Sýrsky režim mení taktiku, do krajiny vpustia zástupcu OSN

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Foto: SITA, AP

NEW YORK/DAMASK 7. marca (WEBNOVINY) –

V Sýrii zahynulo takmer 8500 ľudí

Počet obetí v Sýrii od začiatku protestov proti prezidentovi Baššárovi al-Asadovi v marci stúpol už na 8458. V stredu o tom informovalo Sýrske observatórium pre ľudské práva. Toto číslo zahŕňa 6195 civilistov, 1835 vojakov a policajtov a 428 povstaleckých bojovníkov, uviedol šéf organizácie so sídlom v Británii Rámi Abdel Rahman.

Sýrske úrady udelili po niekoľkomesačných žiadostiach zástupkyni generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) povolenie na návštevu.

Valerie Amosová príde už v stredu do Damasku, kde chce rokovať s predstaviteľmi povstalcov aj ústrednej vlády o evakuácii zranených obyvateľov z vojnových oblastí. Sýria pritom v minulosti už niekoľko jej žiadostí o návštevu krajiny odmietla.

Amosová spoločne s ďalšími predstaviteľmi OSN opakovane vyzýva vládu prezidenta Baššára al-Asada, aby povolila humanitárnym pracovníkom navštíviť bojové zóny. Kritická situácia panuje najmä v meste Homs a v jeho štvrti Bábá Amr, kde minulý týždeň zahynuli aj dvaja zahraniční novinári.

Arabskí ministri rokujú o Sýrii s Ruskom

Syria
Foto: SITA, AP

Ministri zahraničia krajín Perzského zálivu sa stretnú v stredu so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom v hlavnom meste Saudskej Arábie, aby prediskutovali ďalší postup v sýrskej otázke. Informoval o tom šéf kuvajtskej diplomacie.

„Stretnutie

Vyzbrojenie rebelov povedie k vojne, varuje Egypt

Egyptský minister zahraničia Muhammad Amr varoval, že vyzbrojenie sýrskych povstalcov by viedlo k občianskej vojne. Reagoval tak na návrh niektorých arabských krajín vrátane Kataru a Saudskej Arábie, ktoré sa vyslovili za dodanie zbraní povstalcom.

„Vyzbrojenie rebelov by viedlo k eskalácii vojenského konfliktu a vyvolalo by v Sýrii občiansku vojnu,“ tvrdí Amr.

Opozičná Sýrska národná rada oznámila, že plánuje organizovať dodávky zbraní povstalcom a chce tiež zriadiť úrad, ktorý by koordinoval dovoz zbraní zo zahraničia. Svetové mocnosti a najmä USA sa však obávajú, že zbrane by sa mohli dostať do rúk teroristom z al-Kájdy. Biely dom preto uprednostňuje vyvíjanie politického tlaku na sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. „Nie je vhodná doba na militarizáciu situácie v Líbyi,“ povedal hovorca Bieleho domu Jay Carney.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať