Sýrski povstalci nemajú kontrolu nad chemickými zbraňami

Syria
Foto: SITA/AP

BEJRÚT 15. októbra (WEBNOVINY) – Žiadne zariadenia ani sklady chemických zbraní v Sýrii nie sú pod kontrolou tamojších povstalcov.

V utorok to uviedla Národná koalícia sýrskych revolučných a opozičných síl.

Reagovala tak na vyhlásenie šéfa Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Ahmeta Uzumca, podľa ktorého sa jedno zo zariadení nachádza na území ovládanom povstalcami a inšpektori by ho radi navštívili. „Sú tam chemické zariadenia, ktoré povstalecká Sýrska slobodná armáda oblieha, no žiadne nie sú pod kontrolou povstaleckých jednotiek,“ píše sa vo vyhlásení opozičnej koalície, ktorá zároveň vyjadrila podporu misii OPCW a prisľúbila jej plnú spoluprácu.

Úlohou spoločnej misie OSN a OPCW je zlikvidovať sýrske chemické zbrane do polovice roku 2014 v súlade s nedávno prijatou rezolúciou BR OSN. Inšpektori od príchodu do Sýrie 1. októbra navštívili päť z 20 chemických zariadení, ktorých existenciu sýrsky režim deklaroval.

Straty spôsobené vojnou vláda odhaduje na 100 miliárd dolárov

Finančné straty Sýrie v dôsledku dva a pol roka trvajúcej občianskej vojny dosahujú zruba 100 miliárd amerických dolárov (74 mld. eur). Tamojší vicepremiér pre hospodárske záležitosti Kadrí Džamíl to uviedol v utorňajšom rozhovore pre ruský televízny kanál Rossija 24, z ktorého citovala tlačová agentúra RIA Novosti. Uvedené číslo podľa neho vychádza z „predbežných odhadov“ a od výslednej sumy sa môže líšiť o „plus alebo mínus 10 percent“.

Džamíl v rozhovore priznal, že hrubý domáci produkt Sýrie „sa prepadol o najmenej 30 percent, možno aj viac“. Konflikt má neblahý vplyv na sýrsky ropný priemysel, ktorého produkcia je podľa vicepremiéra momentálne ochromená. RIA Novosti v tejto súvislosti pripomína vyjadrenie sýrskeho premiéra Váila Nádira al-Halkího z 2. októbra, ktorý vojnové škody na ekonomike odhadol na 16,5 miliardy dolárov (12,2 mld. eur).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom