Talenty z Česka a Slovenska opäť ovládnu prehliadkové móla

Móda
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Schwarzkopf Fashion Talent, projekt zameraný na podporu talentovaných jednotlivcov v obore módneho návrhárstva, sa blíži k svojmu v poradí už šiestemu finále. Myšlienka, vďaka ktorej majú mladí dizajnéri šancu dostať sa do povedomia verejnosti, píše svoju históriu už od roku 2006, kedy si prvenstvo s kolekciou „Čelom vzad“ odniesol Boris Hanečka, dnes už jeden z najvyhľadávanejších slovenských módnych návrhárov. Víťazi ďalších ročníkov majú tiež zvučné mená – v roku 2008 si hlavnú cenu i Cenu divákov odniesol Martin Hrča, v roku 2010 zabodovala Mária Štraneková a v roku 2011 Milota Krajinčáková, ktorá má dnes za sebou prehliadky z rôznych kútov sveta vrátane New Yorku, Paríža, Viedne či Helsiniek. Uplynulý rok šanca na dokonalé naštartovanie kariéry neminula 23-ročnú študentku odevného dizajnu na VŠVU v Bratislave Andreu Pojezdálovú.

Kolotoč súťaží, úspechov i povinností

Andrea Pojezdálová
Foto: Re-act

Andrei sa po víťazstve v súťaži rozkrútil kolotoč plný príprav nových kolekcií. Na Bratislavských módnych dňoch upútala jej kolekcia inšpirovaná kávou, v októbri si z prestížnej medzinárodnej súťaže Re-act 2011 v poľskej Lodži opäť odniesla prvenstvo za kolekciu White. „V apríli som obliekala jednu z finalistiek súťaže Miss Slovensko a v polovici júna som odprezentovala dokončenú a ucelenú kolekciu Macramé na akcii Nu Spirit fahion v bratislavskom Nu Spirit clube,“ vymenúva Andrea zoznam módnych projektov.

Okrem toho stihla šikovná študentka navrhnúť šaty pre Miss Slovensko 2012 Kristínu Krajčírovú, ktoré si v lete so sebou odniesla aj na Miss World v Číne a v auguste sa jej kolekcia objavila na stránkach newyorského magazínu. „Kolekciu White som nafotila s talentovanou slovenskou fotografkou Andreou Zvadovou a editoriál nám vydali v augustovom čísle newyorského magazínu TANTALUM. Zatiaľ som editoriál videla len v elektronickej podobe, pretože magazín sa dá v printovej podobe zohnať len v New Yorku. Ak sa mi však k nemu podarí dopracovať, bude to určite skvelý pocit. Vážim si už len to, že sa moja tvorba prostredníctvom týchto fotografií dostala tak ďaleko,“ uviedla Andrea.

Andrea Pojezdálová
Foto: Jakub Gulyás

Vďaka výhre v súťaži dostala šancu vytvoriť novú kolekciu, ktorú odprezentuje už koncom septembra v bratislavskom Auparku. „Kolekcia Jar/Leto 2013, s ktorou budem obhajovať víťazstvo v súťaži Brillance fashion talent, je vytvorená v súlade s princípmi ekológie a recyklácie. Nechcem zatiaľ veľa prezrádzať, pretože na nej stále intenzívne pracujem, ale pôjde o nositeľnú kolekciu v ktorej kombinujem odevné textílie s netradičnými netextilnými materiálmi. V mojej dielni to momentálne vyzerá zábavne – prevláda organizovaný neporiadok,“ smeje sa Andrea. Účasť v súťaži jej podľa vlastných slov priniesla veľa nových skúseností a hoci ju okradla o letné prázdniny a naivné predstavy, nič z toho nehodnotí negatívne. Pre mladých dizajnérov má jednu radu: „Aby robili veci podľa toho, ako ich cítia. Súťaž poskytuje skvelý priestor na prezentáciu vlastnej tvorby pred širšou verejnosťou a je to možnosť, ako sa dostať do povedomia. Ak je toto, po čom túžia, nech určite neváhajú.“

Schwarzkopf Fashion Talent 2012: Anjelska kombinácia

Súťažná téma šiesteho ročníka Schwarzkopf Fashion Talent znela „Štyri podoby mestských anjelov – Schwarzkopf Looks 2012“ a mala umožniť umelcom definovať štyroch moderných pozemských anjelov so silnou individualitou a ženskosťou. Ktorá anjelska kombinácia upúta najviac, sa dozvieme 27. septembra v bratislavskom Auparku.

Tohtoročnú finálovú desiatku tvorí čisto dámska zostava. Finalistky zo Slovenska a Česka v týchto dňoch dokončujú realizáciu svojich návrhov a ich skice naznačujú, že sa máme na čo tešiť. Aké boli ich začiatky v módnom biznise, aké skúsenosti nazbierali vo svete a čo si myslia o súčasnej módnej scéne sa čoskoro dozviete vďaka portálu Webnoviny.sk, ktorý bude pravidelne až do finálového večera prinášať exkluzívne rozhovory s finalistkami súťaže. Už začiatkom septembra budete môcť nahliadnuť do módneho i súkromného sveta slovenskej návrhárky Kristíny Mišechovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea PojezdálováBoris HanečkaMartin Hrča