Teta a strýko severokórejského vodcu žijú v USA

KĽDR
Severokórejský vodca Kim Čong-un. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 28. mája (WebNoviny.sk) – Teda a strýko severokórejského vodcu Kim Čong Una emigrovali pred takmer 20 rokmi do USA, kde spokojne žijú život strednej triedy zopár hodín jazdy autom od mesta New York, napísali v piatok noviny Washington Post.

Ko prezradila podrobnosti z Kimovho života

Ko Jong-suk, 60-ročná sestra Unovej matky, a jej manžel Ri Gang povedali americkému denníku, že prevádzkujú čistiareň a svoje tri deti vychovali ako Američanov. Ko, ktorej rodina sa starala o Kim Čong-una, keď bol na škole vo švajčiarskom Berne, prezradila niektoré podrobnosti z jeho života.

Povedala napríklad, že sa narodil v roku 1984, nie v roku 1983 alebo 1983, ako sa tradovalo a že si tak obľúbil basketbal, že s loptou aj spával, napísala tlačová agentúra DPA.

Podľa tejto ženy žili vo Švajčiarsku ako normálna rodina, jazdili na výlety do Disneylandu pri Paríži, na lyžovačky do švajčiarskych Álp či kúpať sa na francúzsku Riviéru. Kim podľa jeho tety nerobil problémy, „bol však prchký a málo tolerantný“.

Američania ich vypočúvali niekoľko mesiacov na základni v Nemecku

Ko a Ri povedali, že keď v roku 1998 emigrovali, americká CIA ich zobrala na americkú vojenskú základňu v Nemecku a tam ich niekoľko mesiacov vypočúvala, až potom ich dopravili do USA. Podľa Kimovej tety však nemali CIA čo povedať, pretože nemali čo do činenia s obranou.

Emigrovali, keď sestra Ko, Kim Čong-unova mama Ko Jong-huj ochorela smrteľne s rakovinou prsníka, obávali sa totiž, že ich už severokórejský režim nebude dlho potrebovať. Ko Jong-huj v roku 2004 zomrela. Podľa novín Washington Post dvaja ich reportéri rozprávali s Ko a Riom v New Yorku 20 hodín v ich domove. Noviny nezverejnili, pod akými menami ani kde presne v USA žijú.

Kimov strýko však novinám povedal, že by sa rád vrátil do vlasti, aby pomohol preklenúť spory medzi Washingtonom a Pchjongjangom. „Ak je Kim Čong-un ako si ho pamätám, že bol, mohol by som sa s ním stretnúť a porozprávať,“ povedal. Jeho manželka Ko sa však nechce vrátiť do Severnej Kórey.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kim Čong-un