Symantec predpovedá nové trendy v správe a úschove dát

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Symatec
Takto to vyzerá v bezpečnostnom centre jednej z najväčších spoločností, zameriavajúcich sa na bezpečnosť počítačov. Foto: Symatec

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Významný výrobca programov pre zabezpečenie počítačov a ďalších zariadení Symantec sa pokúsil predpovedať trendy v oblasti bezpečnosti a úschovy dát pre rok 2011.

Smartfónov bude čoraz viac – a s nimi pribudnú aj nové bezpečnostné hrozby

Jedným z hlavných trendov je čoraz rýchlejší nárast počtu užívateľov smartfónov, čo znamená, že bude narastať aj počet prístrojov, ktoré zvyšujú riziko pre podniky, najmä ak si uvedomíme, že sa zároveň stiera hranica medzi ich využitím na pracovné a súkromné účely. Tomu sa bude musieť prispôsobiť aj architektúra bezpečnostných
Hacknutý iPhone
Foto: grownmantv.com

modelov firiem.

Analytici zo spoločnosti IDC odhadujú, že do konca budúceho roku dôjde k nárastu nových smartfónov o 55% a Gartner uvádza, že 1,2 miliardy ľudí bude používať mobilné telefóny, ktoré umožňujú pripojenie k internetu. Hackeri sa zatiaľ o ne zaujímajú len okrajovo, no v priebehu budúceho a ďalších rokov sa čoraz viac budú dostávať do centra ich pozornosti.

Možno konštatovať, že dáta sa stávajú „mobilnými“ a tým i menej centralizovanými. Z tohto dôvodu budú v roku 2011 úrady viac pozornosti venovať regulácii a pre spoločnosti to bude znamenať zavedení technológií pre šifrovanie a hlavne pre šifrovanie dát z mobilných zariadení.

Náklady na úložiská výrazne narastú

Podobný scenár možno predpokladať aj pri zavádzaní virtualizácie a riešení, založených na využívaní vzdialených služieb a cloudu. Hoci mnoho firiem verí, že dôležité informácie a aplikácie sú v rámci ich virtuálnej štruktúry chránené, mnoho IT administrátorov bude v roku 2011 čeliť tvrdej realite v podobe čoraz sofistikovanejších útokov mieracich tam, kde sa doteraz vyskytovali len sporadicky. Rýchle prijatie, len čiastočná implementácia a nedostatočná štandardizácia virtuálnych štruktúr bude v spoločnostiach, kde chcú za každú cenu šetriť, odhaľovať medzery v zabezpečení, zálohovaní a dostupnosti ich virtuálnych prostredí.

I keď virtualizácia znižuje náklady na servery, treba rátať s tým, že súčasne zvyšuje náklady na správu a ukladanie informácií. Exponenciálny nárast dát v cloude môže organizáciám sťažovať ich efektívnu správu a obnovu. Preto budú musieť v roku 2011 správcovia IT získať kontrolu nad informáciami a selektovať, ktoré dáta sú pre ukladanie dôležité. V opačnom prípade budú náklady na úložisko i naďalej stúpať, bude vzrastať čas venovaný na ich obnovu a môže sa stať, že organizácie nebudú schopné dodržiavať regulačné normy, vrátane zákonov na ochranu súkromia.

V nasledujúcom roku budú dostupnejšie cloud technológie, takže organizácie budú navyšovať verejné a súkromné cloudy. Vylepšenie sa bude týkať i nástrojov pre správu ukladania v tomto komplexnom prostredí a
Cloud
Foto: destinysweb.com

pomôžu administrátorom IT lepšie pochopiť a zachytiť informácie o neštruktúrovaných dátach. To umožní IT plne využiť výhodu cloudu a prehľadne informovať management. Zatiaľ čo užívatelia budú využívať možnosti zasielania správ v cloude, spoločnosti stále vidia potenciál pre úspory v existencii archívov vo vnútri firmy. Tento hybridný model cloud archivácie umožňuje organizáciám využívať hostingové služby pre zasielanie a spracovanie správ a zároveň zachovať ich archívy, takže možno kombinovať e-mail s ďalšími zdrojmi obsahu ako je PST, IM a SharePoint.

Sociálne siete sa stanú štandardným marketingovým a komerčným nástrojom

Sociálne médiá síce vo firemnom prostredí prispievajú k lepšej komunikácii a produktivite, zároveň ale zvyšujú náročnosť na správu a ochranu dát. Sociálne médiá budú i naďalej meniť spôsob spolupráce a IT organizácie musia pochopiť, ako správne chrániť a spravovať tieto neštandardné aplikácie a zaistiť obnovu a prehľadávanie obchodných informácií, ktoré sú komunikované týmito kanálmi.

Význam archivácie informácií zo sociálnych médií bude naďalej narastať, pretože spoločnosti objavujú ich potenciál a zároveň potrebujú zachovať zálohovanie ako formu kontroly k znižovaniu informačných rizík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať