Sýria nedokáže zabezpečiť prímerie a odovzdať posledné zbane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA/AP

NEW YORK 9. mája (WEBNOVINY) – Zvyšok nebezpečných látok zo sýrskych chemických zbraní, ktoré treba odviezť zo Sýrie, sa nachádza v momentálne neprístupnej oblasti neďaleko Damasku.

V Sýrii by malo byť posledných osem percent chemických zbraní

Vo štvrtok o tom informovala šéfka sýrskej misie Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Sigrid Kaagová, podľa ktorej sa v oblasti ohrozovanej bojmi nachádza posledných 16 kontajnerov chemikálií, čo predstavuje osem percent z celého deklarovaného chemického arzenálu krajiny. Kaagová už o záležitosti informovala aj Bezpečnostnú radu OSN.

Sýrska vláda podľa nej nie je schopná dohodnúť prímerie a zabezpečiť prístup zbrojných expertov ku kontajnerom a ich odvoz do prístavu Ládikíja, kde už čaká dánska a nórska loď. Krajiny, ktoré majú kontakty so sýrskymi povstaleckými skupinami, preto vyzvala, aby využili svoj vplyv a pokúsili sa zaistiť bezpečný prístup expertov OPCW ku kontajnerom uloženým na vojenskej leteckej základni. Proces naloženia a prevozu chemikálií bude podľa Kaagovej trvať necelý týždeň.

Režim sýrskeho prezidenta al-Asada pristúpil minulý rok na chemické odzbrojenie v záujme odvrátiť prípadný vojenský zásah zo strany USA, ktorý mal byť reakciou na použitie chemických zbraní proti civilistom. Pri útokoch sarínom prišli o život desiatky osôb. Sýrska vláda sa už zbavila väčšiny chemických zbraní, ktoré majú byť na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN zneškodnené do konca júna.

Vládne sily majú pod plnou kontrolou baštu povstalcov

Syria homs
Foto: SITA/AP

Sýrske vládne sily už získali úplnú kontrolu nad mestom Homs, ktoré bolo považované za baštu povstalcov. Asi 1200 povstaleckých bojovníkov opustilo mesto tento týždeň na základe dohody o prímerí. „Mesto Homs bolo úplne vyčistené od ozbrojených teroristických skupín,“ uviedla vo štvrtok večer sýrska štátna televízia.

Guvernér provincie Homs Talál Barází povedal, že vládne sily teraz mesto prehľadajú pre možný výskyt výbušnín a následne ho prehlásia za bezpečné. S rekonštrukciou zničeného Homsu, ktoré je tretím najväčším sýrskym mestom, chcú začať čo najskôr. Strata Homsu je pre povstalecké sily veľkým úderom.

V meste vyše dvoch rokov prebiehali jedny z najtvrdších bojov v rámci vzbury proti režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ktorá vypukla v marci 2011. Sýrske provládne a protivládne sily v meste Homs uzavreli dohodu o prímerí minulý týždeň.

Dohoda umožnila stovkám protivládnych bojovníkov opustiť Homs a presunúť sa do vidieckych oblastí kontrolovaných povstalcami severne od mesta v strednej časti Sýrie. Z obliehaných častí Homsu ešte vo februári evakuovali civilistov prežívajúcich mesiace bez prístupu k potravinám či zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať