Sýria chce použiť chemické zbrane, tvrdí zbehnutý generál

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

DAMASK 19. septembra (SITA/AFP) – Sýrsky režim prezidenta Baššára al-Asada plánuje v prípade krajnej núdze použiť chemické zbrane proti povstalcom aj vlastným občanom.

V rozhovore pre stredajšie vydanie britského denníka The Times to povedal sýrsky generálmajor Adnan Sillu, ktorý pred troma mesiacmi dezertoval z vládnej armády a pridal sa k opozícii. Vedenie armády podľa neho vážne diskutovalo o možnom využití týchto zbraní hromadného ničenia.

Viedli sme vážne rokovania o tom, ako a kde by sme použili chemické zbrane v prípade, keď režim príde o kontrolu v dôležitých oblastiach, akým je napríklad Halab,“ povedal Sillu.

Sýrska armáda už vraj chemické zbrane otestovala

Sýria je po bojoch zničená
Foto: SITA/AP

Zároveň vyjadril presvedčenie, že al-Asadov režim tieto zbrane v konečnom dôsledku proti civilistom použije. Nemecký týždenník Der Spiegel v utorok napísal, že vládna armáda už uskutočnila testy chemických zbraní.

Sillu tiež povedal, že sýrska armáda zvažovala, že chemické zbrane dodá aj libanonskému militantnému hnutiu Hizballáh. Raketové hlavice naplnené takouto zbraňou by hnutie podľa neho použilo proti Izraelu.

Vojna medzi Hizballáhom a Izraelom by Sýrii len poslúžila,“ vyhlásil. Dodal, že na stretnutia velenia armády chodievali aj dôstojníci iránskej elitnej revolučnej gardy.

Sýrske jednotky zabíjajú civilistov, čoraz častejšie aj deti

Sýrske vládne jednotky stupňujú útoky proti civilným cieľom, pričom ich obeťami sú čoraz častejšie deti. Vo svojej správe to v stredu uvádza organizácia Amnesty International (AI), ktorá situáciu na mieste monitorovala v prvej polovici septembra.

Za toto obdobie zahynulo v 26 mestách a dedinách najmenej 166 civilistov, z toho 48 detí. Vládne sily podľa AI ostreľujú a bombardujú najmä oblasti, o ktoré prišli v bojoch s povstaleckou armádou. Jednotky režimu často útočia na trhoviská, nemocnice a rady ľudí pred obchodmi. AI tvrdí, že režim Baššára al-Asada sa chce takto pomstiť oblastiam pod kontrolou opozície.

Vládne jednotky bežne bombardujú mestá a dediny zbraňami, ktoré sa nedajú zamerať na presné ciele, pričom vedia, že obeťami budú väčšinou civilisti,“ uviedla expertka AI Donatella Roverová, ktorá sa nedávno vrátila zo Sýrie.

Obrazom: V Sýrii sa stále bojuje

V Sýrii sa stále bojuje
Foto: SITA/AP

V Sýrii sa stále bojuje
Foto: SITA/AP
V Sýrii sa stále bojuje
Foto: SITA/AP
V Sýrii sa stále bojuje
Foto: SITA/AP
V Sýrii sa stále bojuje
Foto: SITA/AP

Správa organizácie podrobne opisuje viaceré konkrétne útoky, pri ktorých prišli o život civilisti. Armáda režimu takto porušuje medzinárodné právo a AI preto vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby prípad predložila Medzinárodnému trestnému súdu (ICC). Od marca minulého roku prišlo v Sýrii o život asi 27 000 ľudí.

Aj Paulo Sergio Pinheiro, šéf Komisie OSN pre ľudské práva, ktorá vyšetruje ich porušovanie v Sýrii, konštatoval zhoršenie situácie a vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby zasiahla. „Hrubé porušovanie ľudských práv narastá v počte aj rozsahu,“ vyhlásil s tým, že zločiny páchajú obe strany konfliktu, povstalci však v menšej miere.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Amnesty International