Taliansko vyzýva Maltu, aby konečne otvorila prístav a prijala loď s utečencami

Matteo Salvini
Taliansky minister vnútra a podpredseda vlády Matteo Salvini. Foto: SITA/AP

MILÁNO 22. júna (WebNoviny.sk) – Taliansky minister vnútra Matteo Salvini v piatok vyzval Maltu, aby prijala loď Lifeline, na ktorej palube je 224 utečencov. Salvini to zdôvodňuje tým, že loď sa nachádza v maltských výsostných vodách. Loď pritom smerovala práve do Talianska.

Opakuje sa tak situácia spred dvoch týždňov, keď sa Taliansko a Malta niekoľko dní navzájom ponúkali, kto má prijať loď Aquarius so 629 utečencami. Situáciu nakoniec vyriešilo až Španielsko, ktoré oznámilo, že Aquarius môže pristáť vo Valencii.

„Ľudsky aj politicky žiadame Maltu, aby konečne otvorila jeden zo svojich prístavov a dovolila týmto zúfalým ľuďom vystúpiť,“ obrátil sa Salvini na maltských predstaviteľov. Salvini je pritom šéfom ostro protiprisťahovaleckej strany Liga a na cudzincov zvykne skôr slovne útočiť, preto slová o „zúfalých ľuďoch“ znejú z jeho úst netradične.

Malta zatiaľ na Salviniho požiadavku reagovala len s tým, že bude „postupovať podľa zákonov a príslušných konvencií“, neuviedla však, čo to konkrétne znamená.

Taliansko už vo štvrtok oznámilo, že loď Lifeline, ktorá sa plaví pod holandskou vlajkou a patrí nemeckej mimovládnej organizácii Mission Lifeline, do svojich prístavov nepustí. „Taliansko uvidia akurát tak na mape,“ odkázal Salvini utečencom na holandskej lodi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matteo Salvini