Test – Galaxy Tab: Prvé (krátke) zoznámenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Začnime trochu netypicky – záverom. Galaxy Tab je podľa nás predovšetkým kvalitnou multimediálnou hračkou. Dokáže síce suplovať množstvo funkcií klasických notebookov a netbookov, no ani zďaleka neposkytuje ich pracovný komfort. Na druhú stranu – je oproti nim krajší, prenosnejší, ľahší a na bežnú komunikáciu jednoduchší. Je to skrátka zariadenie, ležiace niekde na pomedzí medzi kvalitným smartfónom a malým osobným počítačom.

Využíva momentálne asi najlepší operačný systém pre menšie mobilné zariadenia Android 2.2 (Froyo) a výkonný procesor s frekvenciou 1 GHz. Aj keď ho s mobilmi spája niekoľko ďalších vlastností, telefonovanie je len pridanou hodnotou, rovnako ako možnosť posielať textové a multimediálne správy. Na telefonovanie je Galaxy Tab príliš veľký, takže to ide iba cez bluetooth alebo pomocou slúchadiel – to je nevýhoda oproti kompaktným smartfónom.

Rovnako ako ony však funguje aj v 3G sieti a zvláda rýchle dátové prenosy (HSDPA 7.2 / HSUPA 5.76), prítomnosť wi-fi je samozrejmosťou. Oproti inteligentným telefónom má však oveľa väčší – a mimoriadne kvalitný – 7-palcový TFT displej s rozlíšením 1024 x 600, schopný zobraziť 16 miliónov farieb. Pre porovnanie – tie najväčšie smartfóny dnes majú uhlopriečky niečo cez 4 palce. Na druhú stranu – tie najmenšie netbooky majú 9, respektíve 10 palcov a to je hodnota, ktorou sa môžu pochváliť aj dvaja najväčší konkurenti Galaxy Tabu – iPad a Toshiba Folio 100.

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Zvláda veľa

Sedempalcová uhlopriečka stavia tablet od Samsungu presne medzi tieto dve kategórie. Menší displej na prvý pohľad môže znamenať menší komfort – a je to skutočne tak, cítiť to najmä pri nutnosti napísať dlhšie texty – tento tablet zvláda dokumenty vo Worde, PDF a aj prezentácie v PowerPointe.

Je to len náš subjektívny názor,
Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

ale ak potrebujete veľa písať a editovať texty, kúpte si nejaké zariadenie s klasickou hardvérovou klávesnicou, nie tablet. V príslušenstve ku Galaxy Tabu by sa už čoskoro mala objaviť aj dokovacia klávesnica s 83 klávesami, do ktorej možno tablet postaviť na výšku. Tá by tento problém mohla pomôcť vyriešiť.

Menší displej však neznamená len menšie rozmery (120 x 190 x 12 mm), ale aj nižšiu hmotnosť a dlhšiu výdrž batérie. Galaxy Tab totiž váži len 380 gramov, dá sa držať jednou rukou a koľko vydrží, závisí samozrejme od toho, čo s ním robíte. V každom prípade má však výkonnú batériu (4 000 mAh ) a počas trojdňového testu, keď sme samozrejme nepozerali nonstop video, ale skúšali sme ho pomerne intenzívne, sme ho museli dobíjať dvakrát, pričom prvýkrát sme ho dobili hneď ako sme ho dostali a potom nám vydržal temer dva dni pri pomerne intenzívnej záťaži.

To pokladáme za celkom slušný výkon. Prenesené do rečí čísiel to znamená, že tablet by mal v úlohe mobilného telefónu zvládnuť 2 280 minút hovorov v 2G, a až 1 050 minút hovorov v 3G sieti. Pokiaľ na ňom budete sledovať filmy, pri trochu úspornejšom nastavení by vám mal vydržať na jeden let z Londýna do New Yorku.

Na písanie mailov alebo kratších textov však stačí aj softvérová klávesnica, na ktorej možno písať nielen klasickým spôsobom, ale možno využiť aj funkciu Swype. Je to nový spôsob písaní na dotykových displejoch, pri ktorom pri písaní konkrétneho slova netreba z klávesnice zdvíhať prst, ale stačí po nej plynulo prechádzať a na každom písmene slova na malý moment zastavíte. Keď prst zdvihnete, objaví sa požadované slovo s medzerou. Predbežné testy ukazujú, že táto metóda písania je svojou rýchlosťou temer úplne porovnateľná s písaním na klasickej hardvérovej klávesnici. Samozrejme, chce to trochu cviku.

Filmy, fotky, videá

Ale späť ku Galaxy Tabu – na emaily v pohode stačí aj virtuálna klávesnica. A komunikácia prostredníctvom internetu – teda nielen emaily, ale aj sociálne siete a sťahovanie, prehrávanie hudby (sú k nemu pribalené aj celkom slušné intraaurálne slúchadlá), hier, fotografií a videa sú silnou stránkou tohto prístroja. Podporuje Flash 10.1, takže tablet nemá problém zobraziť prakticky akýkoľvek web, môžete ho využiť na Facebook, kde dokonca ponúka funkčne mierne obmedzenú aplikáciu priamo na domovskej obrazovke, zvláda aj video vo Full HD rozlíšení.

Nerobí mu problém ani klasický „internetový“ formát DivX, takže so do jeho vstavanej pamäte s kapacitou 16 alebo 32 GB (rozšíriteľnú pomocou microSD kariet o ďalších 32 GB) môžete nahrať množstvo filmov a v kľude si ich napríklad počas letu lietadlom pozrieť. Rovnako ho môžete využiť aj ako čítačku elektronických kníh, má prepracovaný kalendár a nechýbajú ani ďalšie funkcie, známe či už z prenosných počítačov alebo mobilov – napríklad hodinky, budík, stopky, plánovač, prevodník jednotiek a mien a nesmieme zabudnúť na fotoaparát. Galaxy Tab
Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

má ako prednú, tak aj zadnú kameru. Prvá z nich má rozlíšenie 1,3 a druhá 3 Mpix, tablet možno využiť aj na videohovory.

Prístroj má aj GPS modul, takže ho možno využiť ako navigáciu alebo plánovač trás. Plnohodnotne túto funkciu zastúpi, až keď si stiahnete nejaký slušný navigačný softvér, napríklad je s ním kompatibilný aj softvér od spoločnosti Sygic, ktorý má slovenskú lokalizáciu.

Vzhľadom na krátkosť času sme nemali možnosť tablet nejako podrobnejšie testovať. Náš bezprostredný dojem je jednoznačný – Apple so svojím iPadom úspešne identifikoval medzeru, existujúcu medzi inteligentnými telefónmi a najmenšími prenosnými počítačmi a pripravil iPad, zariadenie, ktoré do nej presne zapadá funkčne aj vzhľadovo. Po ňom tak spravili ďalší výrobcovia, vrátane Samsungu.

Trochu drahá hračka

Preto Galaxy Tab pokladáme za super vec pre tých, ktorí chcú niečo viac než mobil, ale nepotrebujú plnohodnotný počítač. Oproti iPadu má Galaxy Tab výhodu v tom, že ho možno držať v jednej ruke a (vraj) sa zmestí aj do vrecka obleku. Je to skrátka imidžová a vysoko sofistikovaná hračka pre tých, ktorí hľadajú predovšetkým zariadenie, ktoré im umožní mnohými spôsobmi komunikovať so svojimi blízkymi alebo kolegami a vďaka svojim multimediálnym možnostiam im umožní skrátiť si čas cestovania či už hrami, filmami, alebo hudbou. Rozhodne by sme však o ňom nehovorili ako o plnohodnotnom pracovnom nástroji.

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Samsung Galaxy Tab (test)
Foto: SITA

Foto: SITA

Navyše má problematickú cenu – za odporúčaných cca 750 eur totiž dostanete podstatne výkonnejšie a mnohostrannejšie netbooky, nehovoriac už o tom, že jeho priamy konkurent, teda Toshiba Folio 100 prichádza so základnou cenou 399 eur. Pri cenách by sa žiadalo uviesť aj iPad. Ten však u nás ešte nebol oficiálne predstavený (dováža sa len prostredníctvom neoficiálnych kanálov) a na skutočné slovenské ceny si ešte musíme počkať.

Podrobnú technickú špecifikáciu tabletu Samsung Galaxy Tab nájdete na tomto mieste.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Samsung