Szidi Tobias uvádza do života radostný album, má byť tanečný

Szidi Tobias
Speváčka Szidi Tobias. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská speváčka a herečka Szidi Tobias v týchto dňoch uvádza do života album Jolanka. Po vypredanom premiérovom koncerte v Prahe v Divadle Studio DVA, ktorý sa konal v pondelok 8. decembra, a po vystúpení v Břeclavi predstaví interpretka svoju novinku aj v Bratislave. Koncert rodáčky z Veľkého Horeša sa uskutoční v nedeľu 14. decembra vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.

„Môj muž Peter Lipovský povedal, že sa krstí iba bábätko. Tak vlastne platňu uvedieme do života,“ pre agentúru SITA uviedla speváčka, ktorá sa bratislavskému publiku plánuje predstaviť s veľkou kapelou. „Na koncerte by mali zaznieť všetky pesničky z nového albumu okrem jedinej,“ doplnil Peter Lipovský. Tou má byť pieseň Édesanyám, pre ktorú Szidi sama napísala text.

Video: Szidi Tobias – Milovaná

„Milujem básne Sándora Petőfiho. Jednou z mnohých, prekrásnych je aj báseň, ktorú napísal pre svoju mamu. V tej básni ju prirovnáva ku kvetine. Veľmi som si ju chcela prepožičať na nový album, ale povedala som si, že to bola jeho mama a ja mojej mame Jolanke musím napísať podobnú báseň. Ak sa bude ľuďom páčiť, budem veľmi rada, ale je to pre našu rodinu, je to osobná výpoveď, takže netuším, či ju niekedy zaspievam naživo, na koncerte,“ vysvetlila.

Kapela sa v Bratislave rozšíri o niekoľko členov

Album Jolanka v Bratislave so speváčkou uvedú do života aj Emília Vášáryová a Milan Lasica. „Od Milana Lasicu som túžila mať text už dávno. Pýtala som si ho dlho. Nepýtala som si ho často, aby som ho neotravovala, ale ozvala som sa mu znova po smutnej udalosti, keď nás opustil manžel Emílie Vášáryovej, výtvarník a náš dekan na VŠMU Milan Čorba. S Milkou sme vtedy skúšali v SND. Sedeli sme spolu na javisku a chytili sa za ruky. Milanovi Lasicovi som po tej skúške zavolala a poprosila ho znova. Povedal, že mu bude cťou ako aj predtým, rozlúčili sme sa a ja som si pomyslela ‘aj mne bude cťou, ale už pošli.’ Text som nakoniec predsa len dostala, takže máme na platni Milana Lasicu a pieseň je venovaná práve Emílii Vášáryovej,“ priblížila Szidi Tobias.

Speváčkina kapela sa v Bratislave navyše rozšíri o troch hudobníkov. „Na konci koncertu budeme mať tri piesne, ktoré sú vyslovene dychové, prídu ešte traja muzikanti,“ prezradil hudobník Milan Vyskočáni. „Takže tento bratislavský bude ešte veselší,“ dodal.

Radostné piesne nesú aj sentiment

Novinku, ktorá vyšla 1. decembra, interpretka považuje za radostný album. „Inak som to nevedela pomenovať. Premýšľala som, čo som tým vlastne myslela a prečo tá potreba. Chcela som, aby Peter a Milan porušili tradíciu toho nášho sentimentu a nostalgických piesní a aby sme sa vymanili zo smútku, ktorý nám je všetkým trom vlastný. Platňa je venovaná mojej mame. Bývali sme od seba ďaleko a často sme si telefonovali. Pýtala som sa jej ako vždy, čo robí a ona odpovedala, ‘Počúvam vaše cédečká. Upokojuje ma to a je to, akoby si tu bola. Len povedz Milankovi a Peťkovi, nech ti napíšu také pesničky, aby si ty mohla tancovať‘. A myslím, že taká platňa sa teraz podarila,“ povedala o nahrávke.

Peter Lipovský však tvrdí, že trochu sentimentu sa im aj tak do tej radosti podarilo zašifrovať. „Iný oproti predošlým je v tom, že je osobnejší a napriek tomu mám pocit, že môže povedať oveľa viac,“ uviedol. Podľa Milana Vyskočániho sa album od svojich predchodcov líši aj hudobne, tentoraz je viac dychový. „Je priamejší a má nadhľad. Na túto platňu sa dá s chuťou tancovať,“ uzavrela Szidi Tobias.

Po uvádzacích koncertoch plánuje Szidi Tobias odohrať v novom roku ešte niekoľko koncertov v Českej republike. Na väčšie turné aj po Slovensku sa chystá vyraziť v máji. Pesničky z albumu Jolanka by navyše mali odznieť aj v divadelnom predstavení. „To plánujeme na sezónu 2016 a 2017 v divadle Astorka. Režírovať by mal Ondrej Spišák z Teatro Tatro. Zatiaľ sa rozprávame, ako by to mohlo vyzerať. Predstavujem si to ako cirkus s príbehom,“ priblížil Peter Lipovský. „Je to krásny nápad, ktorý vznikol u nás doma,“ dodala Szidi.

Szidi Tobias

sa narodila 28. mája 1967. Na konte má albumy Divý mak (2000), Punto Fijo (2003), Pod obojím (2008), Do vetra (2010), Ať se dobré děje (2011), komplet 5 pohromadě (2013) a spomínanú štúdiovku Jolanka (2014). Známa je aj vďaka spolupráci s dvojicou Hapka-Horáček. Je členkou divadla Astorka, za účinkovanie v ktorom získala divadelné ocenenie Dosky za najlepší ženský herecký výkon v predstavení Gazdova krv za postavu Žena.

Hosťuje v SND v predstavení Rechnitz a v divadle L+S v predstavení Prah. Hrala vo filmoch Díky za každé nové ráno (1994), Orbis Pictus (1997), Kruté radosti (2002), Marhuľový ostrov (2011) či eŠteBák (2012). Za stvárnenie hlavnej postavy, Evy v televíznom filme Dlhá krátka noc (2003) Petra Krištúfka získala ocenenie Igric na festivale Art Film v Trenčianskych Tepliciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emília VášáryováMilan LasicaSzidi Tobias