Teploty na Slovensku prekonávali aj skoro desaťročné rekordy

Teplomer, horúčavy, leto
Foto: shutterstock.com

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Počas extrémnych horúčav sa meteorológovia na Slovensku predháňali vo výstrahách a zaznamenali aj niekoľko teplotných rekordov.

Ako agentúru SITA informoval Miroslav Šinger zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, teplota vzduchu v Sliači prekonala rekord z roku 2005, kedy bolo 34,5 stupňa Celzia. V pondelok tu namerali až 36,9 stupňa Celzia.

Ďalšie rekordy padli v Piešťanoch, kde teplota vystúpila na 35,5 stupňa Celzia, čím bol prekonaný rekord z roku 1994 s hodnotou 35,2 stupňa Celzia.

V Žiline zaevidovali 36 stupňa Celzia, najvyššia nameraná teplota tu bola z roku 1994 a to 35,1 stupňa Celzia. Rekord si pripísal aj Lučenec, kde bolo 36,2 stupňa Celzia, a bol tak prekonaný rekord 35,4 stupňa Celzia z roku 2005.

Teplota prekonala rekord aj v hlavnom meste, kde sa vyšplhala až na 36,9 stupňa Celzia, čím bol prekonaný údaj z roku 1983, keď tu namerali „iba“ 36 stupňov Celzia.

SHMÚ zaznamenal rekordnú teplotu (37,7 stupňa Celzia) aj v Dudinciach. Táto hodnota prekonala rekord z 29. júla 1994, keď tu teplomer ukázal 36,5 stupňa Celzia.

V Nitre a Kamenici nad Cirochou ortuť v teplomeroch vyrovnala miestne maximá. Rovnako ako 29. júla 1994 tu aj v pondelok namerali 35,5 stupňa Celzia.

Obrazom: Zvieratá v ZOO museli počas horúčav sprchovať

Rekordy priemernej teploty vzduchu

Mierne sa ochladilo, ale teplota opäť stúpne

V utorok si Slováci od pekelných horúčav aspoň na chvíľu oddýchli. Cez naše územie postupoval na východ studený front. Teplota sa pohybovala v rozmedzí 25 až 30 stupňov Celzia, na severozápade bolo ešte o niečo chladnejšie.

Horúce počasie sa však postupne vráti a teploty budú do konca týždňa opäť stúpať. Do piatku by mala byť najvyššia denná teplota do 33 stupňov Celzia, cez víkend potom ešte o pár stupňov porastie.

V pondelok 29. júla padlo aj viacero rekordov priemernej dennej teploty vzduchu.

Zaregistrovali ich približne dve tretiny meteorologických staníc Slovenska s denným spravodajstvom. „Najvyššia priemerná denná teplota vzduchu, 31,8 stupňa Celzia, bola v Piešťanoch. Vyššiu sme v histórii meteorologických meraní na Slovensku zaznamenali iba trikrát,“ poznamenal klimatológ zo SHMÚ Marek Švec.

Najvyššia z nich bola podľa jeho slov vo Veľkých Ripňanoch, 1. júla 2012 tam namerali 32,3 stupňa Celzia a o deň neskôr dosiahla priemerná denná teplota vzduchu 32 stupňov Celzia v Topoľčanoch.

Z desiatich najvyšších priemerných denných teplôt vzduchu na Slovensku sa dve vyskytli v roku 1992 a ostatné v rokoch 2007 až 2013, pričom až polovica z nich bola v posledných dvoch rokoch,“ doplnil.

Absolútny slovenský rekord nepadol

Prekonaná bola aj najvyššia nočná teplota vzduchu. V Piešťanoch neklesla pod 27,3 stupňa Celzia. Predtým bola najvyššia minimálna nočná teplota v Kuchyni na letisku, kde v noci na 29. augusta 1992 teplota vzduchu neklesla pod 26,4 stupňov Celzia. „Takže teraz bol rekord absolútnej minimálnej nočnej teploty vzduchu prekonaný o takmer jeden stupeň Celzia,“ uviedol Pavel Faško, klimatológ zo SHMÚ.

Leto, lúka, oblačno, oblaky, horúčavy
Foto: Shutterstock

Noc z 29. na 30. júla bola už síce menej teplá ako predchádzajúce noci, no napriek tomu zaregistrovala rekordy minimálnej nočnej teploty vzduchu pre túto noc približne tretina meteorologických staníc.

Teplota vzduchu klesla najmenej v Orechovej na 24,2 stupňa Celzia a bol tam prekonaný rekord 21,3 stupňa Celzia.

Teplo bolo počas tejto noci aj v Dudinciach a v Sliači, kde namerali minimálnu nočnú teplotu vzduchu 21,2 stupňa Celzia, čím tam bol prekonaný rekord 18,5 a 18 stupňov Celzia pre túto noc.

Absolútne historické rekordy maximálnej dennej teploty neboli podľa slov Mareka Šveca zo SHMÚ zatiaľ v tejto vlne horúčav prekonané. Nepadol ani absolútny slovenský rekord maximálnej dennej teploty vzduchu 40,3 stupňa Celzia z Hurbanova, ktorý namerali 20. júla 2007. „Výnimkou je iba Beluša, kde sme v nedeľu namerali 37,3 stupňa Celzia, čo je najvyššia teplota vzduchu na tejto meteorologickej stanici v celom období jej prevádzky,“ dodal Švec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav SingerPavel Faško
Firmy a inštitúcie SHMÚ Slovenský hydrometeorologický ústav