Svetoví lídri smútia za Šaronom, Palestínčania oslavujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ariel Šaron
Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron (v strede) zomrel vo veku 85 rokov. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 11. januára (WEBNOVINY) – Svetoví lídri vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a amerického prezidenta Baracka Obamu v sobotu vzdali hold bývalému izraelskému premiérovi Arielovi Šaronovi, ktorý v sobotu po ôsmich rokoch v kóme zomrel. Palestínski politici ho však označujú za „kriminálnika“ a jeho smrť oslavujú.

Šaron „urobil dôležitý historický krok na ceste k zmiereniu s Palestínčanmi a dvojštátnemu riešeniu,“ uviedla Merkelová prostredníctvom svojho hovorcu. Britský premiér David Cameron zase izraelského politika ocenil za „odvážne a kontroverzné rozhodnutia na ceste k mieru„.

Obrazom: Ariel Šaron zomrel vo veku 85 rokov

Ariel Šaron
Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron na stretnutí s vtedajším prezidentom USA Georgeom Bushom. Foto: SITA/AP

Ariel Šaron
Zľava: Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron na stretnutí s vtedajším palestínskym premiérom Mahmoudom Abbásom, jordánskym kráľom Abdullahom a prezidentom USA Georgeom Bushom. Foto: SITA/AP
Ariel Šaron
Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron zomrel vo veku 85 rokov. Foto: SITA/AP
Ariel Šaron
Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron zomrel vo veku 85 rokov. Foto: SITA/AP
Ariel Šaron
Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron v izraelskom parlamente. Foto: SITA/AP

Zasvätil svoj život izraelskému štátu,“ píše sa v oficiálnom stanovisku Obamu. Šaronov prínos ocenil aj bývalý šéf Bieleho domu Bill Clinton spoločne s prvou dámou Hillary. „Bolo cťou pracovať s ním, hádať sa s ním a sledovať ho zakaždým, keď sa snažil nájsť správnu cestu pre svoju milovanú krajinu,“ uvádzajú v stanovisku.

Palestínski lídri však majú na Šaronov prínos opačný názor. Vyčítajú mu najmä jeho údajnú zodpovednosť za masakru z roku 1983 neďaleko libanonského hlavného mesta Bejrút. Libanonskí kresťanskí ozbrojenci vtedy podľa odhadov zmasakrovali 700 až 3500 civilistov z pomsty za predošlé útoky islamistov. Šaronova zodpovednosť mala spočívať v „ignorácii nebezpečenstva„, ktoré vtedy Palestínčanom hrozilo. Arabi mu vtedy dali prezývku Mäsiar z Bejrútu. „Náš ľud prežíva túto historickú chvíľu, keď zmizol kriminálnik, ktorého ruky boli pokryté krvou Palestínčanov,“ uviedol v oficiálnej reakcii na Šaronove úmrtie hovorca palestínskeho militantného hnutia Hamás Sami Abú Zahrí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ariel ŠaronBill ClintonDavid Cameron