T. Zmoray: Mal som aj smolu, chýbali 2 metre

Tomáš Zmoray

OSLO 3. marca (WEBNOVINY) – Jedinému slovenskému reprezentantovi v skokoch na lyžiach Tomášovi Zmorayovi sa na 50. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle nepodarilo z dvoch kvalifikačných možností ani raz postúpiť do 1. súťažného kola medzi 50 najlepších. Dvadsaťjedenročný člen VŠC Dukla Banská Bystrica (nar. 26. 7. 1989) nesplnil základný cieľ, s ktorým odcestoval na vrcholné podujatie tejto sezóny 2010/2011 – byť aspoň raz v hlavnej súťaži. Na strednom mostíku HS-106 Zmoraya klasifikovali v kvalifikácii na 50. pozícii, na veľkom mostíku HS-134 obsadil v areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly v eliminácii 45. priečku. Prvá desiatka skokanov v priebežnom celkovom poradí vo Svetovom pohári mala bez ohľadu na to, či štartovala v kvalifikácii zabezpečenú účasť v hlavnej súťaži.

„Žiaľ, na týchto majstrovstvách sveta mi to nevyšlo. Čo sa však dá robiť, idem ďalej,“ zhodnotil vo štvrtok podvečer pre agentúru SITA svoje účinkovanie na MS 2011 Tomáš Zmoray.

Pri jeho druhej účasti na svetovom šampionáte sa mu o niečo lepšie darilo pred dvoma rokmi v českom Liberci, kde sa prebojoval do 1. kola hlavnej súťaže na strednom mostíku (50. priečka), na veľkom mostíku neuspel v kvalifikácii. Tentoraz mal na severe Európy väčšiu šancu uspieť vo štvrtok podvečer na veľkom mostíku.

„Na posledného postupujúceho Kórejčana Kima mi chýbali iba dva metre a bol by som tam. Dnes som mal aj smolu, mohol som splniť môj predšampionátový cieľ. Trochu mi však ušiel odraz smerom nahor, tým som stratil rýchlosť za hranou a tá potom absentovala v druhej časti letu. Môj štvrtkový kvalifikačný skok však nebol až taký pokazený ako ten minulotýždňový na strednom mostíku. Na veľkom mostíku tu v Osle mi chýbal k postupu iba krôčik,“ poznamenal ďalej T. Zmoray, ktorý sa krátko vrátil aj k prvému vystúpeniu v Nórsku. Na strednom mostíku mu na Švéda Carla Nordina chýbalo sedem metrov, resp. 10,4 bodu, aby bol v 1. súťažnom kole. „Nevychádzala mi presnosť odrazu, a to ani počas tréningov. V kvalifikácii na strednom mostíku som sa veľmi skoro odrazil a tým som pokazil celý skok. Už sa to nedalo zachrániť a bolo z toho iba 79 metrov. V Osle som nemal veľké oči a hoci ani v tréningoch mi to nešlo práve najlepšie, aspoň raz som sa chcel dostať do hlavnej súťaže,“ dodala súčasná slovenská jednotka v skokoch na lyžiach.

SKOKY NA LYŽIACH-MS: Na veľkom mostíku zlato pre Schlierenzauera

Zlatú medailu vo štvrtkovej mimoriadne dramatickej súťaži mužov v skokoch na lyžiach na 50. majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (23. 2. – 6. 3.) si na veľkom mostíku HS-134 vybojoval Rakúšan Gregor Schlierenzauer, ktorý bol po prvom kole až štvrtý. V areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly skončil druhý jeho krajan Thomas Morgenstern, bronz patrí Švajčiarovi Simonovi Ammannovi.

Rakúski skokani sa dosiaľ tešili z titulu svetového šampióna na veľkom mostíku iba raz, a to pred dlhými 24 rokmi v Oberstdorfe 1987 zásluhou Andreasa Feldera. Na MS 2011 v Nórsku však Rakúšania jednoznačne dominujú, všetky štyri doterajšie súťaže mali premianta práve z tejto krajiny – Daniela Iraschková triumfovala medzi ženami, Morgenstern na strednom mostíku HS-106 a muži Rakúska v tímovej súťaži na strednom mostíku. Svoju hegemóniu môžu zakončiť rakúski reprezentanti v sobotňajšej súťaži družstiev na veľkom mostíku, kde sú jednoznačnými favoritmi.

Schlierenzauerovi namerali vo štvrtok 130 a 134,5 metra, za čo získal od rozhodcov výslednú známku 277,5 bodu. „Jednoducho neuveriteľné. Neviem, čo mám povedať, nenachádzam slová, ktorými by som vyjadril svoju radosť. Od začiatku som sa snažil zabojovať, som rád, že mi to dnes vyšlo nad očakávanie. Účasť na majstrovstvách sveta v Nórsku bola pre mňa v tejto sezóne absolútnym vrcholom, svoje ambície som napriek nedávnym zdravotným problémom dokázal naplniť,“ uviedol pre rakúske médiá Gregor Schlierenzauer, ktorý si v decembri na tréningu poškodil väzy v pravom kolene. Vtedy sa zdalo, že víťaz 34 individuálnych súťaží vo Svetovom pohári a výborný letec na lyžiach (je držiteľom troch zlatých medailí na MS v letoch, z toho jednej individuálnej v Oberstdorfe 2008) má po sezóne, respektíve nenadviaže na úspechy z minulosti. Mladý Tirolčan sa však dokázal vrátiť vo veľkom štýle a v Osle napokon aj triumfoval. „Byť svetovým šampiónom na Holmenkollene pred takými fantastickými divákmi je úplné šialenstvo, neopísateľný pocit. Na druhej strane však musím tiež priznať, že som mal aj šťastie. To však k skokom na lyžiach patrí.“

Dvadsaťjedenročný rodák z Rumu pri Innsbrucku Schlierenzauer získal svoj prvý individuálny titul na MS v kariére (jeho celková bilancia: 4 – 1 – 0, doterajšie tri triumfy z MS v skokoch mal „len“ zo súťaží družstiev – v Osle 2011, Liberci 2009 a Sappore 2007, k tomu vlastní aj striebro zo stredného mostíka z Liberca 2009, pozn.) a zatiaľ nedovolil favorizovanému krajanovi Thomasovi Morgensternovi dosiahnuť zlatý hetrik na tohtoročnom šampionáte na severe Európy. Spomenutý 24-ročný suverén tejto zimy, v predstihu celkový víťaz Svetového pohára 2010/2011 a hrdina Turné štyroch mostíkov na prelome rokov skončil druhý (277,2 b) s minimálnym odstupom 0,3 bodu. „Morgi“ získal na MS už ôsmy vzácny kov (6 – 1 – 1). Na bronzovú priečku sa až z 8. miesta po prvom kole posunul štvornásobný olympijský víťaz Simon Ammann, ktorý mal na Schlierenzauera manko 3,2 bodu.. Švajčiarsky „Harry Potter“ tak neodíde bez medaily už z tretieho svetového šampionátu za sebou, v jeho zbierke sú aktuálne štyri kovy zo svetových šampionátov, všetky si vybojoval medzi jednotlivcami (1 – 1 – 2).

V areáli Holmenkollen na predmestí nórskej metropoly pokazili vo štvrtok finálový druhý pokus dvaja domáci skokani, ktorí figurovali po prvom súťažnom kole na medailových pozíciách. Anders Bardal obsadil napokon 7. pozíciu a Anders Jacobsen, za Morgensternom druhý po 1. kole, sa musel uspokojiť až s 9. miestom. Poľský veterán Adam Malysz skončil po bronze zo stredného mostíka tentoraz až jedenásty. Obhajca najcennejšieho kovu z predchádzajúcich MS 2009 v českom Liberci Andreas Küttel zo Švajčiarska bol v 1. kole až 43. a nepostúpil do finálového 2. kola medzi 30 najlepších. Jediný slovenský reprezentant Tomáš Zmoray si nevybojoval účasť v hlavnej súťaži.

Majstrovstvá sveta 2011 v klasických lyžiarskych disciplínach v Osle (Nór.)

Skoky na lyžiach – muži – súťaž jednotlivcov na veľkom mostíku HS-134 – štvrtkové výsledky:

1. Gregor Schlierenzauer 277,5 bodu (130 m/134,5 m), 2. Thomas Morgenstern (obaja Rak.) 277,2 (133 m/131 m), 3. Simon Ammann (Švaj.) 274,3 (129,5 m/134,5 m), 4. Andreas Kofler (Rak.) 269,6 (129,5 m/134 m), 5. Matti Hautamäki (Fín.) 266,2 (134,5 m/129 m), 6. Michael Uhrmann (Nem.) 264,0 (133 m/129 m), 7. Anders Bardal (Nór.) 263,8 (133,5 m/125 m), 8. Martin Koch (Rak.) 262,3 (130 m/129,5 m), 9. Anders Jacobsen 260,7 (134 m/123 m), 10. Tom Hilde (obaja Nór.) 259,0 (133,5 m/128,5 m).

Viac k osobe Adam MalyszAnders BardalGregor SchlierenzauerSimon AmmannThomas MorgensternTomáš Zmoray