Taiwan nalieha na filipínsku vládu

Bez názvu

BRATISLAVA 21. mája (WBN/PR) – Keď 9. mája oficiálne filipínske plavidlo zostrelilo v prekrývajúcej sa výlučnej ekonomickej zóne (EEZ) jednu taiwanskú rybársku loď a zároveň usmrtilo jedného člena posádky, obyvatelia Taiwanu sa rozzúrili.

Tento incident okamžite roznietil u Taiwancov, vrátane vlády, vlny protestov, v ktorých požadujú od filipínskej vlády ospravedlnenie, náležitú kompenzáciu rodine obete, trest pre zodpovedných za strieľanie, a odštartovanie diskusie o bilaterálnej dohode o rybolove, aby k podobným incidentom už nedochádzalo.

Akokoľvek, filipínska vláda vyhlásila, že to bola neúmyselná strata na živote, ktorá bola zapríčinená pokusom o zrážku taiwanskej rybárskej lode, ktorá sa rútila k filipínskemu vládnemu plavidlu. Hovorca filipínskeho prezidenta Edwin Lacierda po streľbe vyjadril hlbokú ľútosť a ospravedlnenie rodine obete a taktiež obyvateľom Taiwanu.

Nielen Taiwanci, ale aj vláda Čínskej republiky (Taiwan) považujú oficiálnu reakciu filipínskej vlády za nedostatočnú a neakceptovateľnú s ohľadom na to, že existuje malá možnosť, žeby sa 15 tonová taiwanská rybárska loď rútila na šesťkrát ťažšie filipínske plavidlo, nehovoriac o päťdesiatich deviatich dierach po streľbe v prenasledovanej lodi a nespomínajúc riadnu kompenzáciu.

Vláda Taiwanu (ROC) to odsúdila ako chladnokrvnú surovosť, ktorá je v rozpore s medzinárodným morským právom a humanitárnymi zásadami, keďže filipínska vláda nevie poskytnúť oprávnený nárok na sebaobranu alebo uplatnenie zákona. Ako výsledok stanovila jedenásť represívnych protiopatrení.

Tieto sankcie zostanú v platnosti kým filipínska vláda nepodnikne pozitívnejšie, konkrétnejšie a dostatočnejšie kroky na splnenie štyroch požiadaviek vlády Taiwanu (ROC),“ povedal David Y. L. Lin, minister zahraničných vecí Taiwanu (ROC) na tlačovej konferencii. Medzičasom vyzval Taiwancov, aby sa k hosťujúcim pracovníkom z Filipín správali dobre a sľúbil, že taiwanská vláda im bude naďalej poskytovať priateľské prostredie.

Vedúci Taipejskej reprezentačnej kancelárie, Bratislava David N.Y. Lee zavrhol násilie a odsúdil to ako chladnokrvnú vraždu. Taktiež podporil výzvu taiwanského ministra zahraničných vecí filipínskej vláde na pozitívnejšiu odpoveď a povedal: “Filipíncov považujeme za našich priateľov. Ale na vyriešenie tohto problému by malo byť čo najskôr zahájené spoločné vyšetrovanie a mala by byť dojednaná dohoda o rybolove, aby sa zabezpečila bezpečnosť našich rybárov a udržal sa mier a bezpečnosť v dlhodobom horizonte.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom