Telá zabitých slovenských vojakov previezli na Slovensko

Telá vojakov previezli na Slovensko
Rozlúčkový ceremoniál s dvomi slovenskými vojakmi z elitnej jednotky 5. pluku špeciálnych síl v Žiline na Letisku M. R. Štefánika po prílete vládneho špeciálu z nemeckého Ramsteinu. Vojaci Edmund M. a Patrik F. zahynuli pri teroristickom útoku na vojenský konvoj v afganskom Kábule. Bratislava, 29. december 2013. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 29. december (WEBNOVINY) – So slovenskými vojakmi Edmundom M. (34) a Patrikom F. (39), ktorí v piatok zahynuli pri bombovom útoku v afganskom Kábule, sa v nedeľu rozlúčili i na bratislavskom letisku.

Telá dvoch slovenských vojakov na Slovensko priviezol vládny špeciál z nemeckého Ramsteinu, kde sa konala prvá časť rozlúčkového ceremoniálu za účasti slovenskej delegácie vedenej premiérom Robertom Ficom. Do Nemecka s ním leteli aj minister obrany Martin Glváč, náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek a ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR František Rábek.

Na bratislavskom letisku ich čakali príbuzní a spolubojovníci z elitnej jednotky – 5. pluku špeciálnych síl v Žiline. Úprimnú sústrasť pozostalým vyjadril aj minister obrany Martin Glváč.

Podľa ministra Glváča príprava prevozu tiel vojakov bola náročná, sprevádzali ju administratívne, technické či poveternostné podmienky. „Chcel by som vyjadriť úprimnú sústrasť a spolupatričnosť príbuzným našich vojakov, ktorí padli v Afganistane rukou teroristov,“ pridal sa k vyjadreniam sústrasti rodinám náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Peter Vojtek.

Ako ďalej dodal, mená oboch padlých vojakov z pamäti ozbrojených síl nevymiznú. „Bolo to ťažké, ale sme radi, že ich tu máme a pripravíme im dôstojný pohreb,“ dodal Varga.

Obrazom: Prevoz pozostatkov zabitých slovenských vojakov

Zahynuli pri bombovom útoku

Dvaja slovenskí vojaci zahynuli pri bombovom útoku v afganskom Kábule v piatok 27. decembra.

Slovákov a jedného amerického vojaka zabil výbuch civilného auta naloženého trhavinou v husto zastavanej časti Kábulu, mimo vojenskej základne spojeneckých síl.

Vo vojenskom konvoji bolo viac áut, v prvom aute sedeli obete. Ďalší slovenský vojak bol v druhom aute, ako povedal Glváč, je zdravý a v poriadku.

Obrazom: Slovenskí vojaci zahynuli pri bombovom útoku

Útok si okrem obetí na životoch vyžiadal aj šiestich zranených civilistov, ktorými sú miestni Afganci. K incidentu sa prostredníctvom oficiálneho stanoviska prihlásilo militantné hnutie Taliban, bojujúce proti ústrednej vláde v Kábule a prítomnosti zahraničných vojsk v Afganistane.

Podľa ministra Glváča išlo o bežnú rutinnú prácu, ako dodal, nálož niekto odpálil pravdepodobne na diaľku. Mohlo ísť o manuálny odpal, keďže autá konvoja boli vybavené rušičkami, priblížil veliteľ centra riadenia operácií Daniel Zmeko. Pod vedením USA prebieha vyšetrovanie.

Video: Troch vojakov NATO zabil výbuch

Prevoz pripravovali od soboty

Na prevoz padlých vojakov z Afganistanu sa Ministerstvo obrany pripravovalo už od soboty. V hre boli tri alternatívy, buď sa po nich poletí do Nemecka, Afganistanu, alebo ich privezú Američania.

Od vzniku armády SR ide o 58. a 59. vojaka, ktorí prišli o život počas výkonu svojej práce. Glváč zdôraznil, že i napriek stratám na ľudských životoch musíme v zahraničných misiách zotrvať, keďže sme stabilným partnerom Severoatlantickej aliancie.

Foto
Foto: SITA/Ozbrojené sily SR

Teroristom podľa neho nemôžeme ustúpiť. „Je absolútne neprípustné, aby sme ustúpili z našich postojov, ktoré sme deklarovali, a určite, čo sa týka Afganistanu, dodržíme náš mandát, ktorý bol schválený NR SR, a deklarujeme našim partnerom, že do konca roku 2014 ostaneme v Afganistane ako stabilný článok v NATO,“ vyhlásil minister. Možné je aj to, že v Afganistane ostane časť našich vojakov aj po roku 2014.

Kondolenčnú knihu k úmrtiu dvoch vojakov vystavia na ministerstve

V priestoroch Ministerstva obrany SR v Bratislave bude od nedele umiestnená aj kondolenčná kniha k úmrtiu dvoch slovenských vojakov, ktorí v piatok zahynuli pri výbuchu v afganskom Kábule.

Kondolenčná kniha bude v priestoroch hlavného vchodu v budove ministerstva sprístupnená niekoľko dní. Agentúru SITA o tom informovalo tlačové oddelenie ministerstva obrany.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoFrantišek RábekMartin GlváčPeter Vojtek
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy