Teherán preklína Trumpa, pre sankcie USA má problémy dostať sa k liekom i vakcínam proti COVID-19

Hasan Rúhání
Iránsky prezident Hasan Rúhání. Foto: SITA/Iranian Presidency Office via AP

Iránsky prezident Hasan Rúhání v stredu vyhlásil, že americké sankcie komplikujú Teheránu nákup liekov a zdravotníckych prostriedkov zo zahraničia. Irán má tak sťažený prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19 potrebným na zvládnutie najhoršieho ohniska koronavírusu na Blízkom východe.

„Odrezaný“ od bankového systému

Vláda Spojených štátov pod vedením dosluhujúceho prezidenta Donalda Trumpa uvalila na iránsky bankový sektor, ropný a plynárenský priemysel ochromujúce sankcie po tom, ako USA predvlani svojvoľne odstúpili od iránskej jadrovej dohody so svetovými mocnosťami.

Zatiaľ čo USA trvajú na tom, že lieky a humanitárny tovar sú vyňaté spod sankcií, obmedzenia obchodu spôsobili, že mnoho bánk a svetových firiem váhalo obchodovať s Iránom v obave z represívnych opatrení zo strany Washingtonu. Irán je taktiež „odrezaný“ od medzinárodného bankového systému, čo komplikuje prevod platieb.

Sankcie v ostatných rokoch prispeli k prepadu iránskej meny, spôsobili prudký nárast cien základného tovaru a Iránci prišli v ich dôsledku o mnoho životných úspor.

„Naši ľudia by mali vedieť, že popri všetkých krokoch, ktoré plánujeme vykonať na zabezpečenie dovozu liekov, vakcín a zdravotníckeho vybavenia, by sme mali stokrát prekliať Trumpa,“ povedal Rúhání podľa oficiálnej tlačovej agentúry IRNA.

Chcú nakúpiť 20 miliónov vakcín

Podľa 72-ročného politika sú aj jednoduché transakcie spojené s nákupom liekov z iných štátov nesmierne náročné a prevod finančných prostriedkov môže trvať týždne.

Rúhání dodal, že úrady napriek tomu robia všetko pre to, aby nakúpili vakcíny zo zahraničia, v nádeji, že ich čo najskôr dodajú vysoko rizikovým osobám. Teherán plánuje nakúpiť 20 miliónov dávok vakcín zo zahraničia.

Približne 83-miliónový Irán minulý týždeň informoval, že pracuje aj na vlastnej vakcíne, pričom testovanie s účasťou ľudí by sa malo začať začiatkom budúceho mesiaca. Táto islamská republika eviduje viac ako 51-tisíc úmrtí na koronavírus z viac ako milióna potvrdených prípadov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpHasan Rúhání