Teroristi zverejnili nové posolstvo vodcu islamistov al-Bagdádího, vyzýva na útoky na médiá

Abú Bakr al Bagdádí
Abú Bakr al Bagdádí Foto: archívne, SITA/AP

KÁHIRA 28. septembra (WebNoviny.sk) – Vodca Islamského štátu (IS) Abú Bakr al-Bagdádí vyzýva na audionahrávke, ktorá bola zverejnená vo štvrtok, svojich nasledovníkov okrem iného na útoky na médiá. „Vy, vojaci islamu, stúpenci kalifátu, nech už ste kdekoľvek, vystupňujte svoje útoky a zahrňte medzi vaše ciele aj mediálne centrá nevercov a riadiace centrály ich ideologickej vojny,“ hovorí na nahrávke hlas, o ktorom Islamský štát tvrdí, že patrí al-Bagdádímu.

Vy, vojaci kalifátu, hrdinovia islamu a vlajkonosiči, zapáľte oheň proti vašim nepriateľom. Nedožičte križiakom a odpadlíkom užívať si dobrý a prepychový život v ich domovoch, zatiaľ čo vaši bratia zažívajú zabíjanie, ostreľovanie a ničenie,“ hovorí ďalej al-Bagdádí na 46-minútovej nahrávke.

Al-Bagdádího posolstvo zverejnila vo štvrtok organizácia al-Furkán, ktorá stojí za väčšinou mediálnych výstupov IS. Podľa agentúry AP hlas na nahrávke zodpovedá hlasu na predchádzajúcich nahrávkach, ktoré IS zverejňoval v minulosti a o ktorých tiež tvrdil, že je na nich nahratý al-Bagdádí.

Predchádzajúcu audionahrávku pripisovanú al-Bagdádímu zverejnil IS v novembri minulého roku. Na videu sa al-Bagdádí ukázal naposledy ešte v roku 2014. Odvtedy sa viackrát objavili správy o jeho smrti, ktoré však zatiaľ nikto definitívne nepotvrdil.

V polovici júna napríklad ruská armáda oznámila, že al-Bagdádí zahynul koncom mája pri útoku ruského letectva na stretnutie najvyššieho velenia IS v sýrskej Rakke. Z amerických diplomatických zdrojov sa však neskôr rozšírila správa, že podľa informácií Washingtonu by mal byť al-Bagdádí stále nažive.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abú Bakr al-Bagdádí
Firmy a inštitúcie Islamský štát