Sýrsky prezident vypísal voľby, opozícia ich chce bojkotovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Al Asad
Osobitný vyslanec OSN a Ligy arabských štátov pre Sýriu Kofi Annan a sýrsky prezident Baššár al-Asad na stretnutí v Damasku 10. marca 2012. Foto: SITA/AP

DAMASK 13. marca (WEBNOVINY) – Sýrsky prezident Baššár al-Asad v utorok vydal dekrét, v ktorom stanovil termín parlamentných volieb na 7. mája. Informovala o tom štátna tlačová agentúra SANA, podľa ktorej sa hlasovanie uskutoční v rámci súboru reforiem ohlásených al-Asadom v záujme zastavenia politických nepokojov v krajine.

Oneskorené voľby sa mali pôvodne konať už v septembri minulý rok, vládny režim však rozhodol o ich odklade, aby získal čas na zmeny v legislatíve.

Hlasovanie v novom termíne bude prvým, ktoré sa uskutoční na základe novej ústavy rušiacej vedúce postavenie al-Asadovej strany Baas. Oponenti však trvajú na tom, že ústava schválená občanmi vo februárovom referende je nelegitímna a vyhlasujú, že voľby budú bojkotovať.

Parlamentné voľby sa v Sýrii naposledy konali v roku 2007, keď podľa očakávaní väčšinu kresiel obsadila koalícia Národný pokrokový front pod vedením strany Baas.

HRW: Sýrska armáda rozmiestnila míny pri hraniciach

Sýrska armáda rozmiestnila pozemné míny pri hraniciach Sýrie s Libanonom a Tureckom pozdĺž trás, ktoré používajú utečenci. V utorok o tom informovala organizácia Human Rights Watch (HRW), podľa ktorej chce sýrska vláda takto zabrániť ľuďom v úteku ako aj v príchode do krajiny.

Zástupca riaditeľa HRW pre Blízky východ Nadim Houry varoval, že trasy, pri ktorých sú nastražené míny, sú využívanú nielen na emigráciu, ale aj na evakuáciu zranených, čo označil za veľmi
Sýria
Foto: SITA/AP

nebezpečné.

HRW svoje tvrdenia opiera o svedectvá, podľa ktorých si míny už vyžiadali obete na životoch a zranenia. Posledný incident sa stal 5. marca, keď mladý Sýrčan prichádzajúci do Sýrie z Turecka prišiel o nohu.

Steve Goose z HRW považuje používanie mín za „hanebné“. „Neexistuje ospravedlnenie na používanie týchto zbraní na akékoľvek účely,“ vyhlásil. Podľa HRW začala sýrska armáda klásť míny v novembri minulý rok.

Sýria nie je signatárom medzinárodnej Zmluvy o zákaze pozemných mín. HRW sýrsku vládu vyzvala, aby s kladením mín okamžite prestala, pretože tieto zbrane predstavujú nebezpečenstvo nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

Ďalšie stretnutie Priateľov Sýrie bude 2. apríla

V Istanbule sa 2. apríla uskutoční druhá konferencia Priateľov Sýrie s cieľom vyvinúť na režim prezidenta Baššára al-Asada tlak, aby zastavil útoky na svojich oponentov. Na pôde parlamentu to v utorok oznámil premiér Recep Tayyip Erdogan, ktorý zároveň vyzval medzinárodnú komunitu a zahraničné organizácie, aby „urobili vážne kroky“ na záchranu Sýrie, kde je, podľa Erdogana, „pošliapávaná dôstojnosť ľudí“.

Zasadnutie v Istanbule sa uskutoční po prvej konferencii Priateľov Sýrie, ktorá sa konala 4. februára v Tunise za účasti lídrov západných a arabských krajín. Boje medzi prívržencami prezidenta al-Asada a oponentmi jeho režimu si už podľa ľudskoprávnych aktivistov vyžiadali približne 8500 obetí.

LAŠ vyzvala na vyšetrenie zločinov proti ľudskosti

Šéf Ligy arabských štátov (LAŠ)
Sýria
Foto: SITA/AP

Nábil al-Arábí v utorok vyzval na medzinárodné vyšetrenie zločinov proti civilistom v Sýrii, najmä v provinciách Homs a Idlíb, kde vládne sily podnikli vojenské operácie proti povstalcom. Spáchané činy sa podľa al-Arábího dajú považovať za zločiny proti ľudskosti, ktoré treba riadne vyšetriť.

„Musíme uskutočniť medzinárodné a nezávislé vyšetrovania, ktoré ukážu pravdu o tom, čo sa deje, a ktoré povedú k potrestaniu tých, ktorí sú zodpovední za tieto zločiny,“ povedal generálny tajomník LAŠ. Sýrsku vládu vyzval, aby pri takomto vyšetrovaní spolupracovala.

Sýrska opozícia v pondelok obvinila bezpečnostné sily zo zmasakrovania 47 žien a detí v meste Homs. Sýrski aktivisti informovali o nájdených telách 26 detí a 21 žien s podrezanými hrdlami a bodnými ranami. Niektoré ženy boli údajne pred zabitím znásilnené. Štátna televízia obvinila zo zabitia civilistov „ozbrojené teroristické gangy“.

Al-Asad nie je v Tunisku podľa premiéra vítaný

Tuniský premiér Hammádí Džibálí v utorok vyhlásil, že sýrsky prezident Baššár al-Asad nie je v krajine vítaný. Vyjadril sa tak krátko po tom, čo tuniský prezident Munsif Marzúk ponúkol sýrskemu lídrovi azyl. „Rešpektujem našu hlavu štátu, ale nechcem vidieť al-Asada v našej krajine. Ak by som ho stretol, postavil by som ho pred súd a odovzdal ho sýrskemu ľudu,“ povedal Džibálí pre webovú stránku nemeckého týždenníka Der Spiegel.

Ako poznamenal, „nemôžeme a nebudeme akceptovať, že režim systematicky vraždí svoj ľud“. Tuniský premiér, ktorý sa má v stredu stretnúť s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, však vojenskú intervenciu ako možné riešenie tamojšej krízy vylúčil. „Prilialo by to len ďalší olej do ohňa a dalo al-Asadovi zámienku, ktorú nevyhnutne potrebuje, aby nasadil svoju armádu ešte silnejšie,“ povedal.

Prezident Marzúk koncom februára povedal, že “Tunisko je v princípe pripravené udeliť politický azyl Baššárovi al-Asadovi a jeho rodine, ak tento návrh prispeje k zastaveniu krviprelievania”. Podľa neho totiž existuje len riešenie v jemenskom štýle, teda že sa prezident vzdá moci a bude mať kam odísť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-AsadNábil al-ArabíRecep Tayyip ErdoganTayyip Erdogan