Taliansko by malo požiadať o pomoc, znížilo by to neistotu

Taliansko
Foto: SITA/AP

MILÁNO 14. mája (WEBNOVINY) – Nová talianska vláda by mala urobiť odvážny, hoci nepopulárny krok a požiadať o zahraničnú finančnú pomoc.

Pomohlo by to reforme bankového sektora a z dlhodobého hľadiska aj celému hospodárstvu krajiny. V pondelok to vyhlásil bývalý člen predstavenstva Európskej centrálnej banky (ECB) Lorenzo Bini Smaghi.

Ak by nová vláda požiadala o medzinárodnú pomoc, musel by sa vyjednať odvážny plán reforiem a to by zo strednodobého hľadiska dramaticky znížilo neistotu,“ povedal Bini Smaghi počas konferencie v Miláne. Bez záväzného reformného programu totiž hrozí, že krehká pravicovo-ľavicová koalícia bude reformy odkladať až do chvíle, keď ju situácia na trhu donúti prijať tvrdé úsporné opatrenia, dodal. Taliansko by podľa neho malo požiadať o podobný preventívny program, aký mu v rokoch 2011 a 2012 ponúkali zahraniční partneri.

Hoci úverové náklady Ríma sa od novembra 2011, keď Taliansko bolo v centre európskej dlhovej krízy, znížili na polovicu, hospodárstvo krajiny je v zlom stave a potrebuje šokovú terapiu, tvrdí Bini Smaghi. Tretia najväčšia ekonomika eurozóny prechádza najdlhšou recesiou za posledných 20 rokov a analytici nepredpokladajú, že by mohla začať rásť skôr ako v druhej polovici tohto roka. Takmer 40 % mladých ľudí je bez práce, podnikatelia majú problém od bánk získať financovanie a neisté politické vyhliadky odrádzajú investorov.

Taliansko je v dramatickej situácii. Potrebuje nekonvenčné opatrenia, ktorých cieľom bude radikálne zmeniť spôsob, akým krajina a ekonomika pracujú,“ dodal bankár, ktorý z ECB odišiel minulý rok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lorenzo Bini Smaghi