Taliansky expremiér Renzi založí vlastnú stranu, chce vytvoriť protiváhu Salviniho Lige

Matteo Renzi
Bývalý taliansky premiér Matteo Renzi. Foto: archívne, SITA/AP

Taliansku Demokratickú stranu čaká krátko po jej návrate do vlády rozkol. Bývalý premiér Matteo Renzi, ktorý odstúpil z čela strany po zdrvujúcej porážke v minuloročných parlamentných voľbách, oznámil svoj odchod a založenie vlastného politického subjektu.

Podľa jeho slov pôjde o „inovatívnu, proeurópsku stranu„, ktorej stratégiu chce zverejniť v októbri vo Florencii. „Predstavíme tam nápady a sny pre Taliansko zajtrajška,“ napísal 44-ročný Renzi na sociálnej sieti Facebook.

Zapoja sa do politického boja

Podľa správ talianskych médií však Renzi premiéra Giuseppeho Conteho ubezpečil, že on aj jeho stúpenci budú naďalej podporovať novo vzniknutú vládu zloženú z Demokratickej strany a Hnutia piatich hviezd. Nová frakcia zahŕňajúca asi tridsať jeho stúpencov by mala v parlamente vzniknúť už tento týždeň.

V rozhovore pre denník La Repubblica Renzi povedal, že jeho strana sa prvý raz zapojí do politického boja v najbližších parlamentných voľbách. Jej cieľom bude vytvoriť protiváhu krajne pravicovej Lige ministra vnútra Mattea Salviniho.

Salvini vyvolal rozpad vlády

Nová koaličná vláda Demokratickej strany a Hnutia piatich hviezd sa zrodila po tom, ako sa pre neustále spory rozpadla doterajšia vláda, v ktorej bolo Hnutie piatich hviezd s antiimigrantskou Ligou. Salvini vyvolal rozpad vlády s cieľom urýchliť konanie volieb.

Keďže jeho Liga je práve teraz na vrchole popularity a dominuje prieskumom verejnej mienky – na rozdiel od Hnutia piatich hviezd, ktorého podpora sa znižuje – chce si Salvini voľbami zaistiť väčší podiel na moci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giuseppe ConteMatteo RenziMatteo Salvini