Talianska polícia zastrelila teroristu z trhov v Berlíne

Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy
Foto: Italia police via AP, bka.de - koláž WbN

MILÁNO/BERLÍN 23. decembra (WebNoviny.sk) – Usmrtenie Tunisana označovaného za páchateľa pondelňajšieho teroristického útoku v Berlíne potvrdil v piatok aj nemecký generálny prokurátor Peter Frank, ktorý zároveň upozornil, že práca vyšetrovateľov sa tým nekončí a bude sa odteraz zameriavať na možných komplicov alebo podporovateľov.

Budú tiež hľadať odpovede na otázky, či 24-ročný Anis Amri použil pri piatkovej prestrelke na predmestí talianskeho Milána tú istú zbraň, akou údajne zabil vodiča poľského kamióna pri útoku v Berlíne, a ako sa mu podarilo utiecť z Nemecka do Talianska.

„Pre nás je teraz veľmi dôležité zistiť, či bola počas prípravy a uskutočnenia tohto činu, ako aj pri úteku hľadaného prítomná nejaká sieť podporovateľov, či boli nejakí ľudia do toho zasvätení alebo nápomocní,“ povedal Frank.

Generálny prokurátor novinárom na tlačovej konferencii v Karlsruhe potvrdil, že talianska polícia identifikovala Amriho pomocou jeho odtlačkov prstov poskytnutých nemeckými orgánmi. Nemeckí a talianski vyšetrovatelia sa teraz snažia zrekonštruovať trasu Amriho úteku z Berlína do Milána.

Obrazom: Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy

Taliansky minister vnútra Marco Minniti predtým potvrdil informácie, podľa ktorých bol hľadaný Tunisan usmrtený dnes nadránom pri prestrelke s policajtmi na milánskom predmestí Sesto San Giovanni. Podľa zverejnených údajov Amri začal strieľať na policajta, ktorý od neho v rámci bežnej kontroly vyžadoval predloženie dokladov.

Milánsky prokurátor Alberto Nobili uviedol, že Amri pricestoval krátko predtým do Milána vlakom z Turína, kam sa dostal takisto vlakom z francúzskeho mesta Chambéry. Milánsky policajný prezident Antonio de Iesu doplnil, že hľadaný Tunisan cestoval sám a po príchode do Sesto San Giovanni ho kontrolovala dvojica mladých policajtov, ktorým sa zdal podozrivý.

More pictures from the shotting scene in #Milan, Italy (Pics: @Benna80, @Corriere) pic.twitter.com/g5D55nSQ2P— Amichai Stein (@AmichaiStein1) 23. decembra 2016

Na Amriho počas prestrelky vypálili dva projektily, z ktorých jeden ho zasiahol do hrudníka a spôsobil mu smrtiace zranenia. Strelné poranenia utrpel i jeden z policajtov, podľa ministra Minnitiho však nie je v ohrození života.

Policajný prezident zhodnotil konanie týchto policajtov ako príkladné a odvážne, zatiaľ čo Amriho označil za „nanajvýš nebezpečnú“ osobu, schopnú zaútočiť znova. Dodal, že nemôže potvrdiť informácie, podľa ktorých Amri pred usmrtením vykrikoval arabskú frázu Alláhu akbar (Boh je najväčší), policajtom však podľa neho povedal, že sú „bastardi“.

#BREAKING: Berlin terrorist was shot in Sesto San Giovanni, Milan: police stopped him, he then shot an officer before being shot dead pic.twitter.com/iXuHSsP068— Amichai Stein (@AmichaiStein1) 23. decembra 2016

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anis Amri