Thajská volebná komisia navrhla rozpustiť stranu, ktorá nominovala princeznú na post premiérky

Ubolratana Mahidol
Thajská princezná a sestra kráľa Ubolratana Mahidol. Foto: archívne, SITA/AP

BANGKOK 13. februára (WebNoviny.sk) – Thajská volebná komisia poslala ústavnému súdu odporúčanie na rozpustenie politickej strany, ktorá bezprecedentne a neúspešne nominovala princeznú za svoju kandidátku na post premiérky.

Komisia to oznámila v stredu s tým, že kandidátka strany Thai Raksa Chart bola „v konflikte so systémom vlády demokracie s kráľom na čele štátu„.

Odporúčanie prišlo krátko po tom, čo strana požiadala o obhajobu pred komisiou ešte predtým, ako sa rozhodne o jej osude. Komisia však oznámila, že sa už v tejto veci rozhodla v utorok.

Nomináciu zakázal kráľ

Thai Raksa Chart niekdajšieho premiéra Thaksina Šinavatru, ktorý žije v exile, nominovala princeznú a sestru kráľa Ubolratanu Mahidol za svoju kandidátku v nadchádzajúcich voľbách v piatok 8. februára.

Kráľ Mahá Vatčirálongkón následne o niekoľko hodín neskôr vydal výnos, ktorým tento krok prakticky zakázal s tým, že je nevhodný a protiústavný. Strana kráľovi vyhovela, prisahala mu vernosť a princeznej sa poďakovala za jej snahu. Oponenti strany však vyzvali na jej rozpustenie.

Prvé voľby od prevratu

Parlamentné voľby sa budú konať 24. marca a budú prvými od vojenského prevratu v roku 2014, keď sa moci ujala vojenská junta.

Ak by princezná mohla kandidovať, v boji o premiérsky post by sa postavila proti favorizovanému súčasnému premiérovi, lídrovi junty, Prajutovi Čan-o-Čaovi, ktorý v piatok prijal nomináciu na predsedu ďalšej vlády zo strany Palang Pracharat považovanej za zástupcu armády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe princezná Ubolratana