Sýrska opozícia má plán politického prechodu po páde Asada

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria, asad
Foto: SITA/AP

ANKARA 13. augusta (WEBNOVINY) — Prominentné osobnosti sýrskej opozície zostavili plán politického prechodu pre prípad, že režim prezidenta Baššára al-Asada padne.

Správa asi troch stoviek aktivistov vrátane vojenských lídrov a členov hlavného opozičného zoskupenia vyzýva na odzbrojenie milícií a prestavbu tajných služieb.

Na základe plánu má nové národné zhromaždenie navrhnúť ústavu, ktorá by sa opierala o ústavu z roku 1950.

Konečný dokument by sa následne schvaľoval v referende. Aktivisti navrhujú vládu s prezidentom a parlament, ktorý by zabezpečoval kontrolu a vyváženosť.

Odporúčajú tiež vytvorenie nezávislého súdnictva. Plán, ktorý má byť predstavený v stredu v Istanbule, prichádza v čase, keď si al-Asadova vláda posilňuje svoju kontrolu v centrálnej Sýrii ako aj v okolí hlavného mesta Damask.

Mierová konferencia o Sýrii bude najskôr v októbri

Plánovaná mierová konferencia o Sýrii, ktorá by sa mala konať vo švajčiarskej Ženeve pod záštitou OSN za účasti oboch strán sýrskeho konfliktu, sa uskutoční najskôr až v októbri.

V utorok to vyhlásil námestník ruského ministerstva zahraničia Gennadij Gatilov, ktorého krajina spolu so Spojenými štátmi konferenciu organizujú.

Ako povedal, prípravné rokovanie medzi Rusko a USA sa uskutoční na konci augusta a „diplomatický rozvrh“ na september je už plný.

„Sme za čo najskoršie uskutočnenie konferencie, no musíme brať do úvahy skutočnosti, ktoré ovplyvňujú termín jej konania,“ povedal Gatilov.

Na zorganizovaní mierovej konferencie o Sýrii sa dohodli v máji ministri zahraničia USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov. Cieľom podujatia je nájsť mierové riešenie sýrskeho vojnového konfliktu, ktorý si vyžiadal už viac než 100-tisíc mŕtvych.

Na jej presnom dátume sa však mocnosti stále nevedia dohodnúť. Otázna je aj účasť sýrskej opozície, ktorá odmieta rokovať s predstaviteľmi režimu prezidenta Baššára al-Asada.

Situáciu by mohol skomplikovať aj súčasný spor medzi Ruskom a USA. Moskva totiž odmieta vydať bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Snowdena do vlasti, kde ho po zverejnení podrobností o programoch sledovania komunikácie obvinili z viacerých zločinov. Ruské úrady mu dokonca udelili dočasný azyl.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe John KerrySergej Lavrov