Testy DNA pomohli vyriešiť záhadu, beznohá kostra patrí Napoleonovmu obľúbenému generálovi

Charles Etienne Gudin
Testy DNA ukázali, že beznohá kostra objavená pod základmi tanečného parketu na západe Ruska skutočne patrí Napoleonovmu obľúbenému generálovi. Reprofoto: www.youtube.com

Testy DNA ukázali, že beznohá kostra objavená pod základmi tanečného parketu na západe Ruska skutočne patrí Napoleonovmu obľúbenému generálovi. Uskutočnená analýza potvrdila, že pozostatky patria Charlovi-Étiennovi Gudinovi. Štyridsaťštyriročného francúzskeho generála zasiahla delová guľa pri meste Smolensk počas francúzskej invázie do Ruska v roku 1812. Po zásahu mu museli amputovať nohu, o tri dni neskôr však zomrel na gangrénu. Jeho srdce previezli späť do Francúzska.

Využili aj dobové svedectvo

Kostru v drevenej rakve objavil v júli pod základmi budovy tím francúzskych a ruských archeológov. Opierali sa pritom o pamäte Louisa-Nicolasa Davouta, iného francúzskeho generála z napoleonskej éry, ktorý organizoval Gudinov pohreb a opísal jeho miesto.

Využili aj jedno ďalšie dobové svedectvo, ktoré ich doviedlo až k rakve. Následne odobraté vzorky DNA sa zhodovali so vzorkami pozostatkov Pierra-Césara Gudina, brata Charla-Étienna, ktorý bol rovnako Napoleonovým generálom.

Jeho srdce pochovali v Paríži

Gudin, ktorý sa narodil v aristokratickej rodine, chodil do rovnakej vojenskej školy ako Napoleon. Predpokladá sa, že bol jedným z najobľúbenejších generálov francúzskeho cisára.

Zomrel 22. augusta 1812 a jeho srdce pochovali v kaplnke na cintoríne Pere Lachaise v Paríži. Jeho meno je vyryté na víťaznom oblúku a je po ňom pomenovaná aj ulica vo francúzskej metropole.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom