej efektivity v kľúčových situáciách – využila 5 z 12 brejkbalov, Nemka len 4 z 13.

Obrazom: Svetlana Kuznecovová postúpila do štvrťfinále

Nemecká tenistka Angelique Kerberová počas osemfinálového zápasu Roland Garros, v ktorom prehrala s Ruskom Svetlanou Kuznecovou 4:6, 6:4, 3:6. Foto: SITA/AP

Postupujúca vyrovnala v štatistike proti 25-ročnej Kerberovej (8.) na 2:2, revanšovala sa za nedávnu trojsetovú prehru z madridského osemfinále. Pokračuje v stúpaní renkingom po vynechaní druhej polovice vlaňajšej sezóny pre zranenie pravého kolena. Okrem RG 2009 triumfovala na Majors aj v roku 2004 na US Open. V Paríži bola v sezóne 2006 vo finále, nestačila v ňom na Belgičanku Justine Heninovú.

Na hlavnom Dvorci Philippa Chatriera išlo o duel premožiteľky Magdalény Rybárikovej z 2. kola s lepšou od Jany Čepelovej z rovnakej fázy.

Dvadsaťsedemročná petrohradská rodáčka Kuznecovová, momentálne až 39. vo svetovom rebríčku (bola už aj na druhej priečke), postúpila medzi najlepších osem pri Seine šiesty raz v kariére. Je deviata nenasadená tenistka vo štvrťfinále tohto podujatia od sezóny 2003 vrátane. Pred desiatimi rokmi sa jej krajanka Naďa Petrovová napokon dostala až do semifinále, odvtedy to žiadnej nenasadenej štvrťfinalistke nevyšlo.

Ak chce „Sveta“ zmeniť tradíciu, musí si v nasledujúcom zápase poradiť so svetovou jednotkou Serenou Williamsovou z USA. Proti parížskej šampiónke 2002 má nepriaznivé skóre 2:6, ale uspela v dosiaľ poslednom antukovom súboji vo štvrťfinále Roland Garros 2009 (tesne 7:6 /3/, 5:7, 7:5).

„Myslím si, že je predsa len ešte priskoro vyťahovať spomienky na ten môj miestny ročník 2009, akokoľvek sú skvelé. Vždy tu však rada hrám, a to bez ohľadu na onen úspech. Paríž pravidelne dostáva zo mňa to najlepšie, na tomto podujatí sa cítim výnimočne. Dnes som si mohla lepšie počínať v druhom sete. Keď som sa ocitla vpredu, akosi som ustrnula. Bolo dôležité nezopakovať rovnakú chybu v treťom dejstve,“ skonštatovala Kuznecovová na tlačovej besede a na margo najbližšej výzvy uviedla: „Serena je výrazne najlepšia na svete, hrá neuveriteľný tenis. Verím však, že mám potrebnú hru. Azda príde jeden z mojich svetlejších dní. Pokúsim sa o moje maximum.“

Pre zverenkyňu Torbena Beltza Kerberovú zostáva parížskym maximom vlaňajšie štvrťfinále. Na US Open 2011 a Wimbledone 2012 bola v semifinále.

„Bol to ťažký a vyrovnaný zápas. Svetlana ku koncu bola lepšia na podaní. Viac sa jej darilo aj v dôležitých momentoch – to rozhodlo. Odovzdala som všetko, čo som mohla, napokon to však na ňu nestačilo,“ povedala Kerberová na tlačovej besede.

Dvojhra žien – 4. kolo (osemfinále):

Svetlana Kuznecovová (Rus.) – Angelique Kerberová (Nem.-8) 6:4, 4:6, 6:3 za 141 minút