Svetoznámy LaChapelle v Galérii mesta Bratislavy

Pieta with Courtney Love
Courtney Love a Kurt Cobain v LaChapellovom podaní odkazujú na Bibliu a Michelangela. Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C

BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) – Čaro ikon popu a umenia majstrov renesancie spája v sebe dielo svetoznámeho fotografa Davida LaChapella.

Spoznať napríklad Michaela Jacksona ako Archanjela Michaela umožní milovníkom súčasného umenia od utorka expozícia David LaChapelle: Lost and Found v Galérii mesta Bratislavy.

Výstava troch desiatok prác v Pálffyho paláci na Panskej 19 je prvou rozsiahlejšou výstavou tvorby jedného z najžiadanejších svetových fotografov u nás. Podľa vyjadrenia kurátora výstavy Mariána Pauera je David LaChapelle „na súčasnej fotografickej scéne nezastupiteľný. Jeho snímky majú nezameniteľný rukopis, sú prejavom neopakovateľného videnia, bezhraničnej fantázie a obrazotvornosti autora, ktorý už pri prvom kontakte strháva diváka na dobrodružnú cestu medzi nebom a peklom“.

Ako ďalej agentúru SITA informovala Denisa Zlatá z oddelenia marketingu a PR Galérie mesta Bratislavy, kariéra Davida LaChapella viedla od čiernobielej portrétovej fotografie, cez nákladné módne kampane, portréty svetových celebrít, až k umeleckej fotografii. Priame referencie na tvorbu Michelangela či Botticeliho, poznačené charakteristickou patinou módnej fotografie, doviedli kritikov k Davidovým prezývkam „Fellini fotografie“ či „Andy Warhol našej doby“. Renomovaný fotograf balansuje medzi umením a estetikou komerčnej – reklamnej či módnej fotografie.

Fotografie Davida LaChapella na Slovensku

Death by Hamburger
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C
Museum
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C
Deluge
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C
Archangel Michael
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C

Patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov

V 80. rokoch bola jeho portrétová tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny a preto sú všetky fotografie pochádzajúce z tejto dekády čiernobiele. V deň, keď jeho HIV test vyšiel ako negatívny, sa rozhodol vizuálne kompenzovať predošlé obdobie. LaChapellovým podpisom sa odvtedy stali surrealistické kulisy fotografie, ktorej hlavnými aktérmi sú svetové celebrity ochotné pristúpiť na jeho hru.

Portrétové fotografie, publikované príznačne v magazíne, ktorý založil Andy Warhol – The Interview postupne LaChapelle rozšíril o nákladné módne a komerčné kampane pre klientov ako Armani Jeans, Maybach, Burger King, Nokia a mnohých ďalších.
Museum
Foto: David LaChapelle, courtesy Fred Torres C

Paralelne s fotografickou tvorbou sa zameral na režírovanie videoklipov pre najvychytenejšie hviezdy pop kultúry. Prelom milénií však v LaChapellovej tvorbe znamenal opustenie komerčných vôd a návrat k umeniu.

Výstava bude pre záujemcov v Pálffyho paláci na Panskej 19 otvorená do 30. októbra, denne okrem pondelka od 11:00 do 18:00. Viac o nej možno nájsť na webstránke galérie. GMB tento rok vo veľkom oslavuje svoje päťdesiatiny. K jubilejnému roku svojho otvorenia len nedávno otvorila výstavy grafík svetoznámeho kubistu Pabla Picassa. Výstava Pablo Picasso: Láska a smrť. La Suite Vollard je v sídle galérie v Mirbachovom paláci otvorená do 13. novembra.

Výstava Davida LaChapella je pilotným projektom agentúry Pavleye Art and Culture na území Slovenska. Jej partnermi sú spoločnosti Best Hotel Properties v zastúpení hotela Kempinski Bratislava a spoločnosť Generali Slovensko. Spoluorganizátorom výstavy je Galéria mesta Bratislavy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy WarholDavid LaChapellePablo Picasso