SVETOVÁ BANKA: Východná Európa rapídne starne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dôchodca
senior, ľudia

SOFIA 9. decembra (WEBNOVINY) – Štyri juho- a východoeurópske štáty majú vážne problémy so starnúcou a zmenšujúcou sa populáciou. Vo štvrtok pred tým vo svojej najnovšej štúdii varovala Svetová banka (SB), ktorá zároveň vyzvala na zabránenie tohto scenára zreformovaním sociálneho a zdravotného systému. Bulhari, Chorváti, Litovci a Poliaci zaznamenajú v najbližších 50 rokoch výrazný nárast populácie staršej ako 65 rokov, uviedla SB s odvolaním sa na vlastný výskum, ktorý prezentovala v bulharskej metropole Sofia. Prognózy v tomto ukazovateli sú alarmujúce najmä preto, že na starnúcu populáciu nebude mať kto pracovať – počet práceschopných ľudí sa v týchto krajinách totiž zmenší o tretinu.

Do roku 2025 by malo byť viac ako 20 percent Bulharov starších ako 65 rokov, pričom v roku 1990 to bolo len 13 percent. Východoeurópskou krajinou, ktorá v priebehu nasledujúcich 15 rokov príde o najviac obyvateľov, je Rusko (17,3 milióna) nasledované Ukrajinou (11,8 milióna) a Rumunskom (2,3 milióna). Naopak, populácia pribudne v Turecku (22,3 milióna) a Uzbekistane (9,3 milióna). Slovensko by malo zaznamenať len zanedbateľný úbytok obyvateľstva.

Dramatická bude situácia aj pokiaľ ide o takzvaný mediánový vek obyvateľov. Najstaršou krajinou na svete bude podľa tohto ukazovateľa Španielsko – viac ako polovica ľudí by tam mala mať do roku 2050 viac ako 55 rokov. Podobne tomu bude aj v Taliansku a Rakúsku. „Krajiny musia nájsť riešenia, ktoré sú založené na dvoch princípoch – férovom financovaní tých, ktorí potrebujú pomoc- a rozpočtovej udržateľnosti,“ komentoval správu šéf bulharskej pobočky Svetovej banky Markus Repnik.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Svetová banka