Talianska mafia podniká so synom šéfa okresnej prokuratúry v Trebišove, tvrdí Nicholsonová

Nicholsonová
Členka strany SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 28. februára (WebNoviny.sk) – Talianska mafia podniká so synom šéfa okresnej prokuratúry v Trebišove Františkom Bickom. Na túto skutočnosť v stredu na tlačovej besede poukázala podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) po tom, čo portál Aktuality.sk o polnoci zverejnil posledný materiál, na ktorom pracoval zavraždený investigatívny novinár Ján Kuciak.

Podľa jej slov príchod klanu Vadalovcov na Slovensko nebol v tichosti, ale v okázalom štýle. „V roku 2008 začali podnikať v energetike vo veľkom. Príchod tejto organizovanej skupiny nemal uniknúť pozornosti SIS,“ povedala s tým, že v roku 2011 založil Antonino Vadala s Máriou Troškovou spoločnosť GIA MANAGEMENT, z ktorej asi po roku odišla a neskôr sa stala asistentkou poslanca NR SR za Smer Viliama Jasaňa.

Faktúry z Hornonitrianskych baní Prievidza

„V roku 2012 previedli Urban a Trošková podiel vo firme na Jána Petrovského z Hanušoviec nad Topľou,“ uviedla a podotkla, že Petrovský sedí vo väzení pre iné daňové podvody, za ktorými mali stáť talianski bossovia. „Petrovský bol súčasť organizovanej skupiny, čo sa podarilo v roku 2007 dokázať,“ vyhlásila a dodala, že v ich účtovníctve sa našli fiktívne faktúry z Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP) v hodnote 20 miliónov korún.

„Na neho slečna Trošková prepísala svoje podiely v spoločnosti. Ona podnikala s Vadalom, pohybovala sa v spoločnosti organizovanej skupiny, ktorá robila podvody na DPH a vyťahovala peniaze z HBP,“ povedala Ďuriš Nicholsonová a zopakovala, že Trošková dnes pôsobí na úrade vlády v pozícii hlavnej štátnej radkyne, ktorá má mať v náplni svojej práce tvorbu stratégie a štátnej politiky, kontrolu, inšpekčnú alebo dozornú činnosť, právne zastupovanie, tvorbu zákonov a medzinárodných zmlúv a iné.

Prepojenie Vadalu na členov Smeru

„Ide o to, že šéfom trebišovskej prokuratúry je František Bicko, jeho syn vo veľkom v siedmich firmách podniká s Antoninom Vadalom. Vystupuje ako ich správca,“ priblížila. Rovnako poukázala na to, že šéf okresnej prokuratúry František Bicko starší je krstný otec detí podnikateľa Štefana Duča, odsúdeneného za podvody pri získavaní dotácií od Poľnohospodárskej platobnej agentúry.

Podľa Ďuriš Nicholsonovej existuje prepojenie Vadalu na členov Smeru – poslanca NR SR Róberta Puciho a exposlanca Otta Brixiho. „Adam Mahut z Trebišova bol asistent Puciho, potom prestúpil ako asistent k Briximu. Aj ľudia z okolia Trebišova hovoria o priateľstve medzi Mahutom a Vadalom. Manželka Mahuta je šéfka regionálneho oddelenia Slovenského pozemkového fondu v Trebišove,“ priblížila Nicholsonová.

Portál Aktuality.sk o polnoci zverejnil posledný materiál zavraždeného novinára Jána Kuciaka, na ktorom pracoval.

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači. Podľa zatiaľ dostupných informácií má ísť o úkladnú vraždu, Kuciaka zabili jedným výstrelom do hrude, Kušnírovú do hlavy.

Obaja sú pravdepodobne mŕtvi od štvrtka, polícia na základe žiadosti matky jednej z obetí dom prehľadala v noci z nedele na pondelok. Podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara vraždy pravdepodobne súvisia s prácou novinára.

Premiér Robert Fico prisľúbil milión eur každému, kto poskytne relevantnú informáciu o prípade. Podľa ďalších informácií by vraždy mohli súvisieť s talianskou mafiou operujúcou na východe Slovenska. V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Antonino VadalaJán KuciakLucia Ďuriš NicholsonováRobert Fico