Svetová meteorologická organizácia potvrdila novú rekordne nízku teplotu na severnej pologuli

Kryha, ktorá sa zrejme odtrhla od ľadovca Jakobshavn Isbrae.
Foto: archívne, SITA/AP

Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila novú najnižšiu teplotu na severnej hemisfére. Rekordne nízku teplotu -69,6 stupňa Celzia namerala automatická meteorologická stanica ešte v 22. decembra 1991 v Grónsku.

„V čase klimatickej zmeny sa veľa pozornosti venuje novým rekordným horúčavám. Tento novouznaný rekord pre mráz je dôležitou pripomienkou ostrých kontrastov, ktoré existujú na tejto planéte,“ vyjadril sa na margo rekordu generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

Extrémne nízka teplota

Extrémne nízka teplota, ktorú namerali na odľahlom mieste zvanom Klinck neďaleko najvyššieho miesta na grónskom pevninskom ľadovci, prekonal doterajší rekord pre severnú pologuľu -67,8 stupňa Celzia. Ten namerali dvakrát na Sibíri – v roku 1892 vo Verchojansku a v roku 1933 v Ojmiakone.

Prvé menované sa cez leto dostalo do povedomia širšej verejnosti po tom, čo tam v júni namerali viac než 38 stupňov Celzia, čo by mohol byť absolútny rekord pre akúkoľvek oblasť za severným polárnym kruhom.

Nový rekord

Novú rekordne nízku teplotu potvrdili takzvaní „klimatickí detektívi“, ktorí pracujú v Archíve extrémov počasia a podnebia WMO v Ženeve. Archív, ktorý vznikol v roku 2007, pátra po historických údajoch pri hľadaní záznamov, ako sú vysoké a nízke teploty, najväčšie zrážky, najsilnejšie krupobitie či najdlhší blesk.

Najnižšiu teplotu na svete, -89,2 stupňa Celzia, namerali v roku 1983 na polárnej stanici Vostok na Antarktíde.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WMO Svetová meteorologická organizácia