Ťažko vybojovaný triumf v Paríži pre Djokoviča

Djokovič

PARÍŽ 15. novembra (WEBNOVINY) – Víťazom dvojhry na záverečnom turnaji prestížnej mužskej tenisovej série ATP World Tour Masters 1000 sa v parížskej hale Bercy stal Novak Djokovič. Tretí nasadený srbský hráč zdolal vo finále pätnástku žrebu, domáceho Gaela Monfilsa po boji, ktorý trval 2:43 h, 6:2, 5:7, 7:6 (3). Francúz Monfils po ospalom začiatku sa v polovici druhého setu za stavu 0:3 famózne vrátil do zápasu a napokon nebol ďaleko od prekvapenia. V rozhodujúcom tajbrejku však už nezvládol tlak zaplnenej a freneticky povzbudzujúcej haly a mečbal premenil súperovi dvojchybou. Djokovič dominoval vo víťazných úderoch 33:25 a využil päť z desiatich brejkových príležitostí. „Bolo to veľmi ťažké finále a som veľmi rád, že sme obaja prispeli divákom k obrovskému zážitku. Chcem sa poďakovať všetkým za krásny zážitok z Paríža, toto víťazstvo si budem pamätať veľmi dlho,“ povedal v prvej reakcii vo francúzštine nový parížsky šampión Djokovič.

Zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu Djokovič si v desiatom finále na okruhu ATP v tomto roku pripísal piaty turnajový titul, celkovo šestnásty v kariére a druhý v rade po minulotýždňovom triumfe nad Rogerom Federerom v jeho rodnom Bazileji. Na turnajoch zo série World Tour Masters 1000 sa 22-ročný Srb presadil vo finále v tomto roku až na piaty pokus. Predchádzajúce štyri finálové účasti sa pre neho triumfom neskončili (Rím, Monte Carlo, Miami a Cincinnati). Za víťazstvo na podujatí BNP Paribas Masters zinkasoval prémiu 450 000 eur a 1000 bodov do rebríčka ATP. Monfils sa nestal štvrtým Francúzom s oslavou titulu na najprestížnejšom halovom podujatí sezóny a nenapodobnil krajana Joa-Wilfrieda Tsongu, ktorý sa tešil z prestížneho parížskeho triumfu pred rokom.

Spočiatku sa zdalo, že finále bude jednoznačnou a rýchlou záležitosťou Djokoviča. Dvadsaťdvaročný Belehradčan hral v prvom sete suverénne a pri svojom podaní dovolil súperovi uhrať len tri fiftíny. Prvýkrát Monfilsa brejkol na 3:1 a napokon sa po dvojchybe súpera tešil z hladkých 6:2. Srb dával Francúzovi lekcie z rôznorodosti a zároveň efektivity podania, ale aj úderovej istoty od základnej čiary. Tento proces pokračoval aj v druhom dejstve až do stavu 3:0. Potom akoby sa 23-ročný Francúz predsa len rozhodol, že finále tak hladko svojmu súperovi neodovzdá. Začal hrať výrazne lepšie. Za stavu 1:3 prešla loptička vo výmene 23-krát ponad sieťku a na konci bol z toho premenený brejkbal Francúza na 2:3. Monfils potom čistou hrou vyrovnal na 3:3 a odrazu sa pred skvelým francúzskym publikom, ktoré fantasticky povzbudzovalo svojho hráča, hral vyrovnaný zápas. Djokovič sa ocitol pod tlakom a nezvládol koncovku druhého setu – prehral ho 5:7, keď pri setbale ho súper zatlačil z returnu.

Tretí set sa spočiatku opäť vyvíjal v prospech favorizovaného Srba, ktorý po rýchlom brejku viedol 2:0. Nasledoval rebrejk, vzápätí ešte jeden a Djokovič bol stále o krok vpredu. Ani vedenie 4:2 mu však nestačilo, Monfils opäť našiel prvý servis a obrovskou bojovnosťou vyrovnal na 4:4 a neskôr aj na 5:5 a 6:6. V rozhodujúcom tajbrejku prehrával Djokovič len raz – 1:2. Po nevynútenej chybe súpera srbský hráč otočil na 4:2 a odvtedy už dominoval. Pri prvom mečbale za stavu 3:6 urobil Francúz dvojchybu a Srb sa začal radovať akoby vyhral grandslamový turnaj.

Už deviaty spoločný turnajový titul vo štvorhre v tomto roku si v nedeľu v Paríži pripísali kanadský tenista Daniel Nestor a Srb Nenad Zimonjič. Vo finále deblovej súťaže si svetové jednotky poradili s nenasadeným španielskym duom Marcel Granollers-Pujol – Tommy Robredo za 57 minút 6:3, 6:4. Obaja triumfovali na podujatí v parížskej hale Bercy po prvý raz. Tridsaťsedemročný Nestor si pripísal celkovo 64. deblový titul v kariére, 33-ročný Zimonjič ich má po nedeli na konte 32. Premožitelia Slováka Michala Mertiňáka a Čecha Františka Čermáka zo semifinále zinkasovali spoločný šek na 166 500 eur. Zároveň zvýšili na čele tohtoročného rebríčka ATP Doubles Team Rankings svoj náskok pred americkými dvojičkami Bobom a Mikom Bryanovcami na 830 bodov. Už len tieto dva páry sa môžu stať koncoročnými svetovými jednotkami vo štvorhre. O tom, kto vyjde z tohto súboja víťazne, sa rozhodne na majstrovskom podujatí mužskej sezóny ATP World Tour Finals v Londýne.

Dvojhra – finále:

Novak Djokovič (3-Srb.) – Gael Monfils (15-Fr.) 6:2, 5:7, 7:6 (3) za 163 minút

Štvorhra – finále:

Daniel Nestor, Nenad Zimonjič (1-Kan./Srb.) – Marcel Granollers-Pujol, Tommy Robredo (Šp.) 6:3, 6:4 za 57 minút

Viac k osobe Daniel NestorGael MonfilsMarcel Granollers-PujolNenad ZimonjičNovak DjokovičTommy Robredo