Taliansko remizovalo s Paraguajom 1:1

Italy

KAPSKÉ MESTO 14. júna (WEBNOVINY) – V úvodnom zápase v „slovenskej“ F-skupine na XIX. majstrovstvách sveta vo futbale v JAR remizovalo Taliansko s Paraguajom 1:1. O góly v pondelňajšom večernom stretnutí na štadióne Green Point v Kapskom Meste sa postarali obranca FC Bruggy Antolín Alcaraz a stredopoliar AS Rím Daniele De Rossi.

Trpkú príchuť mal 102. duel v najcennejšom drese pre talianskeho gólmana Gianluigiho Buffona. Brankár Juventusu Turín nebol sklamaný len z remízy „squadry-azzurry“, ale aj z problémov s kolenom, pre ktoré nemohol nastúpiť do druhého dejstva. Po polčasovej prestávke ho medzi troma žrďami nahradil Federico Marchetti.

Historické štatistiky i postavenie v rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) favorizovali štvornásobných majstrov sveta Talianov, ktorí sa na svetovom šampionáte predstavujú už sedemnástykrát, ale v treťom vzájomnom súboji týchto mužstiev sa napokon zrodila prvá remíza. Predchádzajúce konfrontácie vyzneli v prospech obhajcov celkového prvenstva Talianov. Do pondelňajšieho zápasu nezasiahol pre zranenie lýtka taliansky špílmacher Andrea Pirlo. Členmi F-skupiny sú aj Slovensko a Nový Zéland, ktorí sa vo vzájomnom súboji stretnú v utorok od 13.30 h v Rustenburgu.

F-skupina (Kapské Mesto / štadión Green Point):

Taliansko – Paraguaj 1:1 (0:1)

Góly: 63. De Rossi – 39. Alcaraz, ŽK: 70. Camoranesi – 62. V. Cáceres, rozhodovali: Archundia Tellez – Torrentera Rivera (obaja Mex.), Vergara (Kan.), 62 689 divákov

Taliansko: Buffon (46. Marchetti) – Zambrotta, F. Cannavaro, Chiellini, Criscito – De Rossi, Montolivo, Pepe, Marchisio (59. Camoranesi) – Gilardino (72. Di Natale), Iaquinta

Paraguaj: Villar – Bonet, Paulo da Silva, Alcaraz, Morel – Vera, Riveros, V. Cáceres, A. Torres (60. Santana) – Haedo Valdez (68. Santa Cruz), Barrios (76. Cardozo)

Paraguajčania oslavujú
Paraguajskí hráči oslavujú svoj úvodný gól. Konečný stav však bol 1:1 Foto: SITA/AP

Camoranesi dostal žltú
Mexický rozhodca Benito Archundia ocenil talianskeho hráča Mauro German Camoranesi žltou kartou Foto: SITA/AP

Pôvabné faninky
Pôvabné paraguajské faninky počas zápasu s Talianskom Foto: SITA/AP

Carlos Bonet a Simone Pepe
Paraguajský hráč Carlos Bonet v súboji s talianskym hráčom Simone Pepe Foto: SITA/AP

Taliani oslavujú gól

Vývoj pondelňajšieho večerného stretnutia narušil hustý dážď. Ani jeden z aktérov sa počas úvodných 20 min nedostal do gólovej príležitosti. Hral sa medzišestnástkový futbal a priestor medzi troma žrďami trafil prvýkrát Talian Riccardo Montolivo, ktorý mohol potrestať chybu paraguajského obrancu Antolín Alcaraza v strede ihriska: rútil sa na súperovu bránku, ale namiesto kľučky na posledného paraguajského zadáka volil strelu spoza pokutového územia, tej však chýbala razancia. Vzápätí z protiútoku pohrozili Juhoameričania, ale Aureliano Torres z hranice šestnástky nezakončil presne. Potom sa na dlhé minúty v Kapskom Meste nič podstatné nestalo. Až v 39. min prerušil nezaujímavý priebeh gólovou hlavičkou Antolín Alcaraz. Ten potrestal zaváhanie talianskej obrany, keď najvyššie vyskočil na center Aureliana Torresa a vo vzduchu sa presadil medzi dvojicou Fabio Cannavaro, Daniele De Rossi – 0:1. Týmto výsledkom sa skončila úvodná štyridsaťpäťminútovka.

Po desiatich minútach druhého dejstva mal obrovskú príležitosť Víctor Cáceres, jeho strela z pokutového územia smerovala len tesne nad bránku Talianska. Vyrovnanie priniesla 63. min. Brankár Justo Villar podbehol rohový kop a v „malom vápne“ sa presadil De Rossi, ktorý odčinil svoje zaváhanie pri inkasovanom góle – 1:1. V 70. min mohol prikloniť misky váh na stranu Talianov Alberto Gilardino, ale jeho strelu zblokovala paraguajská obrana. Zverenci Marcella Lippiho mali loptu častejšie na kopačkách, ale z územného tlaku nedokázali ťažiť. Desať minút pred koncom riadneho hracieho času skúšal šťastie prudkou strelou Simone Pepe, jeho pokus však bezpečne kryl paraguajský gólman. V 83. min takmer prekvapila Villara strela Montoliva takmer z 30 m, keď na premočenom teréne pred ním nepríjemne skočila. Brankár Paraguaja ju s námahou vyrazil na rohový kop. Do konca duelu sa už nič zaujímavé neudialo.