TENIS-PF: Češky na prahu semifinále, vedú nad Slovenkami 2:0

Bez názvu
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas dvojhry proti Petre Kvitovej v rámci 1. kola Pohára federácie reprezentačných družstiev žien - Slovensko - Česko Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenské tenistky prehrávajú s Češkami vo víkendovom bratislavskom stretnutí vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny Pohára federácie 2011 reprezentačných družstiev žien po sobotňajšej časti programu 0:2.

V úvodnom zápase na tvrdom povrchu Latex-Ite vo vypredanej 4-tisícovej Sibamac aréne NTC si Lucie Šafářová poradila s jednotkou domáceho tímu Danielou Hantuchovou v ich treťom vzájomnom dueli za 89 minút 7:5, 6:1. Češka bola lepšia vo „winneroch“ (35:26) a zároveň urobila citeľne menej nevynútených chýb (15:28). Po svojom druhom podaní získala 65 % takto rozohraných loptičiek, Slovenka len 33 %.

O druhý bod hostiek postarala ich líderka Petra Kvitová, ktorá za 78 minút zdolala Dominiku Cibulkovú 6:2, 6:3. Dovolila si síce o tri nevynútené chyby viac (30:27), zároveň však jasne mala navrch vo víťazných úderoch – 28:8. Zvládla 8 z 9 zákrokov pri sieti, zdolaná len raz v celom súboji získala fiftín spredu. Češka dominovala na esá 6:0, už v druhej hre nastrieľala polovicu z nich.

V nedeľu od 12.00 h by sa postupne mali predstaviť Hantuchová proti Kvitovej, potom Cibulková so Šafářovou a napokon vo štvorhre Hantuchová po boku Magdalény Rybárikovej proti páru Květa Peschkeová, Barbora Záhlavová-Strýcová. Vo všetkých prípadoch ešte môžu kapitáni Matej Lipták, resp. Petr Pála urobiť zmeny.

Postupujúce družstvo si 16. – 17. apríla medzi najlepšími štyrmi zmeria sily s úspešným zo súbežného antverpského duelu Belgicko – USA (po sobote 2:0). Zdolaný si v rovnakom termíne zahrá v play-off o svetovú skupinu 2012.

Tím ČR sa usiluje o tretí prienik do semifinále Fed Cupu v rade. Družstvo SR hrá v elitnej osmičke premiérovo od roku 2004. V sezóne 2002 sa Slovenky radovali z trofeje, záslužila sa o ňu aj Hantuchová. Slovenky ešte nikdy nedosiahli v tejto súťaži pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) obrat z 0:2. Posledný takýto prípad sa celkovo vyskytol už v roku 2004. Češky vedú v bilancii zo vzájomných súbojov 3:0.

Šafářová rovnako ako v roku 2007 v Bratislave zdolala Hantuchovú

Od piatka 24-ročná Šafářová, 30. vo svetovom rebríčku WTA, sa revanšovala Hantuchovej (32.) za nezdar 1:6, 3:6 zo sezóny 2007 v Stuttgarte a ujala sa nad touto rivalkou vedenia 2:1. Priateľka Tomáša Berdycha pripomenula svoj triumf 7:6 (1), 4:6, 6:3 na úvod predchádzajúceho bratislavského fedcupového merania síl týchto krajín v apríli 2007. Češky vtedy napokon zvíťazili 5:0 a v roku 2008 v Brne mali navrch aj v treťom zápase so Slovenkami, hoci už len tesne 3:2.

„Prvý set bol vyrovnaný, mala som tam niekoľko šancí, ktoré som však nevyužila. Dokázala som sa oprieť o môj servis. Lucka hrala výborný zápas od prvej do poslednej lopty. Nemala žiadnu slabú chvíľu, na ktorú som čakala, a zaslúžene zvíťazila. Bolo tam prasiatko, ktoré ak by neprišlo, mohla som mať dva setbaly. Taký je však tenis, nechcem sa vyhovárať. Možno som mala skúsiť hrať agresívnejšie a niečo vymyslieť. Podľa predvedenej hry si však Lucka zaslúžila zvíťaziť. Je to veľmi talentovaná hráčka, o ktorej som vždy hovorila, že by mala byť v Top 10. Azda sa jej to čoskoro podarí, pretože má veľký potenciál,“ povedala Daniela Hantuchová na tlačovej besede.

„Musím povedať, že to bol veľmi vyrovnaný zápas, obe sme dobre podávali. Dôležité bolo, že sa mi podarilo získať prvý set, čo ma veľmi povzbudilo. Dokázala som si udržať koncentráciu, druhý set som zvládla už veľmi dobre. Som šťastná, že som zvíťazila a získala pre nás prvý bod,“ uviedla Lucie Šafářová.

Kvitová v zhode s januárom nepovolila Cibulkovej ani set

Štvrťfinalistka nedávnych melbournských grandslamových Australian Open Kvitová unikla v prvom sete na 4:0 a náskok si pohodlne udržala. V druhej časti rozhodol brejk na 4:3 po tom, ako v šiestom geme mala Cibulková šancu na príjme. Ďalšiu nezužitkovala Slovenka v ôsmej hre, v deviatej opäť stratila servis.

„Samozrejme, že táto prehra ma veľmi bolí. O to viac, že v hale bola taká skvelá atmosféra. Peťa dnes hrala vynikajúco a mne možno chýbalo aj trochu šťastia. Mám totiž pocit, že všetky tesné loptičky sa skončili v prospech súperky. Utiekol mi úvod stretnutia a škoda, že sa mi nepodarilo využiť žiadnu z príležitostí v polovici druhého setu. Tréner mi radil skúšať Kvitovú rozbehať a hrať uhly, ale bolo to veľmi ťažké, pretože to nie je moja typická hra,“ povedala Dominika Cibulková (27. v hodnotení) v prvej reakcii.

„Som rada, že som zvíťazila, najmä v prvom sete som predviedla dobrý výkon. V druhom sete sa súperka rozohrala, ale podržal ma môj servis,“ skonštatovala Petra Kvitová, 18. v počítačovom poradí.

„Boli to dnes podobné zápasy. Češky lepšie returnovali i podávali, výmeny zakončovali jednoduchšie. Naše tenistky sa nedostali ku svojej hre. Danielu v prvom sete držal servis, dokázala prednosti súperky čiastočne eliminovať. Škoda tej situácie za stavu 5:4, potom si smoliarsky prehrala servis a v druhom sete už dominovala súperka. Peťa hrala vynikajúco, zápas zvládla skvele a Dominiku k ničomu nepustila,“ povedal kapitán slovenského tímu Matej Lipták, ktorý pred nedeľou neskladá zbrane: „Stále máme hlavy hore, žiadny tím ešte nezískal tri body. Šanca naozaj zomiera posledná, musíme byť pozitívni. Každý zápas je 50:50. Žiaľ, dnes sme dvakrát prehrali, ale zajtra môžeme získať tri body. Pokúsime sa to otočiť. Myslím si, že Daniela bude mať na Petru lepšie zbrane, rovnako Dominika na Luciu.“

Český kapitán Petr Pála vyhlásil: „Podľa dnešného skóre to pre slovenský tím možno vyzerá príliš drsne. Nechcem percentuálne vyčísliť naše šance, ale som rád, že zajtra nám stačí získať už iba jeden bod.“

Svetová skupina – 1. kolo (štvrťfinále):

SLOVENSKO – ČESKO 0:2 po sobotňajších dvojhrách

(Bratislava, Sibamac aréna NTC, tvrdý povrch Latex-Ite v hale)

Bez názvu

Daniela Hantuchová – Lucie Šafářová 5:7, 1:6 za 89 minút (53, 36)

Hantuchová začala esom, prvým zo svojich 9 v tomto dueli, a hoci vo vstupnej hre urobila aj dvojchybu a mala manko 15:30 (rovnako napríklad v treťom geme), dostala sa do vedenia. Zverenkyňu kapitána tímu SR Mateja Liptáka výrazne a dlho držal servis, ale Šafářová si pri vlastnom podaní počínala porovnateľne dobre. Navyše, vo výmenách od základnej čiary bola energickejšia, prudšia aj istejšia. Hantuchová bola často pri loptičkách neskoro, dostávala sa pod tlak a zlyhával jej tajming najmä pri pokusoch o bekhend popri čiare. Češke padali do kurtu nekompromisné krosy, na príjme o čosi viac hrozila a Slovenka značne stála na vydarených prvých podaniach. V siedmej hre priamym bodom zo servisu vymazala prvý brejkbal v tomto zápase a pridala tri esá v rade, ba dokonca – vrátane gemu na 5:4 – napokon získala až 7 loptičiek bez prerušenia iba zásluhou podania. Šafářová vstúpila do desiatej hry dvojchybou, otriaslo to jej sebadôverou a po chvíli čelila nepríjemnému stavu 15:30 i zhode, vytiahla však parádnu forhendovú kontru a potom už dokázala vyrovnať na 5:5. „Nedáš – dostaneš“ platilo v 11. hre, v ktorej Hantuchová po dvoch forhendových zaváhaniach bola dolu 0:30, nepripravená bekhendová odpoveď na return znamenala už 15:40 a po bode z podania potvrdenom Jastrabím okom nasledovala dvojchyba na 5:6. Češka bola pri servise na pripísanie si otváracej časti setu rezolútna: krížnym forhendom do protipohybu si vytvorila tri setbaly a zakončila esom z druhého podania. Hneď na začiatku druhého setu sa Hantuchová potrápila cez zhodu. Bodom z podania išla na 1:0, napokon to však bol jej posledný získaný gem. V tretej hre dosiahla Šafářová brejk, keď Slovenka nezvládla bekhend spod nôh a odvtedy sa prevaha Češky stupňovala. Hantuchovej už nedopriala záchytnú pasáž na prípadný návrat do diania. Prvý mečbal zužitkovala nádherným bekhendovým krosom.

Dominika Cibulková – Petra Kvitová 2:6, 3:6 za 78 minút (32, 46)

Vyburcovaná a miestami až premotivovane pôsobiaca Cibulková vstúpila do zápasu s vervou, ale aj nepríjemným skóre 0:30 pri svojom podaní. Rezolútny forhendový return Kvitovej znamenal nielen výstrahu, ale aj náskok 40:15. Jastrabie oko potom poprelo Slovenkino zníženie a pri opakovanej loptičke dopadol jej defenzívny forhend mimo – 0:1 a cez zhodu zavinenú dvojchybou Češky aj 0:2. Kvitová v januári zvíťazila vo štvrťfinále v Brisbane nad Cibulkovou 6:0, 6:4 a spomienku na tento duel i konkrétnejšie jeho prvý set vyvolalo odskočenie Češky už na 3:0 s dvojitým brejkom, keď „vstúpený“ bekhendový kros ukázal, prečo je 20-ročná ľaváčka členkou Top 20. Bývalá zverenkyňa terajšieho kapitána fedcupového tímu SR Mateja Liptáka potom esom upravila na 4:0, neskôr bez straty fiftínu na 5:1 a priamym bodom z podania – znova na nulu – na 6:2. Pri vlastnom servise bola Češka neochvejná, zvyšovala tým tlak na súperku. Cibulková sa forhendovým „winnerom“ popri čiare dostala na začiatku druhého setu premiérovo do vedenia, definitívne rozpumpovala publikum a mimoriadne pracovitým tenisom, ale bez času na spestrovanie a efektívne nápady sa v tejto fáze držala v hre. V druhom geme si vynútila aspoň zhodu, ktorou súperku trošku rozkolísala. V piatom geme Slovenka dosiahla obrat z 15:40, v šiestej hre mala brejkbal. Zostalo pri ňom. Naopak, Kvitová forhendovým víťazným úderom unikla v tzv. Tildenovom geme na 4:3. V ôsmej hre síce ťažko uveriteľne prehnala forhend doslova krok od siete v značne pokojnej pozícii, ale nepykala za to. Cez brejkbal Cibulkovej zvýšila na 5:3 a vzápätí sa na príjme vyhla vždy znervózňujúcej úlohe dopodávať na triumf.