Talian ukradol z Osvienčimu ostnatý drôt, pripomína mu otca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obeť sa vrátila do koncentračného tábora
Pred 70 rokmi (25. marca 1942) sa uskutočnil z Popradu do Osvienčimu prvý transport židovských žien a dievčat. Medzi nimi bola aj Edita Grosmanová, ktorá hrôzu druhej svetovej vojny prežila na vlastnej koži. Po 70 rokoch sa opäť vrátila do koncentračného tábora Osvienčim, aby pripomenula svetu ľudskú krutosť. V piatok (23. marca) sa z Popradu pohol vlak, ktorý smeroval do Osvienčimu spolu s premiérkou Ivetou Radičovou, Editou Grosmanovou, podpredsedom vlády Jánom Figeľom, generálnym biskupom evanjelickej cirkvi Milošom Klátikom a riaditeľom Žel Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Poľská polícia zadržala na letisku v Krakove Taliana. Pri prehliadke jeho batožiny našla kúsok ostnatého drôtu z nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime, informuje agentúra ČTK.

Muž si chcel drôt vziať ako spomienku na miesto, kde zahynul jeho otec. Polícia ho vypočula a neskôr aj prepustila. Zostal však bez trestu.

V tomto prípade mal muž šťastie. V Poľsku hrozí za krádež predmetov, s vysokým kultúrnym alebo historickým významom desať rokov za mrežami. Miesto, z ktorého si muž „suvenír“ vzal, nepodliehalo pamiatkovej ochrane.

Poliaci si na podobné prípady dávajú veľký pozor. Celý svet spozornel, keď v roku 2009 zmizol z osvienčimskej brány nápis „Arbeit macht frei“ (Práca oslobodzuje, pozn. red.).

Krádež si vtedy objednal Švéd, ktorý spolu so zlodejom skončil vo väzení. Polícia neskôr našla rozrezaný nápis ukrytý v lese neďaleko severopoľského mesta Toruň.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať