Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Taipei_city.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Taipei Representative Office

Taiwan – cenný partner pre Organizáciu Spojených národov a jej ciele trvalo udržateľného rozvoja

NEW YORK 7. septembra 2017 (WBN/PR) – 12. septembra 2017 sa v centrále OSN v New Yorku uskutoční 72. zasadanie Valného zhromaždenia OSN. Preambula Charty OSN presvedčivo hovorí o misii organizácie „opätovne zdôrazniť vieru v základné ľudské práva, v dôstojnosť a cenu človeka, v rovnosť práv medzi mužmi a ženami a medzi veľkými a malými národmi.”
„Avšak táto univerzálnosť ľudských práv, ktorú OSN hlása, sa nevzťahuje na Taiwan a jeho 23 miliónov obyvateľov napriek snahám a príspevkom Taiwanu,” povedal David Lee, minister zahraničných vecí R.O.C. (Taiwan).

V máji tohto roku bola Taiwanu zamietnutá účasť na 70. Svetovom zdravotníckom zhromaždení (WHA). „Toto vylúčenie by mohlo spôsobiť slabinu v globálnom chode Svetovej zdravotníckej organizácie podobne ako situácia, ktorá stála životy na Taiwane počas SARS epidémie v roku 2003,” vysvetlil Lee.

Už sú to roky, počas ktorých predstavitelia mimovládnych organizácií Taiwanu zaoberajúci sa právami domorodých obyvateľov a právami žien, či organizácie z oblasti životného prostredia a práce majú zakázaný prístup na rokovania, ktoré prebiehajú v sídle OSN v New Yorku a v Paláci národov v Ženeve.

Takisto ani taiwanskí novinári nemajú povolenú účasť na zasadaniach OSN. Držitelia pasu R.O.C. (Taiwan) nesmú navštíviť sídlo OSN, zatiaľ čo, ironicky, smú cestovať bez víz do 165-tich krajín sveta.

„Tieto diskriminačné opatrenia sú úplne nevhodne schválené byrokratmi z OSN ešte z roku 1971, z Valného zhromaždenia OSN a rezolúcie č. 2758. Aj napriek tomu, že práve táto rezolúcia zabezpečila kreslo v OSN pre Čínsku ľudovú republiku (ČĽR), nevenovala pozornosť záležitosti reprezentácie Taiwanu a jeho občanov v tejto organizácii, a už vôbec nedala ČĽR právo na zastupovanie obyvateľov Taiwanu. Je dôležité vysvetliť, že ČĽR nikdy nemala právomoci nad Taiwanom,” povedal minister Lee.

Taiwan je cenným partnerom pre OSN a jej ciele trvalo udržateľného rozvoja

Napriek nevhodnému zaobchádzaniu zo strany OSN Taiwan v súčasnosti tvrdo pracuje na implementácii cieľov OSN v oblasti trvalo udržateľného rozvoja. Pokiaľ ide o čistú energiu, Taiwan propaguje zelenú ekonomiku a energiu s cieľom zvýšiť proporciu obnoviteľnej energie, generovanej pre zdroj energie krajiny na 20 percent – päťkrát viac ako v súčasnosti – do roku 2025 a taktiež má za cieľ znížiť karbónové emisie o najmenej 50 percent v porovnaní s úrovňou z roku 2005 do roku 2050. V oblasti verejného zdravotníctva a medicíny Taiwan spolupracuje s inými krajinami v boji proti infekčným chorobám ako MERS, ebola a zika.

Čo sa týka problematiky ľudských práv a rovnosti pohlaví, Taiwan svojimi zákonmi a nariadeniami korešponduje s konvenciami OSN o ľudských právach a obyvatelia Taiwanu si zvolili svoju prvú prezidentku – ženu v roku 2016 a takisto 38 percent zákonodarného zboru tvoria ženy.

Na nikoho nezabudnúť

Keď OSN prijímala ciele trvalo udržateľného rozvoja, uviedla „Vydávame sa na túto veľkú kolektívnu cestu a zaväzujeme sa, že na nikoho nezabudneme.”  Minister Lee opakuje, že „zapojenie Taiwanu do medzinárodnej implementácie cieľov trvalo udržateľného rozvoja by bolo prospešné pre všetkých a podpora medzinárodnej komunity v oblasti práva Taiwanu na férový prístup zo strany OSN je potrebná.”

Odporúčané články

Taiwan dôrazne protestuje proti čínskemu hrubému porušovaniu základných ľudských práv Pokroky Taiwanu v oblasti digitálnej zdravotnej starostlivosti

Neprehliadnite

Prekvapením pre Danka je Šeliga, „ktorý sa tváril ako aktivista“, nie Kiskova strana Aktualizované: Bývalý zamestnanec vo firme v Dubnici nad Váhom zastrelil nadriadeného Stále mi znie v ušiach ohromujúci aplauz fanúšikov, Chára je vďačný a hrdý na Boston Video: Andrej Kiska predstavil svoju stranu Za ľudí, jej priority a tváre (aktualizované) Kiskova strana Za ľudí má podľa politológa potenciál zasiahnuť do pomerov na politickej scéne Prečo (ne)cestovať do Iránu? Cestovateľské tipy

Témy

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X