Svetový futbal stojí na pokraji revolúcie, FIFA chce na majstrovstvách v Katare používať umelú inteligenciu

Gianni Infantino, FIFA
Prezident FIFA Gianni Infantino. Foto: archívne, SITA/AP

Prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino uviedol, že svetový futbal stojí na pokraji revolúcie. V blízkej budúcnosti by počas zápasov mohla byť naplno v akcii umelá inteligencia. Informuje o tom portál sportowefakty.wp.pl s odvolaním sa na britský The Sun.

FIFA chce, aby spomenutá umelá inteligencia bola súčasťou budúcoročných majstrovstiev sveta v Katare. Má v úmysle využívať robotov, ktorí by asistentom rozhodcov zasielali informácie o ofsajdových pozíciách.

Samotný Infantino potvrdil, že tieto myšlienky zďaleka nie sú nereálne. „Vyskúšali sme to v januári vo dvoch zápasoch majstrovstiev sveta klubov a skúšky dopadli veľmi pozitívne. Systému videoasistenta rozhodcu (VAR) môže niekedy trvať príliš dlho, kým poskytne spravodlivé riešenie, ale vďaka novej technológii budú rozhodcovia schopní prijímať okamžité rozhodnutia,“ vyhlásil 50-ročný Infantino.

Na uvedenom projekte sa podieľa aj šéf rozhodcov FIFA, niekdajší taliansky arbiter Pierluigi Collina. „Chceme použiť robotov na majstrovstvách sveta v Katare. Vďaka tejto technológii bude možné skrátiť čas potrebný na rozhodnutie o ofsajde, a to napriek tomu, že odhalí ešte tesnejšie postavenia mimo hry ako systém VAR,“ skonštatoval Collina, v minulosti 6-násobný najlepší rozhodca sveta.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gianni Infantino
Firmy a inštitúcie FIFA Medzinárodná futbalová federácia