Talianske banky vypovedali zmluvu s 300-tisíc zamestnancami

Talianska banka
Banca Intesa Foto: SITA/AP

RÍM 17. septembra (WEBNOVINY) – Najväčšie talianske banky v pondelok jednostranne odstúpili od kolektívnych zmlúv s viac než 300 tis. zamestnancami v snahe zjednodušiť prepúšťanie a znížiť náklady.

Odborové organizácie v reakcii pohrozili štrajkom.

Asociácia talianskych bánk (ABI), ktorá okrem iných zastupuje aj najväčšie finančné domy v krajine, súčasnú kolektívnu zmluvu anulovala viac než deväť mesiacov pred jej vypršaním v polovici roka 2014.

V liste odborovým organizáciám ABI informovala, že za rozhodnutím sú klesajúce zisky a požiadavka regulátorov na zvýšenie dostupného kapitálu.

Predčasné ukončenie zmluvy obom stranám dá viac času na vyjednanie podmienok novej, ktorá by mala začať platiť v júni budúceho roka, tvrdia predstavitelia ABI.

Ich krok však odborári vnímajú ako „neslýchaný útok na práva zamestnancov“, vyhlásil generálny sekretár bankovej odborovej organizácie FABI Lando Maria Sileoni. „Odpovieme silou, vrátane štrajku,“ dodal a šéfovia iných odborových zväzov jeho slová potvrdili.

Taliansko v súčasnosti čelí najdlhšej recesii od konca druhej svetovej vojny. Začala sa v polovici roka 2011 a výrazne obmedzila zisky bánk, ktoré musia mať k dispozícii väčšiu hotovosť na pokrytie nákladov na rastúci objem nesplácaných úverov.

Nové pravidlá od nich tiež vyžadujú zvýšenie kapitalizácie a talianske finančné domy preto v snahe znížiť náklady a obnoviť aspoň časť ziskovosti v uplynulom období intenzívne predávali aktíva, zatvárali pobočky a prepustili približne 19 tis. zamestnancov. Odborári sa však obávajú, že celkovo by o prácu v bankovom sektore mohlo prísť až 35 tis. ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom