Talianska vláda prežila prvú skúšku v parlamente

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi Foto: SITA/AP

RÍM 4. augusta (WEBNOVINY) – Talianski zákonodarcovia v stredu zamietli návrh na vyslovenie nedôvery štátnemu tajomníkovi ministerstva spravodlivosti Giacomovi Caliendovi, čím dočasne odvrátili hrozbu predčasných volieb. Hlasovanie v dolnej komore parlamentu bolo prvou významnou skúškou pre vládu premiéra Silvia Berlusconiho po tom, ako minulý týždeň stratila väčšinu v dôsledku odchodu 33 koaličných poslancov, ktorí vytvorili novú politickú skupinu. Opozičný návrh počas stredajšieho hlasovania získal 229 hlasov, ďalších 299 poslancov však bolo proti a 75 sa zdržalo.

„Znamená to, že odolávame a zatiaľ nepôjdeme do volieb,“ komentoval výsledok minister pre reformy Umberto Bossi, líder pravicovo-populistickej strany Liga Severu, ktorý je považovaný za Berlusconiho najbližšieho spojenca. Minister vnútra Roberto Maroni z rovnakej strany však predtým povedal, že predčasné voľby zatiaľ nie sú vylúčené. Členovia odštiepeneckej frakcie pod vedením predsedu dolnej komory Gianfranca Finiho sa stredajšieho hlasovania zdržali, rovnako ako aj zástupcovia centristickej Únie stredu a nezávislí poslanci. Berlusconiho oponenti chceli návrhom dosiahnuť odvolanie Calienda, ktorého polícia vyšetruje pre podozrenie zo zneužívania svojho vplyvu.

Finiho prívrženci v poslaneckej snemovni v piatok vytvorili novú parlamentnú skupinu pozostávajúcu z 33 poslancov, čo vyvolalo obavy z vážnej politickej krízy. Poslanci opustili hlavnú vládnu stranu Ľud slobody po roztržke medzi Finim a Berlusconim, ktorý predsedu snemovne vyzval, aby z postu odstúpil. Berlusconi mal doteraz v 630-člennej dolnej komore 271 poslancov, ako aj podporu 59 poslancov z Ligy Severu a ďalších 12 pravicových poslancov. Opozícia disponuje 269 kreslami. Fini však vyhlásil, že jeho prívrženci podporia vládne návrhy, ak budú v súlade s programovým vyhlásením vlády, v opačnom prípade však budú hlasovať s opozíciou.

Najväčšie rozdiely medzi Berlusconim a Finim sa týkajú morálky v politike. Predseda snemovne premiéra obvinil, že „nemá práve liberálnu predstavu o demokracii“ a že vládu riadi autokraticky. Fini tiež naznačoval, že politici, ktorý majú problémy so zákonom alebo boli postavení pred súd, by mali odstúpiť. Berlusconi stál niekoľkokrát pred súdom pre podozrenia z korupcie, no doteraz ho zakaždým buď očistili, alebo proces pre rôzne právne dôvody zastavili. Berlusconi zase Finiho obvinil, že vytvára vnútrostranícku opozíciu a koná proti strane Ľud slobody, ktorú spolu pred dvoma rokmi založili.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Roberto MaroniSilvio Berlusconi