Technika streľby a zakázané spôsoby lovu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lov, ilustračná fotgrafia Foto: SITA/AP

Pri streľbe majte vždy na mysli zásadu: Dobre sa presvedč, na čo vystrelíš. Strieľame len na vopred zistenú zver. Neprenáhlime sa, aby sme sa nezodpovedným počínaním pri streľbe, najmä za súmraku, nedopustili trestného činu.

Na raticovú zver, okrem diviakov, strieľajme len vtedy, keď stojí vzpriamene a keď je k nám obrátená priečne na komoru. Zásah sa snažíme umiestniť približne v jednej tretine hrude smerom v predĺžení nohy. Nestrieľajme, keď zver leží alebo stojí šikmo, spredu alebo keď je vo väčšom pohybe. Za nepoľovnícku sa pokladá napr. streľba na zajaca ležiaceho v ležisku alebo na jarabicu či bažanta, keď bežia po zemi.

Pri streľbe na raticovú zver používajme vhodnú oporu s mäkkou podložkou, ktorá je zárukou presnejšieho zásahu. Pri použití opory vylúčime škodlivé vplyvy pohybu hrudníka, ktoré vznikajú dýchaním, činnosťou srdca, nervov, prípadne i nepriaznivými účinkami silnejších vetrov. Čím viac sa zaužíva streľba pomocou opory medzi našimi poľovníkmi, tým menej bude v poľovníckej praxi nepresných zásahov a škôd z postrelenia zveri. Z brokovnice strieľame s úspechom na vzdialenosť 35 m. Na väčšie vzdialenosti nemajú broky potrebné krytie a priebojnosť.

Ako mieriť na zver

Zajacovi bežiacemu smerom na nás mierime na predné labky. Zajacovi utekajúcemu od nás treba mieriť na horný okraj uší. Keď zajac na poli beží šikmo, popred nás, sledujeme ho rýchlejšie, než je jeho beh, keď mu puškou predídeme hlavu, predsadíme na určitú vzdialenosť a vystrelíme. Zajaca bežiaceho v lese alebo na prieseku nemáme času sledovať puškou ako pri predošlých prípadoch. Tu treba rýchlo zamieriť i predsadiť a súčasne stiahnuť spúšť – vystreliť.

Ak sa jarabica, divá kačka, bažant a pod. vznáša pred nami do výšky, mierime im na horný okraj tela. Pri šikmom lete predsadzujeme na určitú vzdialenosť ako pri zajacovi. Táto vzdialenosť nie je rovnaká (40-200, prípadne i viac cm); mení sa podľa rýchlosti pohybu i vzdialenosti cieľa od strelca. Praktickú prípravu na poľovačku drobnej zveri nám poskytuje streľba na asfaltové terče na oblúkovom strelišti a na zajaca v prieseku. Úspešné zásahy pri streľbe za behu predpokladajú cvik a skúsenosť.

Mierenie i streľba z guľovnice je v podstate podobná ako pri brokovnici. Rozdiel je len v tom, že pri streľbe guľou ide len o jedinú strelu, ktorú chceme umiestniť v cieľovom bode na vzdialenosť niekoľkokrát väčšiu než pri brokovnici. Rovnako pri streľbe z guľovnice sa presadzuje pomerne menej ako pri streľbe z brokovnice. Je to preto, že let strely je rýchlejší než let brokov. Na srnčiu zver nestrieľajme z guľovnice do väčšej vzdialenosti ako 80 m a na jeleniu zver do väčšej vzdialenosti ako 150 m. Pri streľbe na väčšiu vzdialenosť a bez zameriavacieho ďalekohľadu by bol zásah nepresný, a preto sa výstrelu na zver v takýchto prípadoch radšej zdržme.

Lov úžitkovej zveri (odstrel a chytanie) možno vykonávať len v súlade so schváleným plánom chovu a lovu zveri a len v takom rozsahu, aby stavy neklesli pod normované kmeňové stavy. Zakazuje sa loviť zver podliehajúcu plánu poľovníckeho hospodárenia a lovu, ktorej plán chovu a lovu nebol schválený alebo ktorej lov nebol povolený.

Raticovú zver možno strieľať len guľovnicou, sviňu divú cez deň aj z brokovnice jednotnou strelou. Zakazuje sa loviť raticovú zver v noci, a to v čase od hodiny po západe slnka do hodiny pred východom slnka. V noci sa povoľuje loviť sviňu divú len za jasných mesačných nocí v čase 3 dni pred kulmináciou a 3 dni po kulminácii splnu mesiaca, a to len pomocou vyhovujúcej pozorovacej a streleckej optiky. Je dôležité, aby poľovníci dodržiavali tieto zákonné ustanovenia a vžité poľovnícke zásady, aby sa tak vyhli nielen pokute, ale aj aj morálnym výčitkám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať