Theresu Mayovú na poste šéfa konzervatívcov vystrieda Boris Johnson alebo Jeremy Hunt

Jeremy Hunt, Boris Johnson
Jeremy Hunt (vľavo) a Boris Johnson sú poslednými dvomi kandidátmi na post predsedu britskej Konzervatívnej strany. Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 20. júna (WebNoviny.sk) – Bývalý britský minister zahraničných vecí Boris Johnson a Jeremy Hunt, ktorý zastáva tento post v súčasnosti, sú poslednými dvoma kandidátmi v boji o kreslo šéfa konzervatívcov a budúceho britského premiéra.

Stali sa nimi po sérii hlasovaní poslancov Konzervatívnej strany. Boris Johnson získal v poslednej voľbe 160 z 313 hlasov konzervatívnych poslancov a je silným favoritom voľby, Hunt získal 77 hlasov.

Vo štvrtok z boja postupne vypadli minister vnútra Sajid Javid a minister životného prostredia Michael Gove.

Teraz budú nasledovať stretnutia oboch kandidátov s členmi Konzervatívnej strany naprieč celou krajinou s cieľom získať si čo najviac priaznivcov medzi všetkými vyše 160-tisícimi členmi. Víťaz, ktorý vystrieda aj Theresu Mayovú na čele vlády, bude známy koncom júla.

Mayová oficiálne odstúpila z čela Konzervatívnej strany začiatkom júna, avšak zostáva premiérkou, až kým nevyberú jej nástupcu. Mayová oznámila rezignáciu už koncom mája, pričom vyjadrila hlbokú ľútosť nad tým, že sa jej nepodarilo vyviesť krajinu z Európskej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris JohnsonJeremy HuntTheresa Mayová